Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Харизматическое движение в христианстве
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  След.
Nikola


Протестант
Зарегистрирован: 18.06.2006
Сообщения: 41
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
Ihar
burbalka

Неаартадоксія - гэта кансерватыўнае багаслоўе, якое нарадзілася як рзакцыя на лібералізм. Дастаткова выразным яе прадстаўніком з'яўляецца Карл Барт

Ihar:калі жаночае сьвятарства, а тым болей (гома)сэксуальнасьць становяцца галоўнымі чыньнікамі ў хрысьціянскай еднасьці / разьяднанасьці, то гора нам такім хрысьціянам. На смак мы горкія хутчэй, чым салоныя

Галоўныя - не галоўныя, але дастаткова важныя, якія заводзяць англіканскую і лютэранскую царквы па за межа хрысціянскай еднасьці...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя NikolaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
Nikola


Протестант
Зарегистрирован: 18.06.2006
Сообщения: 41
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
burbalka
Цитата:
Ну пакуль няма нармльнага перакладу на беларускую мову усёй Бібліі - няма магчымасці і служыць
Я разумею, але ці гэта праблема была каб перакласьці Біблію за 1000 год існаваньня Царквы?

Дарэчы, пераклад Скарыны быў на старабеларускай мове...
А пераклад Сёмухі для вас сектанцкі... :rolleyes:


Цитата:
З якой вы царквы?
Я казаў - я 50-к з царквы ХВЕ.
Цитата:
Ці ўдзельнічалі вы ў святкаванні 450-годдзя рэфармацыі, якое праводзілі усе пратэстанцкія цэрквы (то бок ЕХБ, ХВЕ)?
Удзельнічаў!
Справа ш тым, што ўсіх евангельскіх вернікаў (ЕХБ, ХВЕ, АСД) больш аб'ядноўваюць з клясічнымі пратэстантамі асноўныя прынцыпы веры:
сола скрыптура, сола фідэа і г.д. Мы бліжэй да іх, чым да каталікоў з праваслаўнымі...
Цитата:
Што вы скажаце наконт баптыстаў - куды аднесці іх? Да рэфарматаў ці да некласіячных?
Да евангельскіх вернікаў, да рэфарматаў не, яны не кальвіністы, а армяніяне...
Цитата:
Я выдатна разумею розніцу паміж т.зв. пратэстантамі і неапратэстантамі, аднак у большасці выпадкаў самі неапратэстанты шукаюць сабе легітымацыі праз традыцыйны пратэстантызм, кшталту, мы традыцыйныя і г.д.
А навошта нам тая легітымізацыя?
Як СССР разваліўся з нагоды катаваньня вернікаў (пасля 1961 - асабліва евангельскіх...), дык і РБ тым жа шляхам крочыць...
Нас аб'ядноўваюць з клясічнымі пратэстантамі асноўныя прынцыпы веры:
сола скрыптура, сола фідэа і г.д.
Цитата:
Тут уж, прабачце, \"знешнія\" не вінаватыя, бо вымушаныя рэагаваць на намінацыі.
А можа наадварот, як рэкцыя на знешнія стасункі накшталт закону пра \"несвабоду\" веравызнаньня ў РБ? :yes:
Цитата:
як вы разумееце, справа не ў колькасці. тым больш, што асабіста я не бачу нічога дрэннага ў найменні секта.
Вельмі добра, тады вы ня будзеце абурацца, калі я вас буду лічыць членам праваслаўнай секты? Very Happy
Цитата:
а хрышчэнне - гэта смерць для свету і ўваскрасенне для Хрыста. Без гэтага чалавек збавіцца не можа
Вы пярэчыце сабе, то без дрышчэньня няма збавеньня, то ...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя NikolaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1. Пра пераклады спрачацца не хачу - мова мянялася цягам 1000. Скарына незразумелы гэтак сама, як і царкоўна-славянскі пераклад, а пра Сёмуху я наогул устрымаюся, бо ён перакладаў не Біблію, а нейкую іншую кнігу. Прынамсі іншая кніга ў яго атрымалася.

2. Пра царкву канкрэтную я пыталася, а не пра дэнамінацыю.

3. А што вам вядома пра Рэфармацыю? Ці ведаеце вы, што большасць рэфарматаў на Беларусі былі антытрынітарыямі і не верылі ў Святы Дух? Сола скрыптура, тожа мне Smile

4. Я сама не разумею, навошта тая легітымацыя трэба, але факт застаецца фактам. Дарэчы, вы ці не памятаеце, як радаваліся евангельскія вернікі ў 1918-1920-хх гадах з нагоды катавання праваслаўных? І уж паверце - да 1961 года вернікаў катавалі больш, чым пасля, знішчаючы фізычна.

5. Асноўныя прынцыпы веры - а ці вы не памыліліся? Няўжо ў 50-тнікаў - толькі Пісанне. І да Хейгена мяне ніхто не адсылаў?

6. Абсалютна ня буду абурацца, калі мяне будуць лічыць членам праваслаўнай секты. тым больш, што сектазнаўцы таксама не дрэмлюць.

7. Ну, права, няўжо можа быць збавенне не праз Хрыста? Вы мяне пужаеце.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Nikola


Протестант
Зарегистрирован: 18.06.2006
Сообщения: 41
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
to burbalka

Цитата:
Пра пераклады спрачацца не хачу - мова мянялася цягам 1000. Скарына незразумелы гэтак сама, як і царкоўна-славянскі пераклад, а пра Сёмуху я наогул устрымаюся, бо ён перакладаў не Біблію, а нейкую іншую кнігу. Прынамсі іншая кніга ў яго атрымалася.
Ня ведаю, чаму такiя адносiны да перакладу Сёмухi - ён як сiнадальны (цi вы й яго не лiчыце добрым?) А чаму ня гледзячы на такую падтрымку дзяржавы БПЦ МП ня можа зрабiць свой пераклад?
Цитата:
2. Пра царкву канкрэтную я пыталася, а не пра дэнамінацыю.
Ведаеце, мне ня вельмi хацелася б самаiндэнтыкавацца i гэта ня звязана з маёй адказнасьцю за сказанае - тут я трымаю адказ перад Богам - а з дзейнасцю беларускiх гэбiстау на форумах... Не хачу маць з iмi cправы...
Ды й вы не казалi, да якой царквы належыце...
Скажу так, належу да вялiкай (каля 1000 вернiкау) царквы ХВЕ, якiх у нашым раённым горадзе, адным з цэнтрау евангельскага абуджэньня у краiне, шмат...
Цитата:
3. А што вам вядома пра Рэфармацыю? Ці ведаеце вы, што большасць рэфарматаў на Беларусі былі антытрынітарыямі і не верылі ў Святы Дух? Сола скрыптура, тожа мне
Многа вядома, але галоунае з таго - у 16 стагоддзi Беларусь квiтнела, калi па-евангельску верыла Богу... А калi пайшла контр-рэфармацыя, то атрымалася тое, што маем зараз... Wink
Большасць было кальвiнiстскага веравызнаньня...
Я трынiтарый, але ж плынi унiтарызму не усе такiя дрэнныя, проста вашы сектазнауцы малююць усё у чорным сьвеце.
Цитата:
4. Я сама не разумею, навошта тая легітымацыя трэба, але факт застаецца фактам
I што у гэтым факце? Smile
Цитата:
Дарэчы, вы ці не памятаеце, як радаваліся евангельскія вернікі ў 1918-1920-хх гадах з нагоды катавання праваслаўных?
Такiх сведак ня маю, ды й абуджэньне евангельскае у нас пачалося пасля 1919 г пры Польшчы. Гэта нас и адратавала, пасля 1939 г саветы усе зруйнавалi, але кроу закатаваных за веру прарасла у моцнае духоунае абуджэнне 90-х!
У праваслауных катавалi свяшчэнства, у евангельскiх - усiх, нават дзецям не давалi cпакою - нi у школах, нi па за ёю... \"Вецер рве пауцiну\", \"Хмары над Борскам\" - цi чапалi яны праваслауных?
Цитата:
І уж паверце - да 1961 года вернікаў катавалі больш, чым пасля, знішчаючы фізычна.
Ведаю
Цитата:
5. Асноўныя прынцыпы веры - а ці вы не памыліліся? Няўжо ў 50-тнікаў - толькі Пісанне. І да Хейгена мяне ніхто не адсылаў?
Вы нешта пераблыталi, Хейгена я вам калi рэкамендавау?
Яго книгi у большасцi адпавядаюць Пiсаньню, але для мяне ён не з'яуляецца такiм ужо вялiкiм аутарытэтам... У харызматау з намi i aptaдоксiя, i артапраксiя - розныя... Але слова добра выкладаюць, хаця ix форма непрымайльная...
З ix вельмi люблю слухаць толькi Джона Бiвера, але вы пра яго не чували, хутчэй за усё...
Цитата:
6. Абсалютна ня буду абурацца, калі мяне будуць лічыць членам праваслаўнай секты. тым больш, што сектазнаўцы таксама не дрэмлюць
Добра, буду маць на заувазе... Вiтаю галоуную беларускую праваслауную сектантку (Сьвяты сектант... Wink ) Але ж ведаеце, у вас падстау болей, бо Усходняя Царква адкалолася ад сусветнай заходняй Царква у 1054 г i стала сектай - асобным ад той часткi вучэньнем...
Цитата:
7. Ну, права, няўжо можа быць збавенне не праз Хрыста? Вы мяне пужаеце.
Ня трэба бачыць таго, чаго няма...
Я веру у збавеньне праз веру у Хрыста, а не пра збавеньне праз хрышчэньне...

(Прабачце, магу затрымацца з адказам - у нядзелю з’еду па службовай камандзироуцы аж да наступнай нядзели)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя NikolaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Ня ведаю, чаму такiя адносiны да перакладу Сёмухi - ён як сiнадальны (цi вы й яго не лiчыце добрым?)

Пераклад Сёмухі я не лічу добрым і не магу яго чытаць. Па-першае, сам пераклад не вельмі якасны, але ці можна патрабаваць ад СЁмухі, каб ён за кароткі час зрабіў фундаментальны пераклад? Не, але лепей я ўж сінадальны пачытаю, больш грунтоўны.
[quote]А чаму ня гледзячы на такую падтрымку дзяржавы БПЦ МП ня можа зрабiць свой пераклад?[quote]
Толькі не трэба заліваць пра падтрымку дзяржавы. БПЦ МП, і ўж тым больш Біблейная Камісіія ніякай падтрымкі не атрымліваюць ад дзяржавы. А пераклад рыхтуецца - гэта ж справа не аднаго дня, вядхзецца грунтоўная праца, людзі моляцца за пераклад, робяць яго - біблейная камісія збіраецца штотыдзень па чацвяргах. Плён яе працы ёсць на нашым сайце - 4 Евангеллі па-беларуску. Пакуль, на мой погляд, найлепшы з беларускіх перакладаў.
Цитата:
тут я трымаю адказ перад Богам - а з дзейнасцю беларускiх гэбiстау на форумах... Не хачу маць з iмi cправы...
Ды й вы не казалi, да якой царквы належыце...
Я не баюся ніякіх гэбістаў і вам ня раю, раз уж вы прадказваеце хуткі надыход Царства Божага, чаго баяцца гэбістаў. У мяне на сайце вісіць інфа пра мяне - з імем і прозвішчам і нават з нумарам тэлефону. Там жа напісана, што я належу да БПЦ МП.
Цитата:
Скажу так, належу да вялiкай (каля 1000 вернiкау) царквы ХВЕ, якiх у нашым раённым горадзе, адным з цэнтрау евангельскага абуджэньня у краiне, шмат...
О, мы таксама ў цэнтры Евангельскага абуджэння - у нас што ні прыход - дык евангельскае абуджэнне.
Цитата:
Многа вядома, але галоунае з таго - у 16 стагоддзi Беларусь квiтнела, калi па-евангельску верыла Богу... А калi пайшла контр-рэфармацыя, то атрымалася тое, што маем зараз... Wink
А што такое квітнела? Многія лічаць, што Беларусь квітнела пра П.Машэраве. А матэрыяльны дабрабыт не з'яўляецца адзнакай веры - вунь якая вера была ў перышх хрысціян - і што? А калі дабрабыт папёр - дык манахі ў пустыню збягалі, дзе фінікамі харчаваліся і не мыліся, ад дабрабыту збягалі. І нічога сабе па-евангельску ў Бога верылі ў 16 стагоддзі - на праваслаўных якраз ганенні былі, то ад каталікоў, то ад уніятаў, бацюшак у рэчках тапілі, а вы кажаце - па-евангельску верылі.
Цитата:
Большасць было кальвiнiстскага веравызнаньня...
Да? А ў нас тут лютэране сцвярджалі, што лютэранскага. Дарэчы, як пры Кальвіне Жэнева квітнела - ні ў казцы сказаць, ні пяром апісаць. Сярэднявечная інківзіцыя - гэта проста кветачкі ў параўнанні з пратэстанцкай.
Цитата:
Я трынiтарый, але ж плынi унiтарызму не усе такiя дрэнныя, проста вашы сектазнаўцы малююць усё у чорным сьвеце.
паверце, мне тут не сектазнаўцы аўтарытэты, а Святое Пісанне і Святое Паданне. Унітарызм асуджаны як ерась. А што там сектазнаўцы пілікаюць - гэта іх справы. А вот што Сам Бог праз Адкрыццё ў Пісанні і Паданні - гэта нашыя агульныя справы.
Цитата:
што у гэтым факце? Smile
Спасылкі на белреформорг? на мацкевіча? на сайт новага жыцця? на сайт 450-годдзя рэфармацыі даваць? Ці яны для вас знаёмыя? Факты ў тэкстах.
Цитата:
Такiх сведак ня маю, ды й абуджэньне евангельскае у нас пачалося пасля 1919 г пры Польшчы. Гэта нас и адратавала, пасля 1939 г саветы усе зруйнавалi, але кроу закатаваных за веру прарасла у моцнае духоунае абуджэнне 90-х!
Вось яны тады на абуджэнне пянялі - дзескаць, харашо пры савецкай ўласці, а то раней за тымі праваслаўнымі праходу не было, а цяпер - і нам свабода.
Цитата:
У праваслауных катавалi свяшчэнства, у евангельскiх - усiх, нават дзецям не давалi cпакою - нi у школах, нi па за ёю... \"Вецер рве пауцiну\", \"Хмары над Борскам\" - цi чапалi яны праваслауных?
Ну а як вы думаеце? Праваслаўныя дзеці крыжыкі насілі - некаторых збівалі да паўсмерці і інваліднасці. Катавалі не толькі святарства - з чаго вы ўзялі. Мноства вернікаў таксама загінула ў лагерах ці жыццё іх ператваралі ў пекла. І дзяцей таксама - варта было дзіцяці ў царкву схадзіць - яго выстаўлялі на смех, бацькам рабілі вымовы (у лепшым выпадку). Не дармаж людзі тайна вянчаліся і хрысціліся.
Цитата:
Вы нешта пераблыталi, Хейгена я вам калi рэкамендавау?
Хейгенам гэтым мне з усіх бакоў мае сябры-пратэстанты тыкаюць. Дзескаць, без яго правільна жыць не навучысься - там усё абуджэнне і адраджэнне. Баптысты, дарэчы, не Хейгіна даюць, а некага іншага (забылася, вось жа ж). У да баптыстаў на евангельскія гутаркі хадзіла - вось уж сола скрыптура ўва ўсёй красе. Прыйшлоася да іх нават збягаць, бо яны сваімі каментарамі да Бібліі дасталі.
Цитата:
Добра, буду маць на заувазе... Вiтаю галоуную беларускую праваслауную сектантку (Сьвяты сектант... Wink
ну я не галоўная, што вы.
Цитата:
Але ж ведаеце, у вас падстау болей, бо Усходняя Царква адкалолася ад сусветнай заходняй Царква у 1054 г i стала сектай - асобным ад той часткi вучэньнем...
не, якраз Заходняя Царква адкалолся, бо стала мяняць веравучэнне, праваслаўная ж веравучэнне захавала тое самае. Ці вы лічаце толькі Заходнюю Царкву Царквой (прымат папы і ўсё такое), а праваслаўных і пратэстантаў адкалоўшыміся? Праваслаўнай логіка іншая - менавіта праз тое, што Заходняя Царква адкалолася, ад яе і пратэстанты адкалоліся, ад пратэстантаў - неапратэстанты і г.д. пачакаванне Smile

Цитата:
Ня трэба бачыць таго, чаго няма...Я веру у збавеньне праз веру у Хрыста, а не пра збавеньне праз хрышчэньне...
Вось мяне і дзівіць, чаму вы пабачылі пярэчанне ў маіх словах аб хрышчэнні. Я ж кажу - у праваслаўных ёсць святы нехрышчаныя. Але хрышчэнне - гэта прыняцце веры, ці іншымі словамі, ПАКАЯННЕ - перамена жыццё, калі чалавек памірае як састарэлы і нараджаецца як новы. Гэта і ёсць ХРЫШЧЭННЕ. Чалавек можа не паспець хрысціцца, але быць веруючым. Гэта ж не значыць, што ён адарваны ад Збаўцы, у Якога верыць. Дый нават неверуючы можа быць збаўлены, бо галоўнае - Той, Хто збаўляе, Той, Хто збавіў. На Яго глядзіце ў пытанні збаўлення, а не на т.ск. "аб'екты збаўлення". Бо ЁН РОБІЦЬ, ЁН ЗРАБІЎ. Не шукайце ЗБАЎЛЕННЯ, а шукайце ЗБАЎЦУ. Вось усё, што магу сказаць. Гэта ў духу ПРАВАСЛАЎНАЙ ВЕРЫ. Ідзіце да мэты - ХРЫСТА, праз шлях - ХРЫСТА. І пра Яго думайце, а не пра сябе, і жывіце Ім, а не думайце пра свае стасункі з Ім. Гэта больш прадуктыўна.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Nikola


Протестант
Зарегистрирован: 18.06.2006
Сообщения: 41
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
to burbalka

Цитата:
Пераклад Сёмухі я не лічу добрым і не магу яго чытаць. Па-першае, сам пераклад не вельмі якасны, але ці можна патрабаваць ад СЁмухі, каб ён за кароткі час зрабіў фундаментальны пераклад? Не, але лепей я ўж сінадальны пачытаю, больш грунтоўны.
Сінадальны пераклад, імхо, вельмі недакладны, таму мне прыходзіцца звяртацца да канкардацыі Стронга (які прыводзіць значэнньні ўсіх слоў) і да грэчаскага. Таму ж хоць ён і адзіны афіцыйны пераклад, якім карыстаюцца ў багаслужэньнях у царквах нашага беларускага Саюза ХВЕ, але гэты пераклад - канфесійны! І некаторыя месцы перакладзены з ігнараваньнем экзэгезы выключна карыстаючыся праваслаўнай дактрынай... Часта мне прыходзіцца ісці наперакор сваім братам, якія лічаць гэты пераклад ісцінай у апошняй інстанцыі ды трактуюць некаторыя месцы выключна па напісанаму... І ўсё бяруць Царства Божае сваімі сіламі Laughing , не па ласцы Божай...
Цитата:
Толькі не трэба заліваць пра падтрымку дзяржавы. БПЦ МП, і ўж тым больш Біблейная Камісіія ніякай падтрымкі не атрымліваюць ад дзяржавы
Ой, не хочацца нават і казаць нічога, бо як божы дзень відавочна, як лукашэнкаўская вертыкаль улады да нізоў даводзіць рашэньні аб матэрыяльнай і заканадаўчай падтрымцы БПЦ МП! Ідыёлагі дзяржавы крычаць, што нашым царквам дапамагае Амерыка (яна ёсць на аснове асабістых кантактаў!), але выканаўчая ўлада на месцах збірае грошы з усіх для будаваньня храмаў. Прадпрыемствы атрымліваюць загад, і хочаш ня хочаш - а грошы давай! А якая б пачалася ліхаманка, каб хто з нашых папрасіў дапамогі... Але яна нам і не патрэбная, але ж дзяржава і з маіх падаткаў корміць нядрэнна ўсялякіх \"азаронкаў\", якія за мае грошы яшчэ мяне і лаюць...
Але я казаў раней, што гэта не праходзіць проста так, такая дзяржава судзіцца Богам.
Цитата:
А пераклад рыхтуецца - гэта ж справа не аднаго дня, вядхзецца грунтоўная праца, людзі моляцца за пераклад, робяць яго - біблейная камісія збіраецца штотыдзень па чацвяргах. Плён яе працы ёсць на нашым сайце - 4 Евангеллі па-беларуску. Пакуль, на мой погляд, найлепшы з беларускіх перакладаў
Я ня вельмі \"ітэрнэтны\", буду ўдзячны за спасылку, хацеў бы пазнаеміцца, хачу сваё меркаваньне вынесьці... Нічога пакуль не магу казаць, але ў вашай камісіі толькі праваслаўныя, што не выключае вузкаканфесійны падыход...
Цитата:
Я не баюся ніякіх гэбістаў і вам ня раю

І я іх не баюся, але ж не хачу, каб мае браты і царква праз іх дзейнасць адчувалі негатыўны ўплыў...
Цитата:
раз уж вы прадказваеце хуткі надыход Царства Божага
Я не прадказальнік, і дзе вы чулі з маіх вуснаў пра хуткі надыход Царста? Мы ўжо жывем Razz у Царстве, якое прыйшло на зямлю з прыходам Цара цароў!
http://www.evangelie.ru/forum/showthread.php?t=23008

Цитата:
я належу да БПЦ МП
Дык гэта адна з канфесіяў, а да якой царквы?

Прабачце, прадоўжу вечарам...
[/i]
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя NikolaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
Nikola


Протестант
Зарегистрирован: 18.06.2006
Сообщения: 41
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
Цитата:
Пра царкву канкрэтную я пыталася, а не пра дэнамінацыю


Тут есць фота з маёй царквы
http://www.evangelie.ru/albums/index.php?cat=12798
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя NikolaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Ой, не хочацца нават і казаць нічога, бо як божы дзень відавочна, як лукашэнкаўская вертыкаль улады да нізоў даводзіць рашэньні аб матэрыяльнай і заканадаўчай падтрымцы БПЦ МП! Ідыёлагі дзяржавы крычаць, што нашым царквам дапамагае Амерыка (яна ёсць на аснове асабістых кантактаў!), але выканаўчая ўлада на месцах збірае грошы з усіх для будаваньня храмаў. Прадпрыемствы атрымліваюць загад, і хочаш ня хочаш - а грошы давай! А якая б пачалася ліхаманка, каб хто з нашых папрасіў дапамогі... Але яна нам і не патрэбная, але ж дзяржава і з маіх падаткаў корміць нядрэнна ўсялякіх \"азаронкаў\", якія за мае грошы яшчэ мяне і лаюць...
Але я казаў раней, што гэта не праходзіць проста так, такая дзяржава судзіцца Богам.

Ня ведаю, да Царквы гэтая дапамога не даходзіць, наадварот, дзяржава выстаўляе прыходам драконаўскія ўмовы і прыходы ледзь канцы з канцамі зводзяць. Ёсць, безумоўна, і выключэнні. Але я даволі шмат ведаю па гэтым пытанні на ўласным досведзе. Добра жывуць толькі тыя прыходы, якім таксама памагаюць замежнікі - немцы ці швэды. А наконт Азаронкаў - ён за нашыя ж грошы дыскэдытуе праваслаўе.
Цитата:
Я ня вельмі \"ітэрнэтны\", буду ўдзячны за спасылку, хацеў бы пазнаеміцца, хачу сваё меркаваньне вынесьці... Нічога пакуль не магу казаць, але ў вашай камісіі толькі праваслаўныя, што не выключае вузкаканфесійны падыход...
http://www.belreform.org/ http://www.credobel.org/ http://www.newlife.by/ http://worvik.com/news/2005/09/17/63 што ў мяне ў "выбраным".
Цитата:
І я іх не баюся, але ж не хачу, каб мае браты і царква праз іх дзейнасць адчувалі негатыўны ўплыў...
т.е. вы незарэгістраваныя?
Цитата:
Я не прадказальнік, і дзе вы чулі з маіх вуснаў пра хуткі надыход Царста? Мы ўжо жывем у Царстве, якое прыйшло на зямлю з прыходам Цара цароў!
у тэме пра антыхрыста. эхаталогія там усякая - я заўжды думала, што эсхаталогія - пра надыход Царства Божага.
[quite]Дык гэта адна з канфесіяў, а да якой царквы? [/quote] Не, канфесія называецца - праваслаўе, памесная царква - беларуская праваслаўная царква маскоўскага патрыярхату, знаходжуся ў паслушанні Мітрапаліту Мінскаму і Слуцкаму Філарэту.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
фоткі прыкольныя. харошая сям'я.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Ihar


Католик
Зарегистрирован: 21.06.2006
Сообщения: 6
Откуда: Ангельшчына
Ответить с цитатой
[quote=\\"Nikola\\"]
Галоўныя - не галоўныя, але дастаткова важныя, якія заводзяць англіканскую і лютэранскую царквы па за межа хрысціянскай еднасьці...[/quote]

Не пагаджуся. Праблема, з-за якой цяпер паўстае новы падзел у Англіканскай Царкве - гэта невыразнасьць настаўніцкага служэньня ў гэтае Царкве і хранічная нявырашанасьць пытаньня аўтарытэту (улады). Жанчыны-біскупы і адкрытыя геі - гэта толькі нагода для больш сур'ёзных пытаньняў выйсьці навонкі. Нездарма іхнае рашэньне шукаецца ў сфэры ярархінага ўладкаваньня Англіканскае супольнасьці, а не праз анафэмы геям і жанчынам.

Выбар біскупам у свой час адкрытага гея ў Эпіскапальнай Царкве шмат каму засьціў вочы на больш сур'ёзную праблему ў гэтай сувязі: амэрыканская Царква або не разумее, або з пагардай ставіцца да царкоўнае еднасьці. Некаторыя з іхных апанэнтаў пайшлі дакладна тым жа шляхам, патрабуючы выдаленьня амэрыканцаў з супольнасьці без асаблівых развагаў і пераконваньняў.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя IharОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Nikola


Протестант
Зарегистрирован: 18.06.2006
Сообщения: 41
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
Цитата:
А што такое квітнела? Многія лічаць, што Беларусь квітнела пра П.Машэраве.
Пра Машэрава чуў такую евангельскую гісторыю. Ф.К. Марчук (вялікай душы чалавек, першы епіскап пасля ўтварэння Саюза ХВЕ) звярнуўся да Машэрава, каб ён дазволіў будаваць дом малітвы ў пасёлку Краснае Маладзечанскага раена. Машэраў адказаў: \"Толькі цераз мой труп\"... А размова была за некалькі дзен да яго гібелі...
Цитата:
вы незарэгістраваныя?
Ну, вядома, зарэгістраваная. Хіба ж іначай мы маглі б збірацца на малітву?
Але ж маё меркаваньне асабістае могуць перанесьці на ўсю царкву, таму навошта цераз мяне непрыемнасьці маёй царкве?

Дык квітнець па-вашаму дрэнна?
ну тады перш-наперш у манітор патрэбна кірпіч запусьціць... Бо першая зараза цывілізацыі.
Але ж вы ведаеце добра, што ад Бога і благословенія (ня ведаю тэтміну) і праклёны, у залежаць ад жыцця чалавека... Калі жыцьцё па веры, тады й Бог благасаўляе.
А калі разрыў паміж артадоксіяй і артапраксіяй - якія могуць быць благаславеньні?

Кажаце, азаронкі пазораць праваслаўе. Гэта так, але ж ордэн Ніна Яновіч атрымала ад Алексія ІІ...
Я разумею, што нам няма чаго дзяліць, трэба разам рабіць Божую справу на зямлі, пакуль жывём. І што б там не казалі \"праваслаўныя атэісты\" - і вас, і нас - вельмі мала і уплыў на грамадства - можна сказаць, ніякі... Патрэбна ісці разам.

Не зразумеў, вы - манашка??? Rolling Eyes
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя NikolaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
[quote]Пра Машэрава чуў такую евангельскую гісторыю. Ф.К. Марчук (вялікай душы чалавек, першы епіскап пасля ўтварэння Саюза ХВЕ) звярнуўся да Машэрава, каб ён дазволіў будаваць дом малітвы ў пасёлку Краснае Маладзечанскага раена. Машэраў адказаў: \"Толькі цераз мой труп\"... А размова была за некалькі дзен да яго гібелі...
ну вось бачыце, а людзі ўспамінаюць машэраўскія часы ледзь не як райскае жыццё. дый цяпершанім жыццём многія задаволеныя. так што квітненне - даволі ўмоўная катэгорыя.
Цитата:
Ну, вядома, зарэгістраваная. Хіба ж іначай мы маглі б збірацца на малітву?
Але ж маё меркаваньне асабістае могуць перанесьці на ўсю царкву, таму навошта цераз мяне непрыемнасьці маёй царкве?
я, нажаль, не даганяю логікі, але няважна. ёсць жа мноства незарэгістраваных суполак у нас у менску - яшчэ з савецкіх часоў. Прычым, яна свядома не рэгіструюцца, і ў асноўным - яны якраз прадстаўнікі таго багаслоўя, якое лічаць артадоксіяй, і не толькі багаслоўя, але і пабожнасці (благочестія).

Цитата:
Дык квітнець па-вашаму дрэнна?
ну тады перш-наперш у манітор патрэбна кірпіч запусьціць... Бо першая зараза цывілізацыі.

Прычым тут цывілізацыя і квітненне? Па вашаму, толькі хрысціяне маюць такое блаславенне, як манітор? У інтэрнэце столькі парнаграфіі, браду, непрыстойнасці, што квітненнем гэта назваць ніяк нельга.
Цитата:
Але ж вы ведаеце добра, што ад Бога і благословенія (ня ведаю тэтміну) і праклёны, у залежаць ад жыцця чалавека... Калі жыцьцё па веры, тады й Бог благасаўляе.
Чамусці маю толькі адваротныя прыклады - хрысціян, якія жывуць сціпла, маючы проста "дастаткова" для сябе і сваёй сям'і, ну і для міласэрнасці, і няверуючых багацеяў. У праваслаўных прынцып іншых, калі Бог бласлаўляе, то і жыццё па веры Smile Не ведаю, мне для жыцця хапае тое, што маю - есці маю што, дзякуй Богу, вопратка ёсць, хата ёсць, вучуся бясплатна і г.д. І я не імкнуся да квітнення - мне дастаткова таго, што маю на сённяшні дзень.

Цитата:
А калі разрыў паміж артадоксіяй і артапраксіяй - якія могуць быць благаславеньні?

Не зразумела.

Цитата:
Кажаце, азаронкі пазораць праваслаўе. Гэта так, але ж ордэн Ніна Яновіч атрымала ад Алексія ІІ...
у гэтым пункце зганбілі праваслаўе і Ніна Яновіч, і Аляксій ІІ (націск на "і" толькі, а не на "е").
Цитата:
Я разумею, што нам няма чаго дзяліць, трэба разам рабіць Божую справу на зямлі, пакуль жывём. І што б там не казалі \"праваслаўныя атэісты\" - і вас, і нас - вельмі мала і уплыў на грамадства - можна сказаць, ніякі... Патрэбна ісці разам.
Толькі я хачу ісці да Царства Божага, а не да квітнеючай Беларусі. Я за экуменізм, але ўвесь мой досвед экуменічных стасункаў заключаўся ў тым, што ад мяне пратэстанты патрабавалі тлумачэнняў - а вось у вас мошам пакланяюцца, а вам дзяржава памагае, а вы.... а вы... Сапраўдны экуменізм можа быць, калі і тыя, і тыя, шчыра паглядзяць адно на аднога, выкажуць свае сумненні адно другому, прымуць другіх такімі, якія яны ёсць, а не стануць навязваць "свае ўражанні". Мы адкрытыя да дыялогу, але да сапраўднага дыялогу, а не да абвінавачванняў. Я таксама такая Smile Але такой я стала не адразу, а пасля таго, як прыйшлося дзесяткі, нават сотні разоў апраўдвацца "вы толькі не падумайце, мы сапраўдныя хрысціяне, мы верым у Хрыста" і г.д. Таму цяпер я больш "жорсткая" да пратэстанцкіх братоў і сёстраў, якіх, нягледзячы на ўсе "але" лічу братамі і сёстрамі (тут я не кажу пра антытрынітарыяў, унітарыстаў і г.д.)

Цитата:
Не зразумеў, вы - манашка???
Не. Мяне не пастрыгалі. Я проста член праваслаўнай царквы.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Nikola


Протестант
Зарегистрирован: 18.06.2006
Сообщения: 41
Откуда: Беларусь
Ответить с цитатой
Цитата:
квітненне - даволі ўмоўная катэгорыя
Гэта так... Я некалькі ў другім аспекце гэта казаў...
Хрыстос казаў, што Яго Царква заўжды будзе ганімай.
Цитата:
я, нажаль, не даганяю логікі, але няважна
Гэта я пісаў у адказ на ваш пасыл, што манахі ўцякалі ад добрабыту, каб быць да Бога бліжэй, а мы - наадварот, садзімся за маніторы, з якіх да нас такое Evil or Very Mad прыйсці можа - вы й самі гэта падцвердзілі... Час зараз другі - духоўная барацьба і ў інэце вядзецца.
Цитата:
Чамусці маю толькі адваротныя прыклады - хрысціян, якія жывуць сціпла, маючы проста \"дастаткова\" для сябе і сваёй сям'і, ну і для міласэрнасці, і няверуючых багацеяў. У праваслаўных прынцып іншых, калі Бог бласлаўляе, то і жыццё па веры Не ведаю, мне для жыцця хапае тое, што маю - есці маю што, дзякуй Богу, вопратка ёсць, хата ёсць, вучуся бясплатна і г.д. І я не імкнуся да квітнення - мне дастаткова таго, што маю на сённяшні дзень.
Я таксама вельмі ўдзячны Богу за ўсё, што нам пасылае, а галоўнае - за самы вялікі падарунак - жыцьцё вечнае.
Цитата:
Цитата:
А калі разрыў паміж артадоксіяй і артапраксіяй - якія могуць быць благаславеньні?
Не зразумела.
Калі слова разыходзіцца са справай - гэта хацеў сказаць...
Цитата:
Цитата:
Кажаце, азаронкі пазораць праваслаўе. Гэта так, але ж ордэн Ніна Яновіч атрымала ад Алексія ІІ...
у гэтым пункце зганбілі праваслаўе і Ніна Яновіч, і Аляксій ІІ
Вы вельмі прадвінутая праваслаўная, ня кожны можа так сказаць, тым больш адкрытым тэкстам... Exclamation
Цитата:
Толькі я хачу ісці да Царства Божага, а не да квітнеючай Беларусі
Я вас падтрымліваю! Пойдзем разам? З нашага форуму ў Мінску ў мяне добра знаемы праваслаўны Searhey, мы з ім прыйшлі да добрага разуменьня, але на жаль, у рэале яшчэ не сустракаліся - боязна разбіць добрае уражаньне як каштоўную вазу...
Цитата:
Я за экуменізм
Я ня ратую за яго, бо з'яўляюся яго праціўнікам... Хочацца разуменьня і агульных справаў, агульных малітваў за народ, за падтрымку адзін другога, каб няпростая дарога да Царства Нябеснага была крышачку асветлена сябрамі-хрысціянамі...
Код:
калі і тыя, і тыя, шчыра паглядзяць адно на аднога, выкажуць свае сумненні адно другому, прымуць другіх такімі, якія яны ёсць, а не стануць навязваць \"свае ўражанні\"
Так, і я таксама разумею...
Цитата:
Мы адкрытыя да дыялогу, але да сапраўднага дыялогу, а не да абвінавачванняў
Хто гэта \"мы\"? Не думаю, што гэтак вы можаце сказаць пра ўсю Царкву... Ведаю, што ў нашага епіскапа Сяргея Хоміча добрыя стасункі с мітрапалітам Філарэтам. А ціск з боку дзяржавы прывёў да большай еднасьці ў Беларусі братстваў баптыстскіх, 50-х, поўнага евангельля, адвентыстаў... Усе іх кіраўнікі былі на нядаўнім з'ездзе царквоў Саюза ХВЕ.
Цитата:
Таму цяпер я больш \"жорсткая\" да пратэстанцкіх братоў і сёстраў, якіх, нягледзячы на ўсе \"але\" лічу братамі і сёстрамі
Добра Exclamation Будзем з большай любоўю шукаць большага разуменьня...

З павагай,
прадоўжым цераз нядзелю, калі Бог дапаможа і будзем жывыя.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя NikolaОтправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Вы вельмі прадвінутая праваслаўная, ня кожны можа так сказаць, тым больш адкрытым тэкстам...
маю шчыраю надзею, што гэта не адзінная мая добрая якасць. Асудзіць Патрыярха кожны можа. Я магу і ў яго апраўданні словы знайсці. Але па шчырасці - я з ім нязгодная, але цалкам раздзяляю адказнасць за яго дзеянні як свайго епіскапа, у паслушэнстве да якога знаходжуся.
Цитата:
Я вас падтрымліваю! Пойдзем разам? З нашага форуму ў Мінску ў мяне добра знаемы праваслаўны Searhey, мы з ім прыйшлі да добрага разуменьня, але на жаль, у рэале яшчэ не сустракаліся - боязна разбіць добрае уражаньне як каштоўную вазу...
дасылайце яго да нас, таксама цікава было б паразмаўляць з праваслаўным, які здолеў знайсці агульную мову з пратэстантамі Smile
Цитата:
Я ня ратую за яго, бо з'яўляюся яго праціўнікам... Хочацца разуменьня і агульных справаў, агульных малітваў за народ, за падтрымку адзін другога, каб няпростая дарога да Царства Нябеснага была крышачку асветлена сябрамі-хрысціянамі...
А хіба экуменізм значыць нешта іншае? Гэта і ёсць разуменне і агульныя справы і падтрымка, і г.д.
Цитата:
Хто гэта \"мы\"? Не думаю, што гэтак вы можаце сказаць пра ўсю Царкву... Ведаю, што ў нашага епіскапа Сяргея Хоміча добрыя стасункі с мітрапалітам Філарэтам. А ціск з боку дзяржавы прывёў да большай еднасьці ў Беларусі братстваў баптыстскіх, 50-х, поўнага евангельля, адвентыстаў... Усе іх кіраўнікі былі на нядаўнім з'ездзе царквоў Саюза ХВЕ.
ну прынамсі я і прэсвітэр Аляксандар як адміністратары гэтага форуму. А таксама і многія ўдзельнікі.

Да сустрэчаў!

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Пра Машэрава чуў такую евангельскую гісторыю. Ф.К. Марчук (вялікай душы чалавек, першы епіскап пасля ўтварэння Саюза ХВЕ) звярнуўся да Машэрава, каб ён дазволіў будаваць дом малітвы ў пасёлку Краснае Маладзечанскага раена. Машэраў адказаў: \"Толькі цераз мой труп\"... А размова была за некалькі дзен да яго гібелі...

ну вось бачыце, а людзі ўспамінаюць машэраўскія часы ледзь не як райскае жыццё. дый цяпершанім жыццём многія задаволеныя. так што квітненне - даволі ўмоўная катэгорыя.
Цитата:
Ну, вядома, зарэгістраваная. Хіба ж іначай мы маглі б збірацца на малітву?
Але ж маё меркаваньне асабістае могуць перанесьці на ўсю царкву, таму навошта цераз мяне непрыемнасьці маёй царкве?
я, нажаль, не даганяю логікі, але няважна. ёсць жа мноства незарэгістраваных суполак у нас у менску - яшчэ з савецкіх часоў. Прычым, яна свядома не рэгіструюцца, і ў асноўным - яны якраз прадстаўнікі таго багаслоўя, якое лічаць артадоксіяй, і не толькі багаслоўя, але і пабожнасці (благочестія).

Цитата:
Дык квітнець па-вашаму дрэнна?
ну тады перш-наперш у манітор патрэбна кірпіч запусьціць... Бо першая зараза цывілізацыі.

Прычым тут цывілізацыя і квітненне? Па вашаму, толькі хрысціяне маюць такое блаславенне, як манітор? У інтэрнэце столькі парнаграфіі, браду, непрыстойнасці, што квітненнем гэта назваць ніяк нельга.
Цитата:
Але ж вы ведаеце добра, што ад Бога і благословенія (ня ведаю тэтміну) і праклёны, у залежаць ад жыцця чалавека... Калі жыцьцё па веры, тады й Бог благасаўляе.
Чамусці маю толькі адваротныя прыклады - хрысціян, якія жывуць сціпла, маючы проста "дастаткова" для сябе і сваёй сям'і, ну і для міласэрнасці, і няверуючых багацеяў. У праваслаўных прынцып іншых, калі Бог бласлаўляе, то і жыццё па веры Smile Не ведаю, мне для жыцця хапае тое, што маю - есці маю што, дзякуй Богу, вопратка ёсць, хата ёсць, вучуся бясплатна і г.д. І я не імкнуся да квітнення - мне дастаткова таго, што маю на сённяшні дзень.

Цитата:
А калі разрыў паміж артадоксіяй і артапраксіяй - якія могуць быць благаславеньні?

Не зразумела.

Цитата:
Кажаце, азаронкі пазораць праваслаўе. Гэта так, але ж ордэн Ніна Яновіч атрымала ад Алексія ІІ...
у гэтым пункце зганбілі праваслаўе і Ніна Яновіч, і Аляксій ІІ (націск на "і" толькі, а не на "е").
Цитата:
Я разумею, што нам няма чаго дзяліць, трэба разам рабіць Божую справу на зямлі, пакуль жывём. І што б там не казалі \"праваслаўныя атэісты\" - і вас, і нас - вельмі мала і уплыў на грамадства - можна сказаць, ніякі... Патрэбна ісці разам.
Толькі я хачу ісці да Царства Божага, а не да квітнеючай Беларусі. Я за экуменізм, але ўвесь мой досвед экуменічных стасункаў заключаўся ў тым, што ад мяне пратэстанты патрабавалі тлумачэнняў - а вось у вас мошам пакланяюцца, а вам дзяржава памагае, а вы.... а вы... Сапраўдны экуменізм можа быць, калі і тыя, і тыя, шчыра паглядзяць адно на аднога, выкажуць свае сумненні адно другому, прымуць другіх такімі, якія яны ёсць, а не стануць навязваць "свае ўражанні". Мы адкрытыя да дыялогу, але да сапраўднага дыялогу, а не да абвінавачванняў. Я таксама такая Smile Але такой я стала не адразу, а пасля таго, як прыйшлося дзесяткі, нават сотні разоў апраўдвацца "вы толькі не падумайце, мы сапраўдныя хрысціяне, мы верым у Хрыста" і г.д. Таму цяпер я больш "жорсткая" да пратэстанцкіх братоў і сёстраў, якіх, нягледзячы на ўсе "але" лічу братамі і сёстрамі (тут я не кажу пра антытрынітарыяў, унітарыстаў і г.д.)

Цитата:
Не зразумеў, вы - манашка???
Не. Мяне не пастрыгалі. Я проста член праваслаўнай царквы.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Харизматическое движение в христианстве
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 6 из 7  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY