Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Ці можа неверуючы заходзіць у Храм Божы?
Ці можа неверуючы заходзіць у Храм Божы?
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Сеньня выходзіў з Касьцёла Сьв. Сымона і Сьв. Алены да мяне падыйшлі 2 хлопцы гадоў 18-19. І задалі пытаньне:
Ці можа неверуючы заходзіць у Храм Божы?

Я сказаў : А навошта? Які сэнс?

Мне сказалі: Прыгожа там.

Ці правільна я сказаў, можа душа імкнулася да Бога, а я яе адагнаў? А можа я дапамог ёй пазбегнуць граху апаганьваньня сьвятыні?

Дапамажыце.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Митрополит Антоний (Блум) описывает случай, когда к нему пришел человек, утверждающий, что он не верит в Бога и что никто ему не докажет, что Бог есть. Тогда митрополит Антоний посоветовал ему только одно - попробовать просто оставаться в храме, даже когда нет службы. И вот этот человек приходил и просто сидел там. А потом подошел к митрополиту и сказал: "Вы знаете... Я почувствовал, что там кто-то есть". Вот и подумайте теперь.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Храм Божы быў адзін - Іерусалімскі! І тады няверуючы і неабрэзаны ня мог туды ўваходзіць. Але і цяпер неверуючы ня можа туды ўвайсці, бо ўваход у храм адбываецца праз службу, праз літургію, праз супольную малітву, калі мы ўсе заходзім у алтар.

Што тычыцца Мітрапаліта Антонія і Яго выслоўя, то мне здаецца, тут спрацавала ягоная іншая парада, якую ён даваў пра малітву: Калі жадаеш маліцца, пастарайся проста ўвайсці ў цішыню свайго сэрца і паслухаць, што гаворыць Бог. Так і чалавек, які заставаўся ў храме сам на сам са сваім сэрцам, нікуды не спяшаўся. Ён туды ПРЫХОДЗІЎ, а не забягаў зірнуць вочкам. Так чалавеку бывае адкрываецца Бог у цішы лясоў, у адзіноце цёплага марскога берагу. І чалавек разумее, дакладней, адчувае, што "там нехта ёсць", у яго прачынаецца рэлігійнае пачуццё. Часам яно бывае настолькі яскравае і пэўнае, што і вернік можа пазайздросціць. А часам яно застаецца бясплённым - чалавек не адкрывае для сябе Евангельскага Бога, любоў і ахвяру Іісуса Хрыста, Царкву і яе таінствы.

Храм Божы - гэта кожны чалавек. Храм Божы - гэта нашае сэрца.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Нет, то был реальный житейский случай, а не притча. Понятно, что нынешний христианский храм это скорее наследник синагоги, чем Храма. Но здесь стоит вопрос о том, может ли быть полезным для неверующего посещение храма, именно здания, эстетическое впечатление от него и т. д. Думаю, что смысл есть.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
я думаю, что смысл есть, но есть і более эффектівные способы Smile к сожаленію, такое отношенія к храму преврашчает хрістіанство в храмо=центрічную РЕЛІГІЮ і іменно релігію.
хотя, опять же, даже протестанты зачастую начінают іменовать своі молітвенные дома - храмамі.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Ещё такой вопрос.

Может ли некрещеный верующий заходить в храм и участвовать в обрядах, накладывать на себя крестное знамение и т.д.?

http://www.pravoslavie.ru/put/shagi/pervieshagi06.htm

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Ёсць спецыяльныя частки богаслужэнняў длы няхрышчаных веруючых, якія зьбіраюцца хрысціцца.
Што яны могуць - накладаць на сябэ знак Крыжа (жагнацца, хрысціцца), могуць маліцца, пасціцца. Што тычыцца службаў і абрадаў (правільней казаць проста службаў, бо не зусім разумею, што маецца на ўвазе пад абрадамі), то яны могуць удзельнічаць ува ўсіх службах, нават у першай часцы літургіі (т.зв. Літургія аглашэнных).

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Ці можа неверуючы заходзіць у Храм Божы?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 1 из 1  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY