Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Беларуская мова ў царкве як адзнака маргінальнасці
На страницу Пред.  
1, 2
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
сьвяты - не сьвяты, але помнік на тэрыторыі зэльвенскай царквы паставілі ёй, памятную шыльду ў храме павесілі, паводле благаславеньня япіскапа літургія на беларускай мове ў дзень яе нараджэньня і сьмерці служыцца. я казала не пра сьвятасьць, а пра адданасьць праваслаўнай царкве. пра сьвятасьць ня мне казаць - я ня сінадальная камісія па кананізацыі.

яшчэ раз кажу, ня трэба штучных канфліктаў ствараць. калі я кажу "беларускамоўныя", то маю наўвеце людзей, якія размаўляюць па-беларуску, ня больш, ня менш. а вы мне прыпісваеце, што я расейскамоўным адмаўляю ў праве называцца беларусамі. каму патрэбны, каму непатрэбны - гэта дзела такое. кожны з сябе адказвае. хто такі янка здольнік я навогул ня ведаю. але з вашага паведамляеньня зразумела, што ён у хаўрусе з ларысай геніюш быў супраць янкі запрудніка (ці што азначае вашае vs.?)

а наконт пасталеньня -магу адрасаваць тое самае - ацэнка, якая ні на чым не грунтуецца.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Aleg


Православный
Зарегистрирован: 23.08.2005
Сообщения: 36
Откуда: Наваградак
Ответить с цитатой
Асабiста я лiчу, што Ларысу Генiюш трэба залiчыць да лiку святых Беларускай Праваслаунай Царквы за тое, як яна жыла у Зэльве пасля вяртання з Прагi. Яна вельмi шмат каго прывяла да Бога. У Царкве у Зэльве ужо усталяваны мемарыяльны знак у памяць Ларысы Генiюш, магчыма праз гадоу 10 яе кананiзуюць.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlegОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Ларыса Геніюш - гэта офтопік

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Kurt


Католик
Зарегистрирован: 28.12.2005
Сообщения: 16
Ответить с цитатой
Andre писал(а):
Неправильно в принципе утверждать, что бeлорусы типа “отлучены oт мовы і культуры”. Pусское культурное наследие это наше белорусское достояние, это наш багаж, a не заморочки дoморощенных русофобов, навязывающих в качестве “нац культуры” ими же созданный деструктивный набор вмеcто общерусского наследия, над созданиeм которого веками работали лучшие люди Беларуси. Образно говоря, национал-параноики прeдлагают нам взамен Достоевского какую-нибудь Ларысу Геніюш.

Аўтарытэтнае выказваньне касмапаліт-параноіка...
Пэўна, у яго адабралі любімага Дастаеўскага і спалілі кніжкі на вогнішчы... Добра, што яго самаго не спалілі, інквізітары праклятыя.

Як страшна жыць!

_________________
"Дуды над хлопцамі выюць трывожна,
Над полем бітвы сьпявае рог,
Тапчыце зямлю легіёны Божыя
Наперадзе - вораг, над вамі - Бог!"
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KurtОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
litvin


Православный
Зарегистрирован: 16.07.2007
Сообщения: 2
Откуда: Гародня
Ответить с цитатой
Царкву, як каталіцкую, так і праваслаўную, пачынаць пераводзіць амаль цалкам на беларускую мову трэба было ўжо з 1991 г... Не ведаю, чаму тагачасныя ўлады тармазілі..

_________________
Беларусь перад усім!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя litvinОтправить личное сообщение
Беларус


Православный
Зарегистрирован: 05.09.2006
Сообщения: 27
Ответить с цитатой
1. Дзеля таго каб вызнаць сп. Ларысу Геніюш сьвятой патрэбны пачатак адмысловага кананізацыйнага працэсу. На сеньняшні дзень, з агляду на сучасны стан менавіта беларускага праваслаўя, распачаць падобны працэс на ўзроўні царкоўных структураў практычна немагчыма. Яшчэ адно - згодна кананічнаму праву патрэбна ня меньш чым 50 год з дня сьмерці, а таксама цуды адбыўшыяся па малітве да яе.
Таму прапаную маліцца да сп. Ларысы аб дараваньні цудаў (напрыклад вылекаваньня) і рупліва запісваць усе выпадкі. Дзеля падобных малітваў у ідэале патрэбна дабраслаўленьня япіскапа альбо ўласнага духаўніка, але ёсьць прыклад РПЦ пад час СССР. Тады ніхто з царкоўных гіерархаў не дазваляў маліцца ня толькі да асобных асобаў, якіх людзі лічылі сьвятымі, а нават да сьвятамучанікаў. Але вернікі маліліся, зьбіралі сьведчаньня цудаў і ў патрэбны час гэта было перададзена ў царкоўныя структуры.
2. Пазнаваньня расейскай культуры і далучэньня да яе скарбаў неабавязкова патрэбна ажыцьцяўляць на расейскае мове. Ёсьць цудоўныя пераклады Пушкіна і Дастаеўскага на беларускую мову...
3. Пераход на беларускую мову богаслужбаў - справа сьвятароў і вернікаў. Там дзе ёсьць сьвядомыя беларускія сьвятары і вернікі - правяць на беларускай мове. Напрыклад, беларускамоўнае служэньня ёсьць у Берасьце, Пінску, Чарнігаве, Львове, Кіеве, Польшчы (Гайнаўка)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Беларуская мова ў царкве як адзнака маргінальнасці
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 2 из 2  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY