Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему "Каталіцтва-Праваслаўе"
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  След.
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
a mikalaj taki pierajszou u katalictwa.


Каталіцтва я прыняў толькі сёньня, а Вы мяне ужо 3 дні таму да каталікоў прыпісалі.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
cikawa, a jak prachodzila "pryniaccie u katalictwa"? i szto ciapier ty dumajesz pra prawaslaunuju carkwu? ci padzialajesz ty katalickuju eklezealohiju?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
cikawa, a jak prachodzila "pryniaccie u katalictwa"? i szto ciapier ty dumajesz pra prawaslaunuju carkwu? ci padzialajesz ty katalickuju eklezealohiju?



a jak prachodzila "pryniaccie u katalictwa"?
Ну як, як. Прыйшоў я сеньня зранку ў сваю парафію. Прачытаў перад крыжом, алтаром, ксяндзом - пробашчам Сімвал Веры з Філіоквэ, і малітву - што моцна веру і абяцаю захаваць каталіцкую веру і традыцыі, а таксама веру ў прымат біскупа Рыма. Усё. Сьвятар мяне благаславіў і сказаў - споведзь - там. Паспавядаўся з усяго жыцьця, выканаў пакуту. І вечарам у Ракаве было сьвята Маці Божай Ружанцовай - прыняў Цела Хрыста.


Ці сумняваўся я - сумняваўся і сумняваюся зараз, але і гэта я таксама сказаў ксяндзу, што мяне паставілі перад выбарам: ці споведзь у ерасі ці прыняцце каталіцтва. Таксама ксяндзу сказаў, што веру ў АДЗІНЫ Сьвяты Касьцёл (КК і ПЦ). Таксама сказаў, што не веру ў сьвятасьць Язафата Кунцэвіча. А зараз кажу, што буду і далей пазнаваць і каталіцтва і праваслаўе. Вось на выставу схожу - дасць Бог кніжку набуду цікавую, на Пакроў Багародзіцы АБАВЯЗКОВА буду ў РПЦ. Я не выключаю магчымасьць перахаду назад, але для гэтага трэба тая самая ласка, якая была ў мяне, калі я першы раз паўдзельнічаў у Імшы Сьвятой у КК.

szto ciapier ty dumajesz pra prawaslaunuju carkwu
Што я думаю зараз, калі ласка спасылка:
http://churchby.info/forum/viewtopic.php?t=245&postdays=0&postorder=asc&start=0


ci padzialajesz ty katalickuju eklezealohiju?

А гэта што такое?



Ведаеце, я выйшаў з Касьцёла сеньня з адной думкай - а нічога не змянілася........ Які я быў і якая ў мяне была Вера, такая і засталася.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
nu wos, dyk ci warta bylo "prymac"?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
nu wos, dyk ci warta bylo "prymac"?


А ці варта было мяне прымушаць?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Мікалай писал(а):

Ці сумняваўся я - сумняваўся і сумняваюся зараз


Пасьля сеньняшняй нядзельнай Імшы Сьвятой - сумненьняў стала значна менш!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Nu wos ciapier u nas josc realny szaniec raspaczac prawaslauna-katalicki dyjaloh!

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Nu wos ciapier u nas josc realny szaniec raspaczac prawaslauna-katalicki dyjaloh!


А дагэтуль 12 старонак было што???

Бурбалка палюбіла лацінку? szaniec - што гэта за слова Shocked ?

Дарэчы спадарыня Бурбалка мне так і не адказала пра "katalickuju eklezealohiju". Што гэта за шчасьце такое???
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
dahetul 12 staronak bylo buez dyjalohu "prawaslauje katalictwa"

ja u danii na ekumienicznaj kanferencyji, u mianie tut tolki lacinka.

katalickaja eklezealohija - heta katalickaje wuczennie ab carkwie.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
dahetul 12 staronak bylo buez dyjalohu "prawaslauje katalictwa"

ja u danii na ekumienicznaj kanferencyji, u mianie tut tolki lacinka.

katalickaja eklezealohija - heta katalickaje wuczennie ab carkwie.


Каталіцкая экзіялёгія мне кажа: "Ты можаш без абмежаваньняў хадзіць на Багаслужэньне ў ПЦ, толькі не рэкамендуецца прыступаць там да сакрамэнтаў, калі ёсьць свая святыня, калі няма - калі ласка". Я так разумею Вы пра схізматыкаў - так я не знайшоў нічога пра гэта ў by і ru нете, а замежнымі мовамі не валодаю. Калі ласка, калі валодаеце цікавай інфармацыяй падзяліцеся - абмяркуем. Я нават не зусім разумею, што такое схізматыкі (акрамя таго, што яны знаходзяцца ў схізме - г.з. адзяленьні ад КК і Ватыкана).
З Богам!!!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
ok, pra sccccizmatykau ja adj bnuu temu.

AnFran, kali laska, pamazhy u hetym.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
AnFran


Католик
Зарегистрирован: 31.10.2005
Сообщения: 40
Ответить с цитатой
Мікалай писал(а):
Я нават не зусім разумею, што такое схізматыкі (акрамя таго, што яны знаходзяцца ў схізме - г.з. адзяленьні ад КК і Ватыкана).


А гэта і ёсьць азначэньне. Схізматык - чалавек, аддзелены ад царквы праз адмаўленьне падпарадкоўвацца. Гэтым ён розьніцца ад гэрэтыка, які аддзяляецца праз упартае адмаўленьне дагматычна абвешчаных праўдаў веры ці праз упартае ў іх сумненьне. Мяжа паміж схізмаю і гэрэсьсю даволі тонкая. ПЦ, напрыклад, не абвяшчала ніякіх дагматаў, якія б супярэчылі дагматыцы КЦ, таму гэрэтычным утварэньнем сама па сабе ня лічыцца. Але пры тым у ПЦ маюць шырокую рэцэпцыю погляды, несумяшчальныя з дагматыкай КЦ, таму кожны, ці амаль кожны асобны праваслаўны аказваецца з каталіцкага пункту гледжаньня гэрэтыком - праз адмаўленьне прымату папы (практычна заўсёды - цяжка ўявіць чалавека, які вызнае прымат Папы і застаецца ў ПЦ), ці беззаганнага пачацьця Панны Марыі, ці Чыстца, ці чаго яшчэ. "Чыстымі" схізматыкамі можна лічыць сэдэвакантыстаў: яны вызнаюць веру цалкам каталіцкую, але не прызнаюць цяперашняга Папу сапраўдным Папам (лічаць, што папскі пасад незаняты - "сэдэ вакантэ").

Прыблізна вось так...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AnFranОтправить личное сообщение
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
AnFran писал(а):
Мікалай писал(а):
Я нават не зусім разумею, што такое схізматыкі (акрамя таго, што яны знаходзяцца ў схізме - г.з. адзяленьні ад КК і Ватыкана).


А гэта і ёсьць азначэньне. Схізматык - чалавек, аддзелены ад царквы праз адмаўленьне падпарадкоўвацца. Гэтым ён розьніцца ад гэрэтыка, які аддзяляецца праз упартае адмаўленьне дагматычна абвешчаных праўдаў веры ці праз упартае ў іх сумненьне. Мяжа паміж схізмаю і гэрэсьсю даволі тонкая. ПЦ, напрыклад, не абвяшчала ніякіх дагматаў, якія б супярэчылі дагматыцы КЦ, таму гэрэтычным утварэньнем сама па сабе ня лічыцца. Але пры тым у ПЦ маюць шырокую рэцэпцыю погляды, несумяшчальныя з дагматыкай КЦ, таму кожны, ці амаль кожны асобны праваслаўны аказваецца з каталіцкага пункту гледжаньня гэрэтыком - праз адмаўленьне прымату папы (практычна заўсёды - цяжка ўявіць чалавека, які вызнае прымат Папы і застаецца ў ПЦ), ці беззаганнага пачацьця Панны Марыі, ці Чыстца, ці чаго яшчэ. "Чыстымі" схізматыкамі можна лічыць сэдэвакантыстаў: яны вызнаюць веру цалкам каталіцкую, але не прызнаюць цяперашняга Папу сапраўдным Папам (лічаць, што папскі пасад незаняты - "сэдэ вакантэ").

Прыблізна вось так...


Не, такое я не падтрымліваю, у гэта я не веру. Я веру, што можна збавіцца і ў РПЦ і ў КК - гэта і ёсьць містычнае Цела Хрыста. Я ўжо гэта 100-ты раз пішу.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
AnFran


Католик
Зарегистрирован: 31.10.2005
Сообщения: 40
Ответить с цитатой
Мікалай писал(а):
Я веру, што можна збавіцца і ў РПЦ і ў КК.


З пункту гледжаньня традыцыйнага каталіцкага багаслоўя, збавіцца можна наогул шмат дзе, таму што чалавек, які шчыра жадае трапіць у сапраўдную Царкву Хрыстову, праз гэта ў пэўнае ступені належыць да яе ў кожным разе, нават калі праз памылку трапіў у іншую арганізацыю. Але ня трэба гэта блытаць з тым фактам, што паўнатою ісьціны валодае толькі адна, сапраўдная Царква. Здаецца, цалкам відавочна, што калі дзьве арганізацыі сьцьвярджаюць розныя рэчы, яны не могуць быць правымі адначасова.

P.S. Тое, што пры пераводзе выкарыстоўваецца не Трыдэнцка-Ватыканскі сымбаль - вартая жалю недарэчнасьць.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AnFranОтправить личное сообщение
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
AnFran писал(а):

P.S. Тое, што пры пераводзе выкарыстоўваецца не Трыдэнцка-Ватыканскі сымбаль - вартая жалю недарэчнасьць.


А што гэта за сымбаль???
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
"Каталіцтва-Праваслаўе"
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 12 из 16  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY