Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Хрэсны ход "Русь дзяржаўная" і да нас дакаціўся
На страницу
1, 2, 3, 4  След.

Ці пайшлі б Вы ў Хрэсны ход "русь дзяржаўная"
Пайшоў бы - з іконай цара-страстацерпца!
9%
 9%  [ 2 ]
Пайшоў бы - і паказаў бы ім "маць Кузьмы"
0%
 0%  [ 0 ]
Не пайшоў бы - я пакуль нармальны
33%
 33%  [ 7 ]
Не пайшоў бы - але ідэю падтрымліваю. Хай ходзяць!
4%
 4%  [ 1 ]
А ці не пайшлі б Вы?
4%
 4%  [ 1 ]
Ды пасьля адной назвы нічога добрага ад іх чакаць не даводзіцца
47%
 47%  [ 10 ]
Всего проголосовало : 21

Хрэсны ход "Русь дзяржаўная" і да нас дакаціўся
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Хрэсны ход "Русь дзяржаўная".... Чытайце ў навінах...
Якое гэта ўсё мае дачыненьне да праваслаўя?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Re: Хрэсны ход "Русь дзяржаўная" і да нас дакаціўс
hanosria


Зарегистрирован: 10.07.2005
Сообщения: 32
Откуда: из Минска
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Хрэсны ход "Русь дзяржаўная".... Чытайце ў навінах...
Якое гэта ўсё мае дачыненьне да праваслаўя?

Ну как какое? Иконы, кресты, молитвы, священники, благословение патриарха, наконец. И царь Николай канонизирован, кстати. Вот молиться ему или нет - это уже личное дело каждого. Я вот не молюсь (и может зря).
Да, название у газеты подкачало, но она не самая страшная, во всяком случае, была лет 7-8 назад. Так что ходит ход - и слава Богу.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя hanosriaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Иконы, кресты, молитвы, священники, благословение патриарха, наконец

Хрысьціяначка дарагая. Паглядзі на сваё імя і падумай Smile Усё-ткі нейкай дэталі не хапае. І вельмі важнай дэталі. + паслухай, што яны думаюць пра габрэяў, о, т.е. яны думаюць пра жыдоў. Газета "Русь державаная" ў свой час адрозьнівалася агалцелым антысэмітызмам дый шавінізмам навогул.

Цитата:
И царь Николай канонизирован, кстати. Вот молиться ему или нет - это уже личное дело каждого. Я вот не молюсь (и может зря).
Я таксама не малюся (улічваючы тое, што сьвятых навогул сотні), але іконачкі зь ягонай выявай ня рву. Але сама, пэўна, разумееш, што ўвесь гэты антураж - гэта нейкі іншы бок праваслаўя. І я мяркую, што адказ "Хай ходзяць" проста дыстанцыянаваньне Smile а таксама мяркую, што ты б разам зь імі ў адным хрэсным ходзе не пайшла.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
hanosria


Зарегистрирован: 10.07.2005
Сообщения: 32
Откуда: из Минска
Ответить с цитатой
Что такое "Русь державная" я прекрасно знаю, читала неоднократно, етсь газеты и похуже. Как-то меня не задевает, что они там говорят про евреев или ещё про кого-нибудь.
Да, это дистанцирование, ты права. И да, я бы с ними не пошла. И что? Ты считаешь, что они позорят православие, или не знаю... несправедливо называют себя православными... или ещё что-то? Недостатки отдельных членов Церкви не уменьшают её святости. Так что пусть ходят, пусть считают себя третьим Римом, пусть молятся о спасении России от жидов и кого угодно ещё. Если им от этого легче. И Бог им судья.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя hanosriaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
хай ходзяць, я ж ім таксама не забараняю Smile царкву ганьбіць яны ня ганьбяць, бо самі да царквы ня так ужо і блізка стаяць. царкву не заплямлівалі і нашмат горшыя фішкі. ты даўней за мяне ў царкве, ужо пасьпела прызвычаіцца. але ці не здаецца табе, што гэта адстой, а не праваслаўе. ёсьць іконы, крыжы, міратачэньні, стаяньні-маленьні, 60-годзьдзі перамогі, славянская еднасьць. з формай, задецца, усё ок. але я адчуваю, што адно з двух, альбо я неправаслаўная, альбо яны. і якія-небудзь пратэстанты з гурскага ў такія моманты становяцца для мяне блізкімі і роднымі. сваімі, нават.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
hanosria


Зарегистрирован: 10.07.2005
Сообщения: 32
Откуда: из Минска
Ответить с цитатой
Православным, как и вообще христианином может назвать себя кто угодно (именно поэтому я ответила на опрос про христианина со смайликом). Потому что степень соответствия жизни человека этому названию будет определять Бог.
Да, правда, я привыкла к такому, и не такому, а ещё похуже. У меня это вызывает только жалость.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя hanosriaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
але ведаеш, мы ж адна царква, і ад гэтага нікуды не падзенесься. разумееш, нядаўна мяне ўразіла адна фішка - я не магу есьці за сталом на прыходзкія сьвяты. проста не магу. у трапезную на прыходзе не магу зайсьці пахарчавацца. дарэчы, такія пачуцьці ўзьнікаюць нават у некаторых сьвятароў - і яны ідуць абедаць у Максібіс. Ну, можа, не зусім такія. Але мы разам спажываем Нябесную Ежу - Цела і Кроў Хрыстовыя. Як чалавек можа прычашчацца, калі падыходзіць да Чашы, і бачыць, што гэты сьвятар яго ненавідзець. А як два сьвятары, адзін зь якіх ненавідзець іншага, можа служыць зь ім літургію і казаць "Хрыстос сярод нас"? У мяне ў галаве не ўкладаецца. Могуць быць непаразуменьні, але ж не нянавісьць! А ці тое, што мы спажываем за такой літургіяй ёсьць сапраўды Цела і Кроў??? Калі кожны кожнаму ніхто. Калі ўсе ананімы. Асабістая пабожнасьць - так, але тады будзьма казаць адно пра асабістую пабожнасьць, пра асабістыя стасункі з Хрыстом, і забудземся пра тое, што для праваслаўнага чалавека важна - ЦАРКВА. Наш партал - гэта енк і крык, да саміх сябе, да праваслаўных: людзі, у што ператварылася нашая Царква!!! але пры гэтым застаецца вера ў Хрыста, Які Царкву збудаваў, і ня дасьць ёй разваліцца-разбурыцца. Нас, вядома, можна абвінавачваць, што мы "качаткоўцы", "абнаўленцы", "рэфарматары", "экуменісты" і г.д., нас можна кляйміць (хто мы? ды ніхто, няма каму заступіцца з уладарных), нас можна заклікаць да пакаяньня і навяртаньня на шлях ісьціны. але СЛОВА забраць нельга. і прынцып гэтага форума - выказвацца могуць усе, выказвацца могуць адкрыта. тэмы выдаляцца ня будуць, а удзельнікаў зьневажаць таксама ня будзем, за тое, што яны гавораць.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Atuhsam


Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 18
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Як чалавек можа прычашчацца, калі падыходзіць да Чашы, і бачыць, што гэты сьвятар яго ненавідзець. А як два сьвятары, адзін зь якіх ненавідзець іншага, можа служыць зь ім літургію і казаць "Хрыстос сярод нас"? У мяне ў галаве не ўкладаецца. Могуць быць непаразуменьні, але ж не нянавісьць! А ці тое, што мы спажываем за такой літургіяй ёсьць сапраўды Цела і Кроў??? Калі кожны кожнаму ніхто. Калі ўсе ананімы. Асабістая пабожнасьць - так, але тады будзьма казаць адно пра асабістую пабожнасьць, пра асабістыя стасункі з Хрыстом, і забудземся пра тое, што для праваслаўнага чалавека важна - ЦАРКВА.....Наш партал - гэта енк і крык, да саміх сябе, да праваслаўных: людзі, у што ператварылася нашая Царква!!!


Наталька, а что ты делаешь для Единения Церкви во Христе?! Поливаешь грязью Священников рассказываю об их ненависти друг к другу?! Хорош вклад, Дорогая, ничего не скажешь. Или о том, какой плохой синод за то что канонизовал Царя. Или о том, какие все алчные?!

"Зри в себя, и будет с тебя" с. Зосима

_________________
Даже подумать страшно, сказала я, и храбро задумалась.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AtuhsamОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
старац засіма прама будзіст какой-та

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Atuhsam


Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 18
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
старац засіма прама будзіст какой-та

Я вижу проще обозвать старца, чем ответить на довольно-таки простой вопрос...
Печальная картина получается...
Пора и мне "умывать руки", да и "честь знать".

_________________
Даже подумать страшно, сказала я, и храбро задумалась.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AtuhsamОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Наталька, а что ты делаешь для Единения Церкви во Христе?! Поливаешь грязью Священников рассказываю об их ненависти друг к другу?! Хорош вклад, Дорогая, ничего не скажешь. Или о том, какой плохой синод за то что канонизовал Царя. Или о том, какие все алчные?!

Паступілі пытаньні, на якія ад мяне патрабуюць адказу. Што ж, уважым вапрашаюшчага.
1. Дарагая Атухсам, для Едіненія Церкві во Хрісте хіба можа штосьці чалавек адзін асобна ўзяты зрабіць? Нічагусянькі. Хаця адзін Чалавек можа, але Ён пры гэтым яшчэ і Бог.
А я - я стараюся гаварыць адкрыта і без паліткарэктнасьці. Маша, у нас форум для гэтага, а не для таго, каб шырмачку павесіць. Пачытай у нас на сайце, навошта мы сайт адкрылі. Будзе зразумела. Для "Едіненія Церкві" трэба спачатку быць "Царквой", а для "Едіненія во Хрісте" не забыцца пра Самога Хрыста.
2. Пакажыце, дзе я паліла брудам сьвятароў? Пальцам пакажыце. Вось у вас на форуме Марына а.Аляксандра Шымбалёва нядрэнна паліла брудам, прыпісваючы яму тое, чаго ён не казаў. А сьвятары, якія ненавідзяць адзін аднога ёсьць рэальна. І гэта таксама жыцьцё царквы. калі мы будзем заплюшчваць на гэта вочы, то Царкве будзе толькі горш - гэта будзе гульня "ў царкву маёй мары", а не жыцьцё ў рэальнай царкве.
3. Наконт Сінода, Цара і кананізацыі магу сказаць толькі тое, што гэта каталіцкая практыка кананізацыі сьвятых, для праваслаўных існавала "народнае шанаваньне" заўжды, якое ішло зьнізу. Нічога супраць асабіста Цара ня маю.
4. Пра "какіе все алчные" навогул не разумею, дзе было хоць слова пра гэта. Я нават я ведаю, як слова "алчные" быдзе на маёй беларускай мове, бо ніколі не прыходзіла ў галаву яго ўжываць.можа якія "хцівыя"..

Цитата:
Пора и мне "умывать руки", да и "честь знать".
А яшчэ можна "сделать ногі"

а старац засіма - літаратурны пэрсанаж.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Матвей (c hramvsr.by)
Гость

Ответить с цитатой
Ну вот и пообщались и подружились. Если ты и Машуте предлагаешь делать ноги!!!! Exclamation Exclamation Exclamation то кое что я должен тебе сказать.
Стало неловко за мои слова примирения сказанные на нашем форуме. Вроде как если бы я протягиваю цветок, а мне в лицо ком грязи. Наоборот теперь понял почему ты сбежала - рядом с высказываниями наших участников ты стеснялась и лгать и сквернословить и за это тебе спасибо. Подобным образом оказалась тут и палома9 - как бы выглядели её вопросы рядом, скажем, с Павсикакием или Серафитой… Я не смеюсь, просто надо где-то и им общаться не стесняясь своих знаний и мыслей.
Добрые наши слова и чувства христианской любви и дружбы ты не захотела понять. Ты не веришь в доброе к себе отношение и сегодня объяснила почему. То, что ты пишешь о своём приходе конечно грустно, но ты почему-то проецируешь и на наш приход эту модель отношений. Столько знаешь, со столькими знакома, а меряешь всех одними мерками Crying or Very sad
Далее пишу не столько тебе, сколько тем, кто соберётся присоединиться к вашему очень узкому кругу. Такого примера человека, соринки в глазах ближних видящего, а в своём не то что бревна - просто лесоповала совершенно не замечающего.
Смотрите - ТУТ СМЕШАЮТ С ГРЯЗЬЮ ЛЮБОГО, КТО ПОСМЕЕТ ВОЗРАЗИТЬ, будь Вы мирянин или священник, правый или левый. Очень напоминает сектантское отношение ко всем, не принадлежащим группе адептов. Бурбалка бывает и доброй – так терпеливо объясняет паломе9 куда делись языческие боги и зачем Богу нужны грешные люди, люди если есть ангелы. Зато теперь есть достаточно знакомый с православным учением модератор православных форумов. Напомню народную мудрость - скажи мне кто у тебя модератор всех форумов и я скажу насколько интересен твой форум.
Да, вот и я был не политкорректен поэтому спешу вслед за Машей сам быстро «делать ноги», пока и со мной не разобрались. Это у нас можно дискутировать на серьёзные темы и при этом никому не укажут на дверь и даже инакомыслящих будут уговаривать не уходить, а здесь явно есть два мнения – администратора и неправильное.
P.S.: Всё вышесказанное относится не к Наталье Василевич, к ней я проникся симпатией, уважением и дружескими чувствами, а к виртуальному персонажу бурбарке, которую я в жизни не имею чести знать. Прости, Наташа, если это одна личность, а не просто идея о неприкасаемой высокомерной непогрешимости. Если ты другая (на что я ещё надеюсь), тогда звони по телефону и снова приходи с друзьями в гости. Wink В реальности были здорово и интересно вместе попить чаю с Наталькой и послушать её песни Wink
paloma9


Зарегистрирован: 15.06.2005
Сообщения: 74
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
Матвей (c hramvsr.by) писал(а):
. Подобным образом оказалась тут и палома9 - как бы выглядели её вопросы рядом, скажем, с Павсикакием или Серафитой… Я не смеюсь, просто надо где-то и им общаться не стесняясь своих знаний и мыслей.


Очень жаль, Матвей, что Вы все так поняли и начали вот так.... Конечно, я понимаю, что мои вопросы могут показаться глупыми, наивными и детскими, но они есть. И это не причина так саркастично обо мне отзываться. И грести всех под одну. РАз уж разозлился - так все получите. Я ни в коей мере не умаляю важность форума на "Храм ВСР". Я его очень люблю и уважаю. А с этого форума никто никого не гнал. А Бурбалка по моему была немного резка и на "ХрамВСР", а не только здесь, где она соадминистратор. Вот такая вот "горячая" она в высказываниях... Smile Поэтому обижаться и уходить - это не дело.

А по поводу моих модераторских способностей скажу следующее - опять погорячились. Знаний может и немного, так я и не занимаюсь здесь проповедью. Чисто технические вопросы. Тем более временно.

И вообще, я не поняла, откуда пошла вся эта заваруха? Я что-то пропустила?

НЕ обижайтесь, Матвей, и заходите к нам... Smile
_____________________
Гольшаны


Последний раз редактировалось: paloma9 (Сб Июн 04, 2011 0:45), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя paloma9Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
%u041C%u0430%u0442%u0432%
Гость

Ответить с цитатой
Да, Вы меня простите, дело не в Вас, конечно. Погорячился. Embarassed Вы к нам тоже заходите.
paloma9


Зарегистрирован: 15.06.2005
Сообщения: 74
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
Я захожу постоянно, читаю... Smile И Вы заходите.... Embarassed
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя paloma9Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Хрэсны ход "Русь дзяржаўная" і да нас дакаціўся
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 1 из 4  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY