Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Почему вы называете Христа Богом?
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  След.
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Яшчэ раз паўтараю, што Сын Божы - гэта і ёсьць указаньне на боства. І не толькі на прыроднае, але і на іпастаснае.


Апостолы были сынами Божьими. Они были богами?.. Было ли указание на ипостасное указание их божества, когда Христос называл их детьми Бога?

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):

Напрыклад, сваё балагавесьце пачынае Евангеліст Марк "Зачала Евангельля Іісуса Хрыста, Сына Божыя" (Мр 1:1)
Заканачвае сваё благавесьце евангеліст Іаан "усё гэта напісана, каб вы паверылі, што Ісус ёсць Хрыстос, Сын Божы, і веруючы мелі жыцьцё ў Імя Яго." (Ян 20:31)

І Марыі абвяшчаў Архангел Гаўрыіл, што Той, каго Яно народзіць - Сын Божы.
І Бог Айцец сьведчыў пра Яго "Гэта Сым мой улюбёны, у Якім Мая добрая воля"
І Пётар вызнаваў "Ты ёсьць Хрыстос Сын Божы"
Сам Гасподзь Ісус сьведчыць пра Сябе "27 Все предано Мне Отцем Моим, и никто не знает Сына, кроме Отца; и Отца не знает никто, кроме Сына, и кому Сын хочет открыть." (Матф.11:27)
Пры гэтым ідзе гаворка не толькі про тое, што Хрыстос СЫН БОЖЫ, але што Ён СЫН АДЗІНАРОДНЫ, гэта значыць толькі ЁН народжаны ад АЙЦА.
Іаан: "18 Бога не видел никто никогда; Единородный Сын, сущий в недре Отчем, Он явил." (Иоан.1:1Cool
і далей: "16 Ибо так возлюбил Бог мир, что отдал Сына Своего Единородного, дабы всякий верующий в Него, не погиб, но имел жизнь вечную." (Иоан.3:16)
Пры гэтым Пісаньне называе Хрыста Ісьцінным Сынам Ісьціннага Бога "20 Знаем также, что Сын Божий пришел и дал нам свет и разум, да познаем Бога истинного и да будем в истинном Сыне Его Иисусе Христе. Сей есть истинный Бог и жизнь вечная." (1Иоан.5:20)


Бурбалка, вы пошли по экстенсивному пути, но забыли что колическтво не всегда переходит в качество Wink
Вы мне привели ворох цитат, которые указывают на то, что Христос являетеся Сыном, НО НИ ОДНОЙ что Богом.
Собственно вы делаете за меня мою работу, поскольку это мои аргументы. Не помогайте мне, я и сам справлюсь! Smile
От того, что вы приведете миллион упоминаний о Сыне, не будет означать что наскребли хоть что нибудь "о Христе как Боге". Учтите, чем больше будет в теме свидетельств что Иисус - Сын Божий, тем тусклее выглядят ваши редкие и, вероятно, за уши притянутые аргументы, которые можно принять с большой натяжкой.
Наоборот, это лишь подтверждает мою точку зрения и невольно задаешся вопросом:

Почему ОГРОМНОЕ количество раз Христос, а так же ученики называли Его не иначе как Сыном, но Богом ни разу? (одно странное исключение в виде восклицания неверующего Фомы разрешите не считать серьезным основанием)

Более того, когда первосвященник наконец задали прямой вопрос Христу (а точнее провакационный), зачем Он якобы делает себя Богом, Иисус не сказал чего то типа "Ну, да, Я - Бог...", нет он открещивается от обвинения, он подчеркивает "Не называл Я Себя Богом, а лишь Сыном Бога! Не клевещите на Меня!".
Чего Христу бояться перед первосвященниками - Он и так знал что будет распят, мог бы и "признаться, выложить все как есть"?
Вот вы пишете, что мол если бы Он сказал что Он - Бог, то это разозлило бы иудейских священников. НУ И ЧТО?!! Они все равно бы Его распяли (согласно пророчеству и просто видению Христом ситуации)!
Чего бояться то, зная наперед что будешь распят? И что может, скажете Он таки не разозлил их, назвавшись Сыном, а не Богом? Разозлил! Может они Его не распяли? Распяли!
Так почему не сказал?..


Последний раз редактировалось: Александер (Ср Май 24, 2006 16:00), всего редактировалось 1 раз

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Бо тое, што Хрыстос ёсьць Бог - гэта каревугольны камень для хрысьціянскай веры.


Странно... обычно, то что является основой, повторяется многократно, а не прячется и не вуалируется. Вот словосочетание "Сын Божий" в Евангелиях упоминается МНОГОКРАТНО. Очевидно что и Христос и евангелисты хотят обратить на это свое внимание, а вот на то что "Христос - Бог" почему то ни Сам Христос, ни евангелисты внимания не обратили, прошли мимо этого факта. Приходится сегодня сторонникам этой точки зрения аппелировать к эмоциональному восклицанию Фомы, за неимением других агрументов.

burbalka писал(а):
Ня еврыце, што Хрыстос ёсьць Бог, што Хрыстос ёсьць Сын Божы? Выкіньце Біблію, яна вам не паможа.


Верю что Христос, Господь мой, является Сыном Божьим. Ибо именно об этом написано в Библии, которую вы мне почему то рекомендуете выбросить. Нет, дорогая Бурбалка, я Библию буду читать, изучать и придерживаться, что бы не утверждать того, чего там нет. Cool


Последний раз редактировалось: Александер (Ср Май 24, 2006 19:36), всего редактировалось 1 раз

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Сын Божы ёсьць Бог. Паспрабуйце даказаць адваротнае. Пад словам "Бог" у юдэйскай традыцыі мелася наўвеце іпастаць Бога Айца.
То вам мала цытат, то вам многа. Паглядзіце, сярод тых цытат ёсьць цытаты проста пра "Бога", а не пра Сына Божага. Вам проста нявыгадна іх заўважаць. Ну і не заўважайце. Вашае ж збаўленьне ад гэтага залежыць.

што тычыцца Бібліі, то калі Хрыстос ня Бог, то Біблію можна выкінуць. Ці на туалетную паперу пусьціць. Чаму вы ёй верыце? Зь якой нагоды?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
а зь якой нагоды вы называеце Фаму - няверуючым????

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
"зачем Он якобы делает себя Богом, Иисус не сказал чего то типа "Ну, да, Я - Бог...", нет он открещивается от обвинения, он подчеркивает "Не называл Я Себя Богом, а лишь Сыном Бога! Не клевещите на Меня!". " дайце дакладную цытату.

Ён казаў, казаў сто разоў. Хто меў вушы чуць, той чуў. У каго вушы былі закрытыя, то ня чуў.

Хачу ў вас спытаць, калі вы сьцьвярджаецец, што Іісус ня Бог, то што такое Бог і хто такі Бог. вызначым Яго ўласьцівасьці і паглядзім, ці падыходзяць яны да Хрыста.

Сын Божы ёсьць Бог. Калі Айцец - Бог, але Яго называюць Ацом, то ці перастае Ён быць Богам?

І што такое Гасподзь і чым Ён адрозьніваецца ад Бога.

Вашае веравызнаньне пакуль больш за ўсё падобнае на сьведак Іеговы. Можа, да іх зьвернецеся?

І не забывайце, што Біблія - гэта не Абсалют, што ёсьць Царква, ёсьць жыцьцё Царквы ў Духу Сьвятым.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Пад словам "Бог" у юдэйскай традыцыі мелася наўвеце іпастаць Бога Айца.


Ну и подумаешь! Мало ли что там иудейские первосвященники неправильно понимали! Smile
Неужели вы считаете что Христос комплексовал по этому поводу, что священники "не так поймут"? Они Его и так, не правильно поняли. И распяли.
Христос не стремился "отмазаться", избежать распятия любой ценой, он лишь своим знаемнитым "ты сказал" отводил упреки в том, чего НЕ ГОВОРИЛ ИЛИ НЕ ДЕЛАЛ!

burbalka писал(а):
што тычыцца Бібліі, то калі Хрыстос ня Бог, то Біблію можна выкінуць. Ці на туалетную паперу пусьціць.


Считаю это оскорбительным для произнесения в адрес Священного Писания. Хочу вас поостеречь от подобных высказываний.
Библия - Великая книга! Если ЕЁ читать, а не толкования, да разжевывания из иных источников, которые идут вразрез с тем, что написано в Библии.

burbalka писал(а):
Чаму вы ёй верыце? Зь якой нагоды?


С одной стороны хочется дать аргументы, но ловлю себя на мысли что главные аргументы иррациональны.
Поэтому напишу коротко "сердцем чувствую, а объяснить не могу". Smile
А вы почему? Потому что вам кто то сказал что надо ей верить?

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Ён казаў, казаў сто разоў.


Дайте хотя бы ОДНУ цитату, где Иисус ЯВНО называет Себя Богом! Exclamation

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1. "ты сказаў" гэта даслоўны пераклад з габрэйскай мовы, якой значыць "так", фразеалагізм такі.
2. Калі Хрыстос ня Бог, то Біблія гаўно. "Хочу вас предостеречь" у сваю чарго ад прыніжэньня Хрыста, сьцьвярджаючы, што Ён ня Бог. Бяз Бібліі людзі жылі (быў такі час, калі не было ніякай Бібліі, апостальскі час, а потым многія стагодзьдзі ў простых вернікаў не было доступу да Бібліі, але ж яны збаўляліся), а вось бяз Бога ў Тройцы адзіным Айца, Сына і Сьвятога Духа ніводзін хрысьціянін жыць ня мог. Чытайце ЯЕ, адтуль спазнаецец вялікую ісьціну, што Хрыстос - Сын Бога Жывога, Ён прыйшоў у сьвет грэшных збавіць. А калі там не прачытаце гэтага ("гляджу ў кнігу, віжу фігу"), то якая б гэта кніга вялікая не была, яна вам ніякай карысьці ня дасьць, хіба што на форумах цытаты прыводзіць.
3. Сэрдцам адчуваеце, што Бібліі трэба верыць? А якой Бібліі вы верыце? Бібліі ж розныя бываюць. У вас выданьне ня "Сведкаў іеговы" выпадкова? А можа, іудзейская? Якая ў Вас Біблія? І чаму вы верыце менавіта гэтай Бібліі?
4. Чаму я веру Бібліі? Таму што там напісана, што Хрыстос ёсьць Бог.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):

І што такое Гасподзь і чым Ён адрозьніваецца ад Бога.


Слово "Господь", "Господин" означает властитель, повелитель, хозяин (и даже собственник, обладатель), НО НЕ БОГ!

Фактически человек, которому вы беспрекословно подчиняетесь, который имеет полную власть над вами является для вас Господином, или вашим Господом.
Если вы считаете Иисуса Христа своим Господом, то это значит что вы готовы следовать тем путем, который предлагает Он, т.е. всецело подчиняться, принадлежать Ему, не служить другому господину и т.д.

А вы как понимаете? Я кстати уже спрашивал... но ответа не получил. Smile

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
давайце пойдзем паступова. Ці ёсьць Бог? Наогул.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Гасподзь - гэта і ёсьць уладар. Але нам Бог запаведаў, каб не было ў нас іншых уладароў апроч Яго Самога. Таму, калі вы прызнаеце Хрыста (але ня Бога) сваім уладаром, то вы такім чынам здраджваеце Богу.

Паступова пойдзем, яшчэ раз спытаю у вас "ці ёсьць Бог"?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):

Вашае веравызнаньне пакуль больш за ўсё падобнае на сьведак Іеговы. Можа, да іх зьвернецеся?


А які ў іх Сімбал Веры?

Даруйце, але ж пакуль моё веравызнанне нявызначанае Smile
Маю намер вызначыць.
А цяпер, калi б я мог сам вызначаць, вызначыў бы як проста "хрысціянін". Cool

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
ці ёсьць Бог?


Зразумела.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Ісус меў неабмежаваную ўладу, Ён Сам Сябе аддаў у рукі беззаконьнікаў і грэшнікаў, Сам Сябе аддаў на ўкрыжаваньне і сьмерць.

"Неслиянная" и "нераздельная" - гэта не супярэчлівыя паняткі. Напрыклад, у чалавеку душа і цела не зьліваюцца паміж сабой, то бок душа - гэта ягонае "я", пачуцьці ўсякія, а цела - гэта скура, косьці і г.д. але зь іншага боку яны неразьдзельныя паміж сабой. Зруаземла? Ці іншы прыклад - ствол і галінкі - гэта адно дрэва, але мы заўжды можам сказаць, што ствол, а што галінкі, значыць, што дрэва "несліянно", але яны ж і неразьдзельныя.

ДЫк яшчэ раз пытаюся, ці ёсьць Бог?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Почему вы называете Христа Богом?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 5 из 13  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY