Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Почему вы называете Христа Богом?
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  След.
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1.
Цитата:
Як гэта? Адна "сущность" аддзялілася ад другой, хаця ўвесь час была адной?
На нейки час Адзіны Бог дзеліцца на незалежныя частки і становіцца Неаздіным?.. Неверагодна. Нейкая нетрывалая Троіца атрымоўваецца...
я тлумачыла пра адрозьненьне існасьці і іпастасі. так, у момант на Крыжы Хрыстос перажыў "пакінутасьць", гэта адна з найвялікшых таямніц Божых, для іудзеяў спакуса "ня Мог Бог стаць чалавекам, і загінуць на Крыжы ня мог", а для элінаў - вар'яцтва. Пры гэтым вядома, што Айцец Яго не пакінуў, але перажываньне было, і гэта самае страшэннае перажыванне!
2.
Цитата:
Удакладніце калі ласка! Што ён несапраўдны? Ён ерэтычны?..
Што ў ім не так?
Яшчэ пытаньне - Хто яго прыймаў?

там ёсьць выраз "от Духа Святого сотворённого", так гэта ерытычны Сімвал веры, бо паводле праваслаўнага - Хрыстос "народжаны, ня створаны"
Гэта Заходні сімвал веры, кароценькі, яго каталікі бывае выкарыстоўваюць, але ня ведаю зара, ці ёсьць у іх выраз "створанага".
3. Аляксандар, Царква сьвятая, і яе вера - правільная. Чалавек, далучаючыся да Царквы становіцца сьвятым. пра гэта піша і Лука ў Дзяяньнях сьвятых апосталаў "і пріложілось к церкві святых".
4. Ок, значыць Айцец з'яўляецца Богам. Выдатна. Значыць Сын Яго ад Яго народжаны, і Які зь ІМ - АДНО - мае тую самую прыроду. У стасунках ІХ гэта паказана. Як Сын Чалавечы ёсьць чалавекам, так і Адзінародны Сын Божы ёсьць Богам, мае Боскую прыроду.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
На сёння развітваюся, дам адказы у наступны раз.
Вас, Бурбалка, прашу патлумачыць яшчэ адзін кавалачак з Бібліі.

Цитата:
воззрев на небо, увидел славу Божию и Иисуса, стоящего одесную Бога, и сказал: вот, я вижу небеса отверстые и Сына Человеческого, стоящего одесную Бога.
Деянія 7


Як гэта можна ўвогуле зразумець, зыходзячы з таго, что Іісус гэта Бог?
Напрыклад.
Калі вы дзяўчына, ды стаіце побач з іншай дзяўчынай, я ніколі не скажу камусьці "А вунь бачыце побач з дзяўчынай стаіць Бурбалка!"
Гэта па меньшай меры недакладна. Мяне тут жа запытаюць "Каторую з дзяўчын ты маеш на ўвазе?".
Калі ж побач з дзяўчынай будзе стаяц хлопец, я магу сказать"Вунь Бурбалка стаіць з хлопцам". Ніякіх недарэчнасцяў.
Калі апісваюць адзін аб'ект для удакладненьня іншага, то выкарыстоўваюць нейкія асаблівыя, уласныя толькі яму рысы, а не такія ж, каб не было блытаніны.
Слухаючы вас, можна падумаць што у Бібліі тавталогія на тавталогіі ды скрозь блытаніна. Але ж гэта не так.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
усё вельмі проста, чамусьці вы ўсё блытаеце: тут ідзе гаворка пра прасьцейшыя рэчы. Стэфан гаворыць, што бачыць Сына побач з Айцом. У Старым Запавеце іудзеі ведалі Бога толькі ў адной Іпастасі - Іпастасі Айца, хаця ня ведалі Яго як Айца, бо Айцом навучыў Яго называць іх Іісус. А ня ведалі Яны іншай іпастасі з простай прычыны - ня быў яшчэ Хрыстос у свеце. І менавіта гэты відзеж Стэфану падцьвярджае, што Іісус (Сын Чалаечы, як ён сам сябе называў, каб ніхто ня меў сумневу, што Ён на 100% чалавек, а не бачнасьць чалавека толькі) ёсць Бог, бо сядзіць праваруч Бога Айца як спадкаемца.
А ў мяне якраз слухаючы Вас, складаецца ўражаньне, што ў Бібліі блытаніна і таўталогія. Але ж гэта ня так.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Цитата:
вы же - Христовы, а Христос - Божий

ПЕРВОЕ ПОСЛАНИЕ К КОРИНФЯНАМ СВЯТОГО АПОСТОЛА ПАВЛА 3:23


Чаму не Бог, чаму толькi Божы ???

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
тут ваш прыклад некарэктны з хлпцамі, дзяўчатамі і бурбалкай. Бо Стэфан бачыў іпастасі, а не прыроду. Іпастась Сына Ён назваў - Сынам Чалавечым, іпастась Айца - Богам. Усё гэате багаслоўе і іпастасі з'явіліся менавіта таму, што людзі, кшталту Вас, Аляксандар, зусім сталі былтацца, чытаючы Біблію, таму Айцы Царквы, бачачы, што людзі блытаюцца, і гэта вядзе іх у пагібель вырашылі памагчы ім - і патлумачыць, што ёсць іпастась, а ёсць прырода. І паводле прыроды Сын такі ж, як і Айцец, гэта значыць Бог. А хто лічыць ня так - таму анафема! Тады ўсё проста было.

Калі Вы ня лічыце Хрыста Богам узнікае пытанне - хто Ён? Калі ён ня Бог і чалавек у адной асобе, то паводле вас атрымліваюцца наступныя варыянты:
1. Ён толькі чалавек паводле прыроды
2. Ён Ангел, які мае выгляд чалавека
3. Ён асобнае стварэньне Бога, і больш такіх стварэньняў няма, умоўна кажучы, Ён Хрыстос.
4. Ён чалавек такі, які быў Адам да грэхападзеньня.

У залежнасьці ад Вашага адказу можна будзе вызначыць, якую з хрысталагічных ерасяў вы вызнаеце.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Калі Вы ня лічыце Хрыста Богам узнікае пытанне - хто Ён?



Сын Божий.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Панятна, але што таке Сын Божы, калі ня Бог? Людзі, напрыклад, называюцца сынамі Бога. чым адрозьніваецца Хрыстос ад іншых людзей?

Усё было б зразумелым, калі б вы зразумелі, што Іісус - Сын Божы. Ніхто б ад вас большага не патрабаваў. Проста верыць, што Ён Сын Божы. Як гэта было ў апостальскія часы, але менавіта такая вера часта прыодзіла да непаразуменьня, калі чалавек упадаў у ерась і казаў "Іісус - ня Бог", таму і спатрэбіўся дагмат, канкрэтызуючы, што "Сын Божы - Бог".

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Таак, няцьвёрды падмурак вашай веры, якая ў тым, што "Хрыстос - ня Бог"...

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Сын Божий, но человек? Как Вы себе это представляете?

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
усё, я стамілася. мне страшна, калі я сустракаю такіх людзей, як аляксандар, людзей, якія гатовыя прыняць усё, апроч самаго галоўнага - Хрыста як Бога. І Біблія тады становіцца ня Словам Божым, а кнігай, якая вядзе ў пагібель.

і я думаю і пра свой лёс, бо для нас, хрысьціян, членаў Царквы Хрыстовай, нават Само Цела Хрыстова можа быць не на жыцьцё вечнае, а ў суд і асуджэньне.

Але Госпадзе, Іісусе, Сын Бога жывога! Прагну і Слова Твайго, і Цела Твайго (колькі я ўжо не прычашчалася?). І яшчэ ўчора я думала - няважна, хай у суд ці ў асуджэньне, але, Госпадзе, прычашчуся Цела твайго. І толькі зараз зразумела, што Прычасьце такое несапраўднае аддзяліць мяне ад Цябе, як многіх людзей аддзяляе ад Цябе Біблія, Сьвятое Слова Тваё.

і думаю я пра тое, што калісьці, першыя хрысьціяне пазьбягалі называць Хрыста Богам. То бок называлі, але гэта было не так часта. Гэтак сама і Дых Святы не называлі Богам. Гэта была таямніца сэрца. Хрысціяне пачалі называць Хрыста Богам толькі тады, калі з'явіліся ілжэнастаўнікі, якія, выкарыстоўваючы Біблію (усе антыхрысты так робяць) пачалі даказваць, што Хрыстос ня Бог, што Дух Святы - ня Бог. І тады ўсталі хрысьціяне і вызналі веру праўдзівую, і выверглі вонкі з Царквы сваёй людзей, якія адважыліся вучыць няпраўдзе.

Аляксандар, хрысціцца - гэта далучыцца да Царквы. а ваша вера дазваляе ад яе толькі адлучыцца. такім поглядам не хрышчэньне, а анафема.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Таак, няцьвёрды падмурак вашай веры, якая ў тым, што "Хрыстос - ня Бог"...


Да, нет, просто я нахожу ваши аргументы по тому что "Иисус - Бог" неубедительными. Не более. :-)

P.S. Да таго ж, адмаўленьне чагосьці не можа быть трывалым падмуркам для веры. ;-)
Трывалы падмурак, падаецца мне, гэто ўсе ж сцьвярджэнне, а не адмаўленьне.


Последний раз редактировалось: Александер (Чт Май 25, 2006 11:37), всего редактировалось 3 раз(а)

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Шаноўная Бурбалачка!
Smile
Дазвольце яшчэ некалькі цытат.

Цитата:
Иисус, отвечая им, сказал: Мое учение - не Мое, но Пославшего Меня
ОТ ИОАННА 7:16


Як гэта? Калі вучэнне ад Бога, а Іісус, як вы сцвярджаеце і ёсць Бог, то чаму Іісус мовіць "Мое учение - не Мое, но Пославшего Меня"?..

Ну, добра, а што ж апосталы, што кажуць ягоныя вучні?
Вось у 6 гл. Ад Іаана надыйшоў крытычны момант - многія з вучняў пакінулі Хрыста "С этого времени многие из учеников Его отошли от Него и уже не ходили с Ним" (іншая тэма аб гэтым падрабязьней), наступіў кульмінацыйны момант, калі трэба расставіць усе кропкі над і.
Іісус звяртаецца да 12 вучняў:
Цитата:
Тогда Иисус сказал двенадцати: не хотите ли и вы отойти?

Тут ужо не да сантыметаў, тут трэба чакаць лаканічнага і празрыстага адказу. І што мы чуем ад Пятра?
Цитата:
Симон Петр отвечал Ему: Господи! к кому нам идти? Ты имеешь глаголы вечной жизни: и мы уверовали и познали, что Ты Христос, Сын Бога живаго.


Здавалася б, калі Петр лічыць Іісуса Богам, то тут самы час сказаць Іісусу аб гэтым!
Але чамусьці Петр адзначае только тое, што Іісус з'яўляецца Хрыстом ды Сынам Бога. Ні слова пра тое што Ён Бог! Чаму???

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Панятна, але што таке Сын Божы, калі ня Бог?


Ну, вось вам прыклад.

Зміцер Лукашэнка - сын Аляксандра Лукашэнка. Але ж з гэтага ніях не вынікае што Зміцер Лукашэнка гэта і ёсць Аляксандр Лукашэнка, наадварот, гэтым самым падкрэсліваецца што гэта розная людзі, а не адзін і той жа.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
усё, я стамілася. мне страшна, калі я сустракаю такіх людзей, як аляксандар


Не палохайцеся мяне, Бурбалачка, я не кусаюсь! Smile
А чаму вы друкуеце мае імя са строчнай літары, гэта неяк абумоўлена стылістыкай форума ці канонам? Smile
А калі стаміліся - адпачніце! Smile

burbalka писал(а):
І Біблія тады становіцца ня Словам Божым, а кнігай, якая вядзе ў пагібель.
многіх людзей аддзяляе ад Цябе Біблія, Сьвятое Слова Тваё.


Нешта непаразумелае друкуеце, шаноўная Бурбалка... Усё наадварот - Біблія дапамагае чалавеку стаць бліжэй да Іісуса Хрыста, да Бога.

burbalka писал(а):
і думаю я пра тое, што калісьці, першыя хрысьціяне пазьбягалі называць Хрыста Богам


Чаму? Калі гэта так, то чаму б і не назваць рэчы сваімі імёнамі?..

burbalka писал(а):
Аляксандар, хрысціцца - гэта далучыцца да Царквы. а ваша вера дазваляе ад яе толькі адлучыцца. такім поглядам не хрышчэньне, а анафема.


Пра якую веру вы говорыце? Я толькі імкнуся яё набыць, прагну пахрысціцца, нешта шукаю, вось і з вашай дапамогай таксама.
"Блаженны алчущие и жаждущие правды, ибо они насытятся." Ці не так? Wink

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Тое, што Ён Сын Божы, вы пагаджаецеся. Добра. Я гэта зразумела. Я таксама з гэтым пагаджаюся. Але Ён Бог, бо Сын БОЖЫ ня можа быць ня БОГАМ, ну няўжо гэта так незразумела? Па сваёй сутнасьці, па сваёй прыродзе, ЁН ТАКІ Ж, ЯК АЙЦЕЦ, але Ён ня ёсьць Айцец, і менавіта таму важна падкрэсьліць, што Ён не Айцец, а Сын?
Пра Зьміцера Лукашэнку вы вельмі ўдалы, надзвычай удалы прыклад прывялі, думаю цяпер вам стане зразумелым.
І Зьміцер, і Аляксандар - Лукашэнкі (прычым ніводзін зь іх не з'яўляецца больш Лукашэнкам, чым іншы), гэта іх аб'ядноўвае. Але адзін Зьміцер, а другі - Аляксандар, адзін Сын, другі - Айцец. Але звычайна калі мы гаворым Лукашэнка, то маем наўвазе Аляксандра Лукашэнку.
Вось так і з Богам. Ёсьць Бог Айцец і ёсць Бог Сын, але Ізраільцяне ведалі Айца, і калі казалі Бог, то мела наўвазе Айца. Таму, калі б Пётр вызнаў Хрыстос, сказаўшы, Ты- Бог, то гэтае выказваньне было б расцэненае, як "Ты - Айцец!". Але ўсе выдатна разумелі, што хоць Сын і Айцец - адно, але Іісус, не Айцец, а "Сын Айца", гэта значыць "Сын Божы", але ж ад гэтага ён не перастае быць Богам, як і Зьміцер Лукашэнка не перастае быць Лукашэнкам ад таго, што Лукашэнка ягоны бацька Аляксандар.
Таму Іісус і гаворыць - "Маё вучэньне не Маё, а Паслаўшага Мяне", гэта значыць, што Сын ад Айца і Сын без Айца нічога рабіць ня можа, і ня робіць, што Айцец - ПРЫЧЫНА. паглядзіце, Ён кажа таўталогію "Маё вучэньне - не Маё". Аднак першая частка выразу звяртаецца да ЯГО ВУЧЭННЯ. а вы кажаце таўталогія. У Бібліі на кожным кроку таўталогіі...

што тычыцца напісаньня імёнаў, то я, бывае пішу паведамленьні так хутка, што не пасьпяваю ціснуць на шыфт, таму атрымліваюцца ўсе літары маленькія.

што тычыцца Бібліі, то ня ўсё так проста: усе ерасі грунтаваліся на Бібліі! і апостал Павел гаворыць нават, што ПРЫЧАСЬЦЕ САМОГА ХРЫСТА, ЗЛУЧЭНЬНІ ЗЬ ІМ ПРАЗЬ ЯГО ЦЕЛА, моаж быць не на вечнае жыцьцё, але на суд і асуджэньне!

што тычыцца першых хрысьціян, то яны не называлі Хрыста Богам вось так, як гэта робім цяпер мы. але я тлумачу, чаму цяпер гэта НЕАБХОДНА. бо з-за такой нявызначанасьці многія сталі вучыць і вызнаваць, што Хрыстос ёсць ня Бог. І тады хрысьціяне, пабачыўшы, што ў гэтых словах няма праўды, сфармулявалі дагмат аб Боскасьці Хрыста, каб больш ніхто з хрысьціян не патрапіў у такую пастку.

Наконт асабіста Вас, і веры, якую Вы шукаеце, магу сказаць, што веру знайсьці нельга. Толькі вера можа вас знайсьці, гэта як з каханьнем Smile Яшчэ, вы хочаце пахрысціцца. А ў чым Вы бачыце сэнс хрышчэння? Праваслаўныя хрысціяне праз ХРЫШЧЭНЬНЯ ЗАКЛЮЧАЮЦЬ НОВЫ ЗАПАВЕТ З БОГАМ, Ён таму і называецца НОВЫМ ЗАПАВЕТАМ З БОГАМ, што гэты ЗАПАВЕТ у ЗЛУЧЭННІ З ІІСУСАМ ХРЫСТОМ як БОГАМ. Вас ня будуць пытацца "ці злучаецеся вы з БОГАМ", а назавуць БОГА па імені "ці злучаецеся з Іісусам Хрыстом?"

Але я думаю на гэты момант Вы ўжо прачыталі пра прыклад з Аляксандрам і Зміцерам Лукашэнкамі і зразумелі Smile што ад Таго, што Айцец - Бог, Сын не перастае быць Богам. і ад таго, што ў Ізраілі менавіта Айца ўспрымалі як Бога (як у нас менавіта Аляксандра называюць Лукашэнкам), Сын не перастае быць Богам. З іншага боку, Сын - гэта не Айцец, у Сын свае абавязкі, у Айца - свае (іпастасныя ўласцівасці) (усё як у сямействе Лукашэнак - адзін - Прэзідэнт, другі яшчэ нейкі начальнік; і пры гэтым вядома, што Зміцер без бацькі - ніхто, калі б не бацька, яго б не было).

Больш за тое, хачу вам сказаць, што паводле вучэньня праваслаўнай царквы, Бог існуе не толькі ў Сваёй сутнасці, і ў Сваіх іпастасях, але і ў энэргіях, як, напрыклад, нястворнае святло. Але думаю, да гэтага яшчэ далёка)

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Почему вы называете Христа Богом?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 7 из 13  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY