Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Почему у Христа было так мало последователей, да и те...
На страницу Пред.  
1, 2, 3  След.
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Іісус добры настаўнік, проста занадта патрабавальны. Нават цяпер, нават цяпер.
Так, ня ўсё, што казаў Хрыстос, успрымалася Яго вучнямі. Пастаянна былі нейкія непаняткі, бо цяжка чалавеку ўмясьціць было ісьціну Божую.
І тайна казаў Ён - тайну пра Еўхарыстыю. Нават называецца гэтая справа "Тайная Вячэра". А таксама на гару "Перамяненьня", Елеонскую, Ён узяў толькі 3-х вучняў. І сказаў, не распавядаць ім пра тое, што яны бачылі і чулі, пакуль Ён не праславіцца

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
пресвитер Александр писал(а):
Просто, видимо, пока Господь не коснулся Вашего сердца.


Надеюсь, что всё же коснулся.

пресвитер Александр писал(а):
Мне совершенно непонятны мотивы Вашего намерения креститься.


А мне очень даже понятны. :-)

Цитата:
Кто будет веровать и креститься, спасен будет; а кто не будет веровать, осужден будет.
ОТ МАРКА 16:16

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
А как у Вас с этим:

Цитата:
Кто будет веровать и креститься, спасен будет; а кто не будет веровать, осужден будет.
ОТ МАРКА 16:16

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
пресвитер Александр писал(а):
А как у Вас с этим:

Цитата:
Кто будет веровать и креститься, спасен будет; а кто не будет веровать, осужден будет.
ОТ МАРКА 16:16


Верую в Отца, Сына и Святого Духа.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Надеюсь, что всё же коснулся.

Толькі Бог можа гэта зрабіць. А ВАШ ХРЫСТОС - НЯ БОГ. і не хачу вас пужаць, але калі не ХРЫСТОС БОГ у вашым сэрцы, а нейкі іншы Хрыстос, то гэта Анты-Хрыст, той, хто ЗАМЕСТ ХРЫСТА.
ХРЫСТОС знаходзіцца у СВЯТОЙ СВАЁЙ ЦАРКВЕ, якая ёсць ЦЕЛА ЯГОНАЕ. І хрышчэнне магчымае толькі ў ЦАРКВЕ, але ж вы ЦАРКВУ не прызнаеце, значыць хрышчэньне немагчмае.

вось я думаю пра вашу тэму, яна ж пра сёньняшні час. чаму ў Хрыста так мала пасьлядоўнікаў, ды і тыя... не прызнаюць Ягонай Боскай Сутнасьці, а значыць, прыняўшы Хрыста, не прымаюць Бога, яднаючыся з Хрыстом у таямніцы хрышчэньня, не яднаюцца з Богам, прымаючы Ягоныя Цела і Кроў не яднаюцца з Богам. а з кім? вялікае пытаньне.

для нас, хрысьціян, Бог - Асноўная мэта жыцьця. Калісьці яна была недасяжная - Бог быў далёкім. Але праз таямніцу свайго учалавечаньня, умаленьня, Ён стаў блізкім - у Іісусе Хрысце Ён прыйшоў і жыў сярод людзей, і прыняў смерць на Крыжы, і ўваскрэс. І праз гэта кожны чалавек атрымаў магчымасьць далучыцца да Бога, бо Бог далучыўся да чалавека.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Александер писал(а):
Верую в Отца, Сына и Святого Духа.


тут няма працягу. не сфармулявана, у што вы канкрэтна верыце. нельга сказаць, "я веру ў аляксандра" без удакладненьня, інакш незразумелы прадмет веры. Паводле правілаў логікі імя (найменьне") ня можа быць ісьцінным ці ложным. такім можа быць толькі выказваньне.

Вы верыце, што Сын Божы - гэта Бог? не? Але Сын Божы - Бог, і ЁН больш за Біблію, і уж точна за цытаты зь яе. Уся хрысьціянская вера ў тым, што Хрыстос ёсць Бог. калі вы гэтага не прымаеце, то ваша вера не хрысціянская, можа нейкая іншая. многа вер усякіх у свеце Smile

У вас ёсць стасункі з Богам? І ці лічыце вы Яго Госпадам?

Але мне ўсё больш здаецца, што дыялог зайшоў у тупік. Дакладней ён як пачаўся тупіком, так і скончыўся. Крыўдна толькі, што вашая вера, гледзячы на тое, якія вы пытаньні задавалі на форуме, грунтуецца на сумневе ў боскасьці Іісуса Хрыста, на сумневе ўва ўладзе Божай у гэтым сьвеце, у сумневе моцы пропаведзі Хрыста. Значыць вы яшчэ чагосьці не знайшлі. Бо калі я сустрэла Хрыста, і зразумела, што Ён Гасподзь, Збаўца, што Ён вечны Бог, што усё ў Ягоных руках у гэтым сьвеце, што Бог любіць мяне, што Дух Сьвяты кранае маё сэрца і яно напаўняецца боскай радасьцю, што Бог уваходзіць у мяне і пасялецца жыць у маім сэрцы, то я ўзлікавала, узрадавалася, пакаялася ў грахах, і захацела жыць і служыць Яму, сапраўднаму Богу. Многае, што калісьці мне было незразумелае ў Бібліі, адкрылася. І захацелася быць з такімі веруючымі, як я, і гэтыя веруючыя аказаліся ў праваслаўнай царкве. Дарэчы, галоўнае нашае таінства - Сьвятой Еўхарыстыі магчымае толькі тады, калі ўсе вызнаюць "адзінымі вуснамі і адзіным сэрцам" адзіную веру.

Вы гаворыце, што жадаеце прыняць хрышчэньне. А што такое хрышчэньне і ў чым яно выражаецца? І Ці ведаеце вы, што пры прыняцьці хрышчэньня трэба ня толькі вызнаць сімвал веры, але і ў адказ на сьвятарскае пытаньне перад сімвалам веры: "І ці верыш у Яго (Хрыста)?" трэба адказаць: "Веру ў Яго (Хрыста), як у Цара і Бога." Таму проста ёсьцьаб'ектыўныя прычыны, паводле якіх вы ня можаце прыняць хрышчэньня - бо інакш вам прыдзецца альбо мяняць сваю веру і прызнаваць Хрыста Богам, альбо маніць (адракацца ад сваёй цяпершняй веры). Так што селяві.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Александер писал(а):

Верую в Отца, Сына и Святого Духа.


Во время крещения нужно будет это засвидетельствовать фразой, которая именно так и начинается. Только не точка, а запятая, и дальше:

Цитата:
, Троицу единосущную и нераздельную.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Aleg писал(а):
Разочарование было очень большое, и как результат - месть народа не заставила себя долго ждать: суд, распятие.


Но ведь Иисус Сам говорит, что
Цитата:
Овцы Мои слушаются голоса Моего, и Я знаю их; и они идут за Мною.
И Я даю им жизнь вечную, и не погибнут вовек; и никто не похитит их из руки Моей.
ОТ ИОАННА 10:26


Т.е. не все так плохо.
НО вместе с тем... даже братья Его (родственники в данном случае судя по всему) НЕ ВЕРОВАЛИ в Него!

Цитата:
Ибо и братья Его не веровали в Него.
ОТ ИОАННА 7:5


Вот казалось бы невероятный факт! Они жили с Ним, видели Его постоянно, слышали что Он говорит, причем разговаривали на одном с Ним языке (т.е. могли оценить интонации языка, которые иногда важнее формального смысла, которые мы не видим) но... НЕ ВЕРОВАЛИ!

А вот современные христиане веруют! 2000 лет прошло, слова Иисуса передавались устно, затем зафиксированы были в письменном виде, затем претерпели несколько переводов (к важдом переводе искажения) и люди читая Библию становятся христианами! А те, кто знал Христа не по учебнику, а непосредственно.. не веровали!
Как вы это объясняете?..

Или вот ещё. Христос так прямо и говорит что среди Его учеников есть таки неверующие. Представляете?
Цитата:
Но есть из вас некоторые неверующие. Ибо Иисус от начала знал, кто суть неверующие и кто предаст Его.
ОТ ИОАННА 6:64

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
выдатна ўяўляем. таксама Хрыстос сказаў, што
1. "няма прарока ў сваёй бацькаўшыне". бо менавіта тыя, хто яго ведаў зь дзяцінства, здзіўляліся, бо ведалі Яго з чалавечага боку. Такім чынам у Хрыста некаторы час не верылі Ягоныя сваякі
2. "збаўленне не прыходзіць з Галілеі" меркавалі іншыя. А т.я. Іісус быў з Назарэту, галілейскага гораду, то і не верылі Яго словам.
3. так, сярод Ягоных САМЫХ БЛІЗКІХ ВУЧНЯЎ быў здраднік, чалавек пагібелі, Іуда Іскарыёт.
4. але пачытайце пра тое, як Хрыстос прыклікаў сваіх вучняў, і як яны аддана за ім ішлі! Проста дзіўныя гісторі навяртаньня: Пётр, Андрэй, Іакаў, Іаан, Філіп, Нафанаіл, Матфей і інш. А ўспомніце Закхея, які залез на дрэва, каб пабачыць Свайго настаўніка! Людзі кідалі ўсё - сям'ю, сваю працу, бацькоў - і ішлі за Хрыстом. І ішлі за ім ДА ЯГО ЎВАСКРАСЕННЯ.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
але пачытайце пра тое, як Хрыстос прыклікаў сваіх вучняў, і як яны аддана за ім ішлі! Проста дзіўныя гісторі навяртаньня: Пётр, Андрэй, Іакаў, Іаан, Філіп, Нафанаіл, Матфей і інш. А ўспомніце Закхея, які залез на дрэва, каб пабачыць Свайго настаўніка! Людзі кідалі ўсё - сям'ю, сваю працу, бацькоў - і ішлі за Хрыстом. І ішлі за ім ДА ЯГО ЎВАСКРАСЕННЯ.


Так, але ж той жа Пётр адмовiуся, не прызнау Хрыста перад самай Пасхай... Тут цяжка гаварыць аб тым, што "гэта было у пачатку, не усе яшчэ было зразумела". Гэта здарылася амаль перад Воскресением (як дарэчы па-беларуску?), а Фама дык i пасля Воскресения меу нейкiя сумневы.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
пресвитер Александр писал(а):
Александер писал(а):

Верую в Отца, Сына и Святого Духа.


Во время крещения нужно будет это засвидетельствовать фразой, которая именно так и начинается. Только не точка, а запятая, и дальше:

Цитата:
, Троицу единосущную и нераздельную.


Так, раз я верую в Отца, Сына и Святого Духа, то стало быть и в Троицу верую.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
пра Пятра:
1. Пётр здрадзіў Хрысту, так, такое было. І гэтая здрада Пятра была важная і для самога Пятра, і для кожнага з нас. Тым больш, што здрада ягоная была асаблівая - колькі гадзін да таго, ён кляўся, што нават калі смерць, ён за Хрыстом пойдзе. Не разлічыў сваіх сілаў. Але што Сам Хрыстос казаў пра Пятра і чаму ў Пятра такое імя? Яго звалі Сіман, але Хрыстос даў яму імя Кіфа, што з габрэйскай мовы перакладаецца як Камень, а на грэчаскую як Пётр. Дык вось, Хрыстос сказаў, што на гэтым Камені, на Пятры, ён збудуе Царкву Сваю і брама пякельная не адолее яе. і Тое, што чытаем у Евангеллі ад Іаана, размова Пятра і Хрыста, калі Хрыстос, ацаляе Пятрову здраду, і Пётр, як тройчы адмовіўшыся ад Хрыста, тройчы прызнаецца Хрысту у любові. Прычым калі перад здрадай Ён казаў "ад сябе", што Хрысту не здрадзіць, то цяпер, пра сваю любоў, ён усё аддае ў рукі Божыя "Ты ведаеш".
2. Фама. Ён хацеў бачыць настаўніка, а не верыць з чужых словаў. І Настаўнік яму з'явіўся - спецыяльна для Фамы. І Царка праваслаўная ЎСЛАЎЛЯЕ гэта нявер'е Фамы. Таму што менавіта гэты няверуючы Фама лепей за ўсіх зразумеў, што Хрыстос ёсць Бог і вызнаў Яго.
3. Уваскрасенне ці Ўваскрэсенне.
4. Пасха была ў Чацвер, Тайная вячэра была Пасхальнай ежай.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Александер писал(а):


Так, раз я верую в Отца, Сына и Святого Духа, то стало быть и в Троицу верую.


Верить в единосущную Троицу означает верит в Бога Отца, Бога Сына и Бога Святого Духа.
Вы же утверждали, что Иисус Христос не Бог.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Вось-вось, мала прызнаць Хрыста Богам, трэба яшчэ і Святога Духа Богам прызнаваць!

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
пресвитер Александр писал(а):
Вы же утверждали, что Иисус Христос не Бог.


Строго говоря, я такого не утверждал.
Я лишь указывал на то, что аргументы, приводимые Бурбалкой в пользу мысли что "Иисус = Бог", явно неубедительные.

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Почему у Христа было так мало последователей, да и те...
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 2 из 3  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY