Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Хрысьціянства і псіхалогія
На страницу Пред.  
1, 2, 3
Pierre de Convalia


Католик
Зарегистрирован: 29.08.2005
Сообщения: 20
Откуда: Кракаў
Ответить с цитатой
Фама, Хрыстос, пакутнікі?

Ну, Фама - скептык-эмпірык, запатрабаваў унавочненьня дзіва, пра якое распавядалі іншыя апосталы. атрымаў унавочненьне. Анічога нэўратычнага ў яго паводзінах. Хрыстос шмат пакутаваў, але ў Яго ня бачым ані каліва якогась фанатызму ці чагосьці, што б сьведчыла пра нездаровыя памкненьні. З пакутнікамі... іх многа, бывалі (напр. у Афрыцы) і такія, каторыя наўмысна правакавалі ганіцеляў, каб іх замардавалі і каб пасьля сьмерці паўстаў культ гэтага пакутніка. Але ў большасьці выпадкаў, пакутнікі - гэта цьвярозыя, якія надзвычай цьявяроза ацэньваюць сытуацыю ігд... Гіпатэза хваробы ў дачыненьні да Хрыста, Фамы ці большасьці пакутнікаў больш праблематычная, чымся гіпатэза здаровай рэлігійнасьці.

А вось іншыя прыклады (факты): студэнт хіміі Ф. мае рэлігійны нэўроз на пункце граху. Яму падаецца, напрыклад, што любы ягоны спагляд на жанчыну ёсьць страшэнным грахом. Гэта адчуваньне разьвівалася настолькі, што з цягам часу яму пачало здавацца, што спаглядаючы на жанчыну, тым самым апладняе яе. Rolling Eyes Confused А гэта зьвязана са страшэннымі мукамі сумленьня. Аднойчы забыўся ў тралейбусе зачыніць вакно. Пазьней пачаў бегаць па ўсім горадзе, шукаць гэты тралейбус, каб зачыніць, ну, бо а раптам хтось прастцдзіцца!!! Mad І ўсё гэта на глебе спэцыфічнай рэлігійнасьці.

Іншы прыклад: даволі часта прыходзіцца назіраць у касьцеле жанчыну, якая поўзае па касьцеле на каленях Rolling Eyes І гэта было б яшчэ добра, каб толькі ўперад, але яна таксама і "заднюю" дае Rolling Eyes . Іншая спадарыня называе сябе "Царыцай сьвету", ходзіць і бласлаўляе ўсіх Very Happy .

У сярэднявеччы і на Захадзе, і на Ўсходзе вядомы масавыя псыхозы на пункце зноў жа хворай рэлігійнасьці (напр. самабічаваньне на Захадзе ці "самоизжигательство" ў Расеі).

Але ж не кажы, Бурбалка, што мы лічым усё гэта паталягічна рэлігійнасьцю толькі таму, што псыхолягі накінулі нам пэўны эталён нармальнасьці! Усё ж ёсьць сытуацыі, кал мы можам агадзіцца наконт аб'ектыўнай паталягічнасьці тых ці іншых паводзінаў. І тут выясьняльны патнцыял фрайдызму і псыхааналізу ўвогуле якраз дарэчы.
Згодны з тым, што ёсьць і сытуацыі "памежныя", калі нялёгка сказаць, нармальна, ці ненармальна (напр. прарок Езэкія, каторы голы прайшоўся па горадзе, каб абазначыць лёс Ерузалема або "юродзівыя" ў Расеі). Але гэта ня значыць, што няма свободнай ад культурна-гістарычных абумоўленьняў катэгорыі "нармальнасьці"!

p.s. Пашпарт знайшоўся? Smile

_________________
Amor odit inertes!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Pierre de ConvaliaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
пра студэнтка з форткай уразілася. сьвяты чалавек! нічога сьмешнага ў ягоных паводзінах ня бачу. чым не прыклад з жыція?

пра пакутнікаў - пакутніца акуліна. калі я першы раз змардавалі, але яна ўваскрэсла за сьценамі горада - акуліна вярнулася ў горад і сьлёзна маліла Ўладара, каб ён не забіраў у яе пакутніцкага вянца!

я ня ведаю, можа для каталіцтва "юродзства" не зьяўляецца характэрным для сьвятых, але праваслаўныя без юродзтва нікуды. магу параіць кнігу К.Уэра "Унутранае Царства"

яшчэ згадаю і такі выпадак - "13 А иные, насмехаясь, говорили: они напились сладкого вина.
14 Петр же, став с одиннадцатью, возвысил голос свой и возгласил им: мужи Иудейские, и все живущие в Иерусалиме! сие да будет вам известно, и внимайте словам моим:
15 они не пьяны, как вы думаете, ибо теперь третий час дня;"
(Деян.2:13-15)
прашу прабачэньня лянота перакладаць.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Pierre de Convalia


Католик
Зарегистрирован: 29.08.2005
Сообщения: 20
Откуда: Кракаў
Ответить с цитатой
OK. Very Happy
Usio narmalna Exclamation Rolling Eyes

nakont jurodzivych - pahadżajusia, sto jany nie nienarmalnyja (pryklad pryviou tolki jak pryklad pamieżnaj sytuacyji), ale nakont studenta - heta usio ż taki chvory calaviek... Na żal... Sad

_________________
Amor odit inertes!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Pierre de ConvaliaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
я ня ведаю, хто нармальны ў грамадзякім разуменьні Smile можа, таму што мяне лічаць "ненармальнай".

што я магу сказць пра норму? хрысьціянская норма - гэта калі чалавек жыве ў поўным міры з Богам і з братамі і сёстрамі. Норма - гэта той стан, у якім чалавек быў створаны Богам. Але ГРЭХ парушыў гэтую норму. Дзе мы зноў станем нармальнымі? правільна, семя нармальнасьці (унутранае Царства) ужо ёсьць у нас. і яно будзе расьці ўсё больш і больш, пакуль мы ня станем унутры Царства. Вяртаньне нормы адбываецца і ў хрышчэньні, а дасканаласьці набывае пасьля ўваскрасеньня, калі ўжо паміж намі і Богам ня будзе перашкодаў. вось што я разумею пад нормай.

на каленях поўзаюць? па ўсім горадзе бегаюць, каб фортку закрыць? лупцуюць сябе? займаюцца аскетычнымі практыкаваньнямі? галоўнае ж ня гэта. Гэта толькі сродкі. Калі гэтыя сродкі вядуць да збаўленьня - АЛІЛУЯ! калі не - то трэба памагчы чалавеку. не, ня сродкі памяняць. А ПРА БОГА ЎСПОМНІЦЬ, пра Ягоную волю, пра Ягонае слова, пра любоў Ягоную. Не для самазаспакаеньня, не. Можа, для яшчэ большага "зьезду з глуздаў".

можна і ў цёплым фатэлі з цыгарэтай у зубах пад "гукі Амазоскіх лясоў" і з тайскай масажыстай за сьпінай збаўляцца. Я не спрачаюся.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Pierre de Convalia


Католик
Зарегистрирован: 29.08.2005
Сообщения: 20
Откуда: Кракаў
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
можа, таму што мяне лічаць "ненармальнай".
.


Відавочна, на цябе ўскладзена адмысловая місія - пашыраць межы нармальнасьці, ламаць стандардовыя ўяўленьні аб Норме. Інакш кажучы: пашыраць "дыскурс улады". Very Happy

Псыхааналіз, у прыватнасьці аналітычная псыхалёгія Юнга - твой натуральны хаўрусьнік!

_________________
Amor odit inertes!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Pierre de ConvaliaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
не, п'ер Smile я межа нармальнасьці не пашыраю, я супраць "нармальнасьці" выступаю. хаця не, нават не выступаю.

мяне цікавіць зусім іншая нармальнасьць, бяз юнга і інш. а нармальнасьць (якая ў кожнага індывідуальная) з Хрыстом

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Pierre de Convalia


Католик
Зарегистрирован: 29.08.2005
Сообщения: 20
Откуда: Кракаў
Ответить с цитатой
Тады цудоўна. Exclamation

Ня буду больш прыставаць зь Юнгам і Фройдам Cool

_________________
Amor odit inertes!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Pierre de ConvaliaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Cathleen


Православный
Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 69
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
калі ужо на тое пайшло Smile я магу прыдумаць навуку, якая называецца, ну, напрыклад, "гульняведаньне" ці яшчэ што-небудзь.

Не, Наталька, тут ты спазнілася - тэорыю гульняў я яшчэ на чацвёртым курсе вывучала Smile Карысная галіна, дарэчы. Цесна звязаная з тэорыяй імавернасьцяў і матстатыстыкай.
Што датычыцца псіхалогіі, мне здаецца, у яе мэта не надта сумяшчальная з хрысьціянствам. Як я разумею, мэта псіхалёгіі - гэта задаволены сабой і навакольным сьветам чалавек. А хрысьціянства звычайна камфорту не забяспечвае.

_________________
Калі Бог не збудуе дома, дарма будаўнік працуе,
Калі Бог не пільнуе горад, дарма ня спіць вартаўнік.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя CathleenОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
я ўжо прыдумала дысцыпліну - "бацюшказнаўства" %-)

а пра псыхалёгію я згодная з табою... але ж - кампэнсаторная функцыя рэлігіі!!! скажуць табе псыхолягі....

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Cathleen


Православный
Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 69
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Хі-хі Smile Няхай яны мне тады растлумачаць, ШТО ж я такім чынам кампенсую Smile Я пра гэтую самую функцыю ня першы раз чую, але адказа дабіцца не магу.

_________________
Калі Бог не збудуе дома, дарма будаўнік працуе,
Калі Бог не пільнуе горад, дарма ня спіць вартаўнік.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя CathleenОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
ну мала лі, што ты там кампенсуеш. можа, няведаньне псыхалёгіі ты гэтым кампенсуеш Smile

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александр -20


Зарегистрирован: 22.07.2005
Сообщения: 103
Ответить с цитатой
В психологии столько вего намутили... Некоторые псевдонаучные построения от психологии сами вполне могут претендовать на звание своеобразной религиозной системы...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Согласен. Что-то такое естьSmile

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
прычым гэтая "рэлігійная сыстэма" да таго ж місіянерская - імкнецца да распаўсюду і прызнаньня.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
http://www.livejournal.com/users/hgr/989039.html?#cutid1

новы погляд тут:
Цитата:
"православная психология", или как всё запущено
это, впрочем, не выходя за пределы отведенной ей резервации: священник Андрей Лоргус, декан ф-та психологии Православного ун-та Иоанна Богослова (т.е. Экономцева, а вовсе не Иоанна Богослова):
http://fapsyrou.ru/chelovek_obraz_bozhiy.html (здесь про Евагрия, "аскета V века", а также ссылки на Оригена в таком виде, что о.Лоргус едва ли понимает, что значат списанные им сокращения источников; любопытно было бы у него спросить).
вот цитата:
Понятие образа Божия в человеке отражает иной, нежели естественнонаучный, взгляд на человека. Этот подход, который конечно основан на библейско-христианском учении о человеке, предполагает иную методологию и иную парадигму психологической науки. Но именно науки. Христианская психология основывается не только на явления психической жизни, на описании и изучении психических феноменов, но и на Откровении, на богооткровенном знании о человеке.
"наука", которая основывается на "богооткровенном знании", -- это не так ново, как кажется. уже было у Штайнера, да и у Флоренского. вай, собственно, нот?

а вот дискуссия: http://fapsyrou.ru/z13_psihoterapiya.html
будет смешно почитать патрологам. (и взять на заметку: как слово Хоружего отзывается в неподготовленной психике психотерапевтических масс).
а вот единственный здравый человек в той дискуссии -- некий В.И. Слободчиков. он им пытался деликатно объяснить, что они применяют свою веру точно так же, как другие бы в бубен постучали. (в том и другом случае какой-то психотерапевтический эффект достижим).

а вот, по-моему, довольно серьезная статья: несмотря на ссылку на Меня, ни разу не православненькая: http://fapsyrou.ru/z8_ist_psiholog.html#18

а вот это что-то из области теории "православной психотерапии":Д.В. Новиков,
Христианский подход к пониманию механизма образования психопатологического симптома.
собственно теория здесь -- бред сивой кобылы. вот, например: Психотерапевтические [вероятно, имелись в виду "психопатологические"] симптомы можно классифицировать по трем линиям, которые очень условно называются: шизоидные, невротические (пограничные) и нарциссические проявления. Не останавливаясь подробно на этой классификации, постараюсь изложить динамику и логику развития симптома.
эти люди совершенно дикие. они одинаково не знают ни христианскую аскетику (и вообще патристику), ни психиатрию. и никто ведь в дискуссии после доклада не спросил, где докладчик взял свои представления о "психопатологических симптомах".

у каментах:
Цитата:
"вот я ж объяснил: "православная психология" -- это прямой наследник "мичуринской биологии" Т.Д. Лысенко (на Креде, в "Осеннем обострении"). сюда же можно отнести "новое учения о языке" Н.Я. Марра, если бы оно не было справделиво раскритиковано тов.Сталиным.

православный человек м.б. кем угодно, хоть даже психологом, но психология бывает либо научная, либо "мичуринская" (как вариант -- "православная").

о "православной психологии" говорят те, кто не может заниматься психологией профессиональной, но хочет считать себя "в науке"."

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Хрысьціянства і псіхалогія
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 3 из 3  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY