Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему БАПЦ ува ўсё красе: на эміграцыі і ў Беларусе.
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  След.
vorag narody


Зарегистрирован: 05.03.2006
Сообщения: 93
Ответить с цитатой
Į



Епископ Василий

Нужны ли Беларуси приходы БАПЦ?



Ответы на вопросы

(воспроизведено с сокращениями по диктофонным записям)



А.Н., Минск. Нужны ли Беларуси приходы БАПЦ?



Епископ Василий. БАПЦ на протяжении последних шестидесяти лет не является однородным явлением. Иерархия БАПЦ во главе с митрополитом Пантелеимоном (Рожновским) выехала из Беларуси и в эмиграции перешла в Русскую Зарубежную Церковь. БАПЦ начала новую жизнь после хиротонии Василия (Томащика) в сан епископа с помощью иерархии УАПЦ. Эта БАПЦ поддерживала контакты с иерархией ряда Церквей, народы которых находились под властью коммунистов. Эта БАПЦ получала поздравления от Константинопольского Патриарха Димитрия и Глав других Православных Патриархатов, кроме, конечно, Московского. Конец этой БАПЦ наступил со смертью Николая Мацукевича и болезнью Паркинсона у митрополита Изяслава (Бруцкого).

Я перешел в БАПЦ, когда ее руководство обратилось к Вселенскому Патриарху с просьбой урегулировать ее канонический статус. Я воочию убедился, что практикующим православным БАПЦ неканоническая Церковь не нужна; что-то непонятное и неканоническое нужно аферистам.

Сегодня практикующие православные христиане из БАПЦ ушли и БАПЦ себя не называют. Клир БАПЦ ни в коем случае нельзя называть православным клиром, так как его составляют лица, которые имеют абсолютные препятствия для канонической хиротонии в священный сан или перерукоположения. Этим лицам некуда деваться, поэтому они заинтересованы в продолжении существования БАПЦ. Возможен и дальнейший рост БАПЦ за счет бракованных кандидатов в православных клир (двоеженцев, прелюбодеев, хронических алкоголиков, лиц, законно подпавших под запрет своего епископа и т.д.). Чтобы в данном вопросе все было ясно, весной 2006 года православные белорусы обратились к главе Консистории УПЦ в США архиепископу Антонию подтвердить, что действующий под видом священника БАПЦ гражданин Украины Вячеслав Логин не является православным клириком. Владыка Антоний это подтвердил и разрешил сообщать об этом в СМИ.

БАПЦ сегодня – это не раскол, так как БАПЦ не раскалывает ни одну Православную Церковь. Это и не самочинное сборище, так как БАПЦ не стремится к каноническому бытию и православной духовности. Это нечто средне между ересью и крайне националистической политической партией. Говорить прямо, что это партия нельзя, так как группа имитирует некоторые части православного богослужения, т.е. занимается религиозной деятельностью. Наверное, можно с осторожностью называть это политизированным националистическим культом, зараженным ересью филетизма. Во всяком случае, название Церковь к группе неприменимо, так как группа далека от христианской морали, а тем более - от соответствия своих структур канонам Православной Церкви. В литературе я встречал попытку выдать БАПЦ за протестанствующую группу, т.е. протестантов, использующих православное богослужение. Мне это утверждение кажется натяжкой. К протестантам, тем более традиционным, БАПЦ никакого отношения не имеет. Лидеры культа смутно представляют суть протестантизма, чтобы им вдохновляться. К сожалению, не менее смутно они представляют и суть Православного христианства.

Вопрос с БАПЦ осложняется тем. что зарегистрирована она в штате Нью-Йорк как Православная Церковь и в законе о ней указано, что на руководствуется правилами Православной Церкви. Сегодня этого уже нет, поэтому бывшие православные БАПЦ открыто говорят о мошенничестве лидеров БАПЦ и сознательном обмане белорусов, которые не сразу понимают, куда они попали. Если на воротах висит вывеска «Православная Церковь», а человек попадает в деструктивный культ – это ненормально и по американским законам. Человек может креститься, дать пожертвование, а в канонической Православной Церкви ему скажут, что все это недействительно, да еще требует покаяния. Таинства, выполненные в БАПЦ, нужно повторять. Вот какая проблема.

И когда некто хочет создавать БАПЦ на Беларуси, то первые вопросы, которые должны возникнуть у православного христианина – а кому это нужно? Принесет ли это пользу Православию на Беларуси или посеет раздор? Христианам это нужно или маргинальным политикам? И если Вы понимаете, что движение не имеет источником Евангелие, с ним лучше не иметь дела.



А.Н. Да. Но проблема в том, что и Белорусский Экзархат не на высоте, и действия его руководства имеют всем заметную политическую окраску, и его руководители разлагают Православие и своим аморальным образом жизни шокируют православных. И кажется, что, может быть, в БАПЦ я буду ближе к Богу, чем в Патриархии?



Епископ Василий. О бедах Белорусского Экзархата я знаю больше Вас. По очень многим пунктам церковной жизни я категорически не согласен с митрополитом Филаретом, но я никогда не называл его лжеиерархом, как и архиепископа Пинского Стефана. Эти люди епископствуют в нашем народе по нашим грехам. Если наш народ будет еще безнравственней, иерархия будет еще более распущенной. И наоборот.

Ваша личная правда - это одно. Но есть и Промысл Божий. Если Господь попускает тому, что творится в Белорусском Экзархате, падение Вы не остановите.

Пятнадцать лет назад на Украине рассуждали так: москали нашу церковь разложили, украинцев ненавидят, нужно иметь свою, родную Церковь, и все будет хорошо. Получились Киевский Патриархат и УАПЦ и множество канонических проблем. Семинарии выпускают студентов, их рукополагают, количество приходов растет, а множество канонических проблем остается.

Исцеление Белорусского Экзархата должно начаться внутри его, а не извне. И никакая БАПЦ здесь не поможет. Где Вас определил Господь, там Вы должны нести служение. Это здоровая норма, проверенная святоотеческим опытом. И знаете, мне понравилась позиция по этим вопросам Владимира Чертовича. У него нездоровый антисемитизм, но я не об этом. Он мирянин Экзархата и очень хорошо понимает, что как мирянин Экзархата для духовного просвещения Беларуси он делает многое. Вахромеев начал его травить, начали Чертовича сманивать в РПЦЗ, но он категорически отказался. Остался на том месте, где его определил Господь. Перейди он в РПЦЗ, по человеческому разумению он мог быть правым, но он уже не мог бы делать в полной мере то дело, на которое его благословил Господь.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя vorag narodyОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
вы тут нешта не расшыфроўваеце, а зашыфроўваеце. хто такі "кнастанцінопальскі патрыярх дзімітрый"?

"Конец этой БАПЦ наступил со смертью Николая Мацукевича и болезнью Паркинсона у митрополита Изяслава (Бруцкого)." Значыць не было і пачатку ў гэтай БАПЦ, раз з выбываннем двух чалавек ёй наступіў канец.

"Я перешел в БАПЦ, когда ее руководство обратилось к Вселенскому Патриарху с просьбой урегулировать ее канонический статус. " Ну, па-першае, не перайшоў, а пайшоў туды епіскапам. Па-другое, якое кіраўніцтва маецца на ўвазе?

"Сегодня практикующие православные христиане из БАПЦ ушли и БАПЦ себя не называют" а вы, епіскап Васілій, каму епіскапам-та будзеце ў такім выпадку?

"Чтобы в данном вопросе все было ясно, весной 2006 года православные белорусы обратились к главе Консистории УПЦ в США архиепископу Антонию подтвердить, что действующий под видом священника БАПЦ гражданин Украины Вячеслав Логин не является православным клириком. Владыка Антоний это подтвердил и разрешил сообщать об этом в СМИ." які праваслаўныя беларусы звярнуліся? якое дачыненне яны маюць да т.зв. епіскапа Васілія (які сам пазбаўляе сябе епіскапскага сану, не належачы ў такой якасці ні да якай царквы). Чаму ўладыка Антоній маўчыць? дайце якую спасылку на самога Антонія.

"Вопрос с БАПЦ осложняется тем. что зарегистрирована она в штате Нью-Йорк как Православная Церковь и в законе о ней указано, что на руководствуется правилами Православной Церкви. Сегодня этого уже нет, поэтому бывшие православные БАПЦ открыто говорят о мошенничестве лидеров БАПЦ и сознательном обмане белорусов, которые не сразу понимают, куда они попали. Если на воротах висит вывеска «Православная Церковь», а человек попадает в деструктивный культ – это ненормально и по американским законам." Цалкам нармальна. У Амерыцы можна хоць рэлігійную арганізацыю пад назвай "Адзіная Святая Саборная і Апостальская Царква штату Фларыда" зарэгістраваць, таму там так і буяе альтэрнатыўнае праваслаўе. Таму не давярайце што на сцены напісана. Асабліва калі гэты надпіс "праваслаўная царква".

"Человек может креститься, дать пожертвование, а в канонической Православной Церкви ему скажут, что все это недействительно, да еще требует покаяния. Таинства, выполненные в БАПЦ, нужно повторять. Вот какая проблема." Калі людзі такі дурныя, што замест веры кідаюцца ў нацыянальны культ, як вы кажаце, то няма ніякай праблемы паўтарыць Таінствы. І менавіта так і трэба рабіць.

"По очень многим пунктам церковной жизни я категорически не согласен с митрополитом Филаретом, но я никогда не называл его лжеиерархом, как и архиепископа Пинского Стефана. Эти люди епископствуют в нашем народе по нашим грехам." Ах маладзец, епіскап Васілій, Баранавіцкі і Бруклінскі. Уж ці не па нашых грахах ты епіскаствуеш у горадзе Баранавічы?

"Ваша личная правда - это одно. Но есть и Промысл Божий. Если Господь попускает тому, что творится в Белорусском Экзархате, падение Вы не остановите." Аналагічна можна і пра БАПЦ завярнуць.

"И знаете, мне понравилась позиция по этим вопросам Владимира Чертовича. У него нездоровый антисемитизм, но я не об этом. Он мирянин Экзархата и очень хорошо понимает, что как мирянин Экзархата для духовного просвещения Беларуси он делает многое. Вахромеев начал его травить, начали Чертовича сманивать в РПЦЗ, но он категорически отказался. Остался на том месте, где его определил Господь. Перейди он в РПЦЗ, по человеческому разумению он мог быть правым, но он уже не мог бы делать в полной мере то дело, на которое его благословил Господь." вось гэта залатыя словы, епіскап Васіль. Чаго ж ты, калі табе блізкая пазіцыя Чартовіча (гэта асобная тэма), свяціцель ты наш Баранавіцкі, падаўся на тое, каб цябе пераманілі ў БАПЦ? не смяшы курэй.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
vorag narody


Зарегистрирован: 05.03.2006
Сообщения: 93
Ответить с цитатой
для тех. кто с бронецягника, паутараю:

вы тут нешта не расшыфроўваеце, а зашыфроўваеце. хто такі "кнастанцінопальскі патрыярх дзімітрый"?

----зайдите через тот же сайт БАПЦ на вебстраницу Константинопольской Патриархии ...

"Конец этой БАПЦ наступил со смертью Николая Мацукевича и болезнью Паркинсона у митрополита Изяслава (Бруцкого)." Значыць не было і пачатку ў гэтай БАПЦ, раз з выбываннем двух чалавек ёй наступіў канец.

----- пачатак положило постановление Рады БНР от 1949 г. ...

"Я перешел в БАПЦ, когда ее руководство обратилось к Вселенскому Патриарху с просьбой урегулировать ее канонический статус. " Ну, па-першае, не перайшоў, а пайшоў туды епіскапам. Па-другое, якое кіраўніцтва маецца на ўвазе?

---1.вы требуете от епископа пройти лингвистический тест? 2.изяслав, митрополит и першагерарх...

"Сегодня практикующие православные христиане из БАПЦ ушли и БАПЦ себя не называют" а вы, епіскап Васілій, каму епіскапам-та будзеце ў такім выпадку?

----думаю, для ПРАВОСЛАВНЫХ, а не сектантов данилюка. А лучше спросите у самого епископа. и смените манеру обращения...

"Чтобы в данном вопросе все было ясно, весной 2006 года православные белорусы обратились к главе Консистории УПЦ в США архиепископу Антонию подтвердить, что действующий под видом священника БАПЦ гражданин Украины Вячеслав Логин не является православным клириком. Владыка Антоний это подтвердил и разрешил сообщать об этом в СМИ." які праваслаўныя беларусы звярнуліся?
==вам нужны их имена, фамилии и №№ паспортов??? ===
и якое дачыненне яны маюць да т.зв. епіскапа Васілія
==а без "дачыненьня" вопросы эадавать нельга???!==
(які сам пазбаўляе сябе епіскапскага сану,
==об этом я не слышал. А что был прочитан "чин самопозбавленьня от сана в БАПЦ"?!===
не належачы ў такой якасці ні да якай царквы).
==вы хотите отпределить епископу церковь, к котрой он должен "належать"?==
Чаму ўладыка Антоній маўчыць?
==а что он должен делать? кричать о вашем друге логине со всех амвонов?===
дайце якую спасылку на самога Антонія.
== вам нужен его №№ телефона???===

"Вопрос с БАПЦ осложняется тем. что зарегистрирована она в штате Нью-Йорк как Православная Церковь и в законе о ней указано, что на руководствуется правилами Православной Церкви. Сегодня этого уже нет, поэтому бывшие православные БАПЦ открыто говорят о мошенничестве лидеров БАПЦ и сознательном обмане белорусов, которые не сразу понимают, куда они попали. Если на воротах висит вывеска «Православная Церковь», а человек попадает в деструктивный культ – это ненормально и по американским законам." Цалкам нармальна.
==для сектантов и неправославных?!===
У Амерыцы можна хоць рэлігійную арганізацыю пад назвай "Адзіная Святая Саборная і Апостальская Царква штату Фларыда" зарэгістраваць,
==это беда Америки, а не ее достоинство!===
таму там так і буяе альтэрнатыўнае праваслаўе.
==в мире НЕТ АЛЬТЕРНАТИВНОГО Православия. Есть -- сектанство... ===
Таму не давярайце што на сцены напісана. Асабліва калі гэты надпіс "праваслаўная царква".

По очень многим пунктам церковной жизни я категорически не согласен с митрополитом Филаретом, но я никогда не называл его лжеиерархом, как и архиепископа Пинского Стефана. Эти люди епископствуют в нашем народе по нашим грехам." Ах маладзец, епіскап Васілій, Баранавіцкі і Бруклінскі. Уж ці не па нашых грахах ты епіскаствуеш у горадзе Баранавічы?
==не суди и судима не будеши...==

"Ваша личная правда - это одно. Но есть и Промысл Божий. Если Господь попускает тому, что творится в Белорусском Экзархате, падение Вы не остановите." Аналагічна можна і пра БАПЦ завярнуць.
==естественно!===

"И знаете, мне понравилась позиция по этим вопросам Владимира Чертовича. У него нездоровый антисемитизм, но я не об этом. Он мирянин Экзархата и очень хорошо понимает, что как мирянин Экзархата для духовного просвещения Беларуси он делает многое. Вахромеев начал его травить, начали Чертовича сманивать в РПЦЗ, но он категорически отказался. Остался на том месте, где его определил Господь. Перейди он в РПЦЗ, по человеческому разумению он мог быть правым, но он уже не мог бы делать в полной мере то дело, на которое его благословил Господь." вось гэта залатыя словы, епіскап Васіль. Чаго ж ты, калі табе блізкая пазіцыя Чартовіча (гэта асобная тэма), свяціцель ты наш Баранавіцкі, падаўся на тое, каб цябе пераманілі ў БАПЦ? не смяшы курэй.
==вы считаете себя курицей?!===
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя vorag narodyОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
vorag narody писал(а):
для тех. кто с бронецягника, паутараю:

вы тут нешта не расшыфроўваеце, а зашыфроўваеце. хто такі "кнастанцінопальскі патрыярх дзімітрый"?

----зайдите через тот же сайт БАПЦ на вебстраницу Константинопольской Патриархии ...

Ну і што? Там напісана, што Канстанцінопальскім Патрыярхам пакуль з'яўляецца асоба з імем Варфаламей...

vorag narody писал(а):
"Конец этой БАПЦ наступил со смертью Николая Мацукевича и болезнью Паркинсона у митрополита Изяслава (Бруцкого)." Значыць не было і пачатку ў гэтай БАПЦ, раз з выбываннем двух чалавек ёй наступіў канец.

----- пачатак положило постановление Рады БНР от 1949 г. ...
то бок, паводле пастановы Рады БНР 1949 г. узнікла Царква?

vorag narody писал(а):
"Я перешел в БАПЦ, когда ее руководство обратилось к Вселенскому Патриарху с просьбой урегулировать ее канонический статус. " Ну, па-першае, не перайшоў, а пайшоў туды епіскапам. Па-другое, якое кіраўніцтва маецца на ўвазе?

---1.вы требуете от епископа пройти лингвистический тест? 2.изяслав, митрополит и першагерарх...

1. Нядрэнна было б прайсці тэст на дэтэктары маны. "Пайшоў епіскапам" і проста "перайшоў" - тут не лінгвістычныя адрозненні.

vorag narody писал(а):
"Сегодня практикующие православные христиане из БАПЦ ушли и БАПЦ себя не называют" а вы, епіскап Васілій, каму епіскапам-та будзеце ў такім выпадку?

----думаю, для ПРАВОСЛАВНЫХ, а не сектантов данилюка. А лучше спросите у самого епископа. и смените манеру обращения...
Не бывае епіскапаў "для праваслаўных". Епіскап мае пэўныя кананічныя паўнамоцтвы на пэўнай кананічнай тэрыторыі. Аўтар паслання дазваляе сабе "жорсткую размову", прыходзіцца падстройвацца пад ягоны стыль.

vorag narody писал(а):
"Чтобы в данном вопросе все было ясно, весной 2006 года православные белорусы обратились к главе Консистории УПЦ в США архиепископу Антонию подтвердить, что действующий под видом священника БАПЦ гражданин Украины Вячеслав Логин не является православным клириком. Владыка Антоний это подтвердил и разрешил сообщать об этом в СМИ." які праваслаўныя беларусы звярнуліся?
==вам нужны их имена, фамилии и №№ паспортов??? ===

дастаткова прозвішчаў. калі няма прозьвішчаў, то арганізацыі дастаткова. інакш гэта ўсё ананімныя выслоўі, за якія ніхто адказваць не збіраецца, а, значыць, як аргументацыя - нявартыя.
[quote="vorag narody"]и якое дачыненне яны маюць да т.зв. епіскапа Васілія
vorag narody писал(а):
==а без "дачыненьня" вопросы эадавать нельга???!==
можна, але гэта будзе зусім іншы статус, няўжо гэта не відавочна?
vorag narody писал(а):
(які сам пазбаўляе сябе епіскапскага сану,
==об этом я не слышал. А что был прочитан "чин самопозбавленьня от сана в БАПЦ"?!===
Епіскап БАПЦ, які сцвярджае, што няма ніякай БАПЦ, такім чынам, сцвярджае, што ён не епіскап. Бо не можа быць епіскапа без царквы.
vorag narody писал(а):
не належачы ў такой якасці ні да якай царквы).
==вы хотите отпределить епископу церковь, к котрой он должен "належать"?==
Ну калі ён сам не можа вызначыцца і называецца проста ЕПІСКАП (заўважце, епіскапы заўжды маюць тэрытарыяльны тытул), то можна было б яму дапамагчы.
vorag narody писал(а):
Чаму ўладыка Антоній маўчыць?
==а что он должен делать? кричать о вашем друге логине со всех амвонов?===
ну калі лонгін так небяспечны, то самы час і з амвонаў, і ў прэсе, ну ці хаця б хоць дзе-небудзь.
vorag narody писал(а):
дайце якую спасылку на самога Антонія.
== вам нужен его №№ телефона???===
патрэбная крыніца, якая можа пацвердзіць вашыя словы.

vorag narody писал(а):
"Вопрос с БАПЦ осложняется тем. что зарегистрирована она в штате Нью-Йорк как Православная Церковь и в законе о ней указано, что на руководствуется правилами Православной Церкви. Сегодня этого уже нет, поэтому бывшие православные БАПЦ открыто говорят о мошенничестве лидеров БАПЦ и сознательном обмане белорусов, которые не сразу понимают, куда они попали. Если на воротах висит вывеска «Православная Церковь», а человек попадает в деструктивный культ – это ненормально и по американским законам." Цалкам нармальна.
==для сектантов и неправославных?!===
гаворка вялася пра "п амеріканскім законам".
vorag narody писал(а):
У Амерыцы можна хоць рэлігійную арганізацыю пад назвай "Адзіная Святая Саборная і Апостальская Царква штату Фларыда" зарэгістраваць,
==это беда Америки, а не ее достоинство!===
Галоўнае, што гэта абвяргае слова Касцюка пра тое, што паводле амерыканскіх законаў гэта ненармальна.
vorag narody писал(а):
таму там так і буяе альтэрнатыўнае праваслаўе.
==в мире НЕТ АЛЬТЕРНАТИВНОГО Православия. Есть -- сектанство... ===
А як жа РПЦЗ?

vorag narody писал(а):
По очень многим пунктам церковной жизни я категорически не согласен с митрополитом Филаретом, но я никогда не называл его лжеиерархом, как и архиепископа Пинского Стефана. Эти люди епископствуют в нашем народе по нашим грехам." Ах маладзец, епіскап Васілій, Баранавіцкі і Бруклінскі. Уж ці не па нашых грахах ты епіскаствуеш у горадзе Баранавічы?
==не суди и судима не будеши...==
Вы намякаеце, што Касцюк жанчына????

vorag narody писал(а):
"И знаете, мне понравилась позиция по этим вопросам Владимира Чертовича. У него нездоровый антисемитизм, но я не об этом. Он мирянин Экзархата и очень хорошо понимает, что как мирянин Экзархата для духовного просвещения Беларуси он делает многое. Вахромеев начал его травить, начали Чертовича сманивать в РПЦЗ, но он категорически отказался. Остался на том месте, где его определил Господь. Перейди он в РПЦЗ, по человеческому разумению он мог быть правым, но он уже не мог бы делать в полной мере то дело, на которое его благословил Господь." вось гэта залатыя словы, епіскап Васіль. Чаго ж ты, калі табе блізкая пазіцыя Чартовіча (гэта асобная тэма), свяціцель ты наш Баранавіцкі, падаўся на тое, каб цябе пераманілі ў БАПЦ? не смяшы курэй.
==вы считаете себя курицей?!===
Ага, а Касцюк лічыць сябе епіскапам. У яго да ўсяго яшчэ і манія велічы.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
vorag narody


Зарегистрирован: 05.03.2006
Сообщения: 93
Ответить с цитатой
Ну і што? Там напісана, што Канстанцінопальскім Патрыярхам пакуль з'яўляецца асоба з імем Варфаламей...

==во времена епископства в БАПЦ Василя Тромащика, почти 50 лет назад, кто был патриархом Константинопольским? Варфоломей?! "смотрю в крижку и вижу.."
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя vorag narodyОтправить личное сообщение
vorag narody


Зарегистрирован: 05.03.2006
Сообщения: 93
Ответить с цитатой
то бок, паводле пастановы Рады БНР 1949 г. узнікла Царква?

== возникла не царква, а БАПЦ..

1. Нядрэнна было б прайсці тэст на дэтэктары маны. "Пайшоў епіскапам" і проста "перайшоў" - тут не лінгвістычныя адрозненні.

==вы уже прошли его?..

Не бывае епіскапаў "для праваслаўных". Епіскап мае пэўныя кананічныя паўнамоцтвы на пэўнай кананічнай тэрыторыі.

== вы ее определяете?..

Аўтар паслання дазваляе сабе "жорсткую размову", прыходзіцца падстройвацца пад ягоны стыль.

==не надо путать "жорсткую размову" и элементарное хамство и вульгарность..

дастаткова прозвішчаў. калі няма прозьвішчаў, то арганізацыі дастаткова. інакш гэта ўсё ананімныя выслоўі, за якія ніхто адказваць не збіраецца, а, значыць, як аргументацыя - нявартыя.
[quote="vorag narody"]и якое дачыненне яны маюць да т.зв. епіскапа Васілія

==никто не будет вам писать докладную записку -- потрудитесь позвонить самому Антонию и вопрос будет исчерпан...

можна, але гэта будзе зусім іншы статус, няўжо гэта не відавочна?

==что вам важнее -- получить ответ на вопрос или узнать статус вопрошающего?

Епіскап БАПЦ, які сцвярджае, што няма ніякай БАПЦ, такім чынам, сцвярджае, што ён не епіскап. Бо не можа быць епіскапа без царквы.

== а как быть с, например, иерусалимским патриархом, которого насильно сместили с его престола? Ерископ без царквы -- может быть, а вот церковь без епископа не может быть -- смотрите Каноны (поэтому, и не только..., БАПЦ тоже -- не церковь)..

Ну калі ён сам не можа вызначыцца і называецца проста ЕПІСКАП (заўважце, епіскапы заўжды маюць тэрытарыяльны тытул), то можна было б яму дапамагчы.

==это и есть "каноническое право" в БАПЦ: бурбвлка определяет каноническую территорию ...епископу!..
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя vorag narodyОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
vorag narody писал(а):
Ну і што? Там напісана, што Канстанцінопальскім Патрыярхам пакуль з'яўляецца асоба з імем Варфаламей...

==во времена епископства в БАПЦ Василя Тромащика, почти 50 лет назад, кто был патриархом Константинопольским? Варфоломей?! "смотрю в крижку и вижу.."

50 год таму? Афінагор быў Патрыярхам Канстанцінопальскім. У якую "кружку" Вы глядзіце? Ці карыстаецеся храналогіяй Фаменкі?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
vorag narody писал(а):
то бок, паводле пастановы Рады БНР 1949 г. узнікла Царква?

== возникла не царква, а БАПЦ..
ок, значыць епіскап Васіль далучыўся не да царквы, а да БАПЦ.

vorag narody писал(а):
1. Нядрэнна было б прайсці тэст на дэтэктары маны. "Пайшоў епіскапам" і проста "перайшоў" - тут не лінгвістычныя адрозненні.

==вы уже прошли его?..
а Вы?


vorag narody писал(а):
Не бывае епіскапаў "для праваслаўных". Епіскап мае пэўныя кананічныя паўнамоцтвы на пэўнай кананічнай тэрыторыі.

== вы ее определяете?..
Не я, куды мне. Каноны праваслаўнай Царквы. Дзіўна, што Вы не ведаеце пра існаванне такой рэчы, як каноны.

vorag narody писал(а):
Аўтар паслання дазваляе сабе "жорсткую размову", прыходзіцца падстройвацца пад ягоны стыль.

==не надо путать "жорсткую размову" и элементарное хамство и вульгарность..
Праўда што, спадар вораг народы, не хаміце.

vorag narody писал(а):
дастаткова прозвішчаў. калі няма прозьвішчаў, то арганізацыі дастаткова. інакш гэта ўсё ананімныя выслоўі, за якія ніхто адказваць не збіраецца, а, значыць, як аргументацыя - нявартыя.

==никто не будет вам писать докладную записку -- потрудитесь позвонить самому Антонию и вопрос будет исчерпан...
Антоній кажа, што не разуме, пра што наогул ідзе гаворка.

vorag narody писал(а):
можна, але гэта будзе зусім іншы статус, няўжо гэта не відавочна?

==что вам важнее -- получить ответ на вопрос или узнать статус вопрошающего?
Адказ пацвярджаецца статусам.

vorag narody писал(а):
Епіскап БАПЦ, які сцвярджае, што няма ніякай БАПЦ, такім чынам, сцвярджае, што ён не епіскап. Бо не можа быць епіскапа без царквы.

== а как быть с, например, иерусалимским патриархом, которого насильно сместили с его престола? Ерископ без царквы -- может быть, а вот церковь без епископа не может быть -- смотрите Каноны (поэтому, и не только..., БАПЦ тоже -- не церковь)..
як Царква не можа быць без епіскапа, гэтак і епіскап без Царквы, хіба што "на пакоі", які ўжо не выконвае епіскапскіх функцый з-за нейкіх парушэнняў канонаў ці паводле стану здароўя. Але тым не менш ён застаецца прыналежным да Царквы, у якой адпраўлены "на пакой". Самі глядзіце каноны.

vorag narody писал(а):
Ну калі ён сам не можа вызначыцца і называецца проста ЕПІСКАП (заўважце, епіскапы заўжды маюць тэрытарыяльны тытул), то можна было б яму дапамагчы.

==это и есть "каноническое право" в БАПЦ: бурбвлка определяет каноническую территорию ...епископу!..

Прабачце, але гэта не я аўтар тытула "Баранавіцкі і Бруклінскі". Калі епіскап БАПЦ не можа вызначыць сам сваёй кананічнай тэрыторыі, то гора такой БАПЦ, і такому епіскапу.

Я так разумею, Вы, вораг народы, працуеце супраць еп.Васілія, выстаўляючы яго ў нас на форуме ідыётам. Мне глыбока ўсё роўна, хоць па грахох сваіх атрымалі вернікі БАПЦ у горадзе Баранавічы такога епіскапчега. Але ён жа таксама чалавек, прычым далёка не такі дурным, якім Вы тут яго выстаўляеце.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
а чаму маўчыць паства епіскапа ваісля?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Беларус


Православный
Зарегистрирован: 05.09.2006
Сообщения: 27
Ответить с цитатой
Шчыра кажучы, адчуваньня размовы сьляпога з глухім! Гэтак і аб сябе на дадзенае тэме, таму прашу не крыўдзіцца!
Мушу нагадаць, што сьвятарства (усе стэпені) ёсьць сыходжаньня Сьвятога Духу і таму яго нельга пазбавіцца. Ёсьць КАНАНІЧНЫЯ забароны служэньня. Менавіта таму, нягледзячы на лямант РПЦ, Канстанцінопальскі патрыярхат дазваляе сваім сьвятарам і япіскапам суслужыць з Патрыярхам Філярэтам (УПЦ КП) і мітрапалітам Мяфодзіем (УАПЦ), з рукапакладзенымі імі япіскапамі і сьвятарамі, не патрабуе новага хросту альбо шлюбу ад вернікаў УАПЦ і УПЦ КП. Дастаткова зацсьці на сайты ЎАПЦ і УПЦ КП каб у гэтым пераканацца. З рэшты, я сам прысутнічаў на падобнам служэньні ў Львове. Таму япіскап Васіль, як атрымаўшы пасьвяту ад япіскапаў УАПЦ, ёсьць япіскапам.
Япіскап Васіль зрабіў правільна, што прыняў тытул які не дублюе тытулаў япіскапаў БЭ РПЦ. Няма патрэбы ўдакладняць. Хаця ёсьць шмат выпадкаў у гісторыі і сучаснасьці, калі на адной кананічнае тэрыторыі былі некалькі праваслаўных япіскапаў розных юрысдыкцый. Альбо - т.зв. "па-за штатныя" уладыкі. Але гэта таксама парушэньне канонаў (існаваньне дзьвух і болей праваслаўных япіскапаў з аднолькавым вызначэньні тэрыторыі).
Адносна кананічнасьці пытаньне не толькі да БАПЦ.
Ня хочу нікога судзіць, таму прозьвішча не пішу. Але прыватна магу сказаць.
Адзін сёньняшні сьвятар РПЦ не быў ахрэшчаны, калі яго рукапакладалі ў ярэя! Нічога, і зараз служыць у РПЦ! Абрад хросту зьдзясьнілі "пад умовай". ну быў чалавек добрым супрацоўнікам аднаго ўладыкі РПЦ, той і прапанаваў яму рукапакладацца.
Другі сучасны ярэй-беларус УПЦ КП у Канадзе спачтку быў дыяканам УГКЦ ды БГКЦ (целібатам), манахам-васыльянінам (малая схіма). Потым ажаніўся і зрабіўся... сьвятаром БАПЦ у Канадзе. А потым, калі вернікі і знаёмыя на Беларусі пачалі кпіць з яго, перашоў у ... УПЦ КП ды не адзін, а з царкоўным скарбам (будынкам царквы і рахункам у банку). Некаторыя ўладыкі за галаву схапіліся, калі ўсё даведаліся. А Патрыярх загадаў усім маўчаць.
У Харкаве адзін сьвятар кашулю рваў за УАПЦ, а зараз - "сапраўды рускі чалавек" і сьвятар УПЦ МП. Пры гэтым яго прыянлі "у існуючам сане" незважаючы на тое, што рукапакладалі яго адразу ў сьвятары (без іпадыяканства і дыяканства).
Мушу заўважыць: Калі б на Беларусі была дэмакратыя - мелі б ужо як мінімум дзьве праваслаўныя юрысдыкцыі (без гушчы). Бо парахфіі ўкраінцаў (УАПЦ і УПЦ КП) на Палесьсі існуюць. Іх проста не рэгіструюць.
Ад часу, калі УАПЦ дало БАПЦ кананічны япіскапат БАПЦ існавала як Царква.
Зараз, згодна кананічнаму праву, сьвятары і вернікі БАПЦ мусілі склікаць царкоўны сабор і прыняць рашэньні аб звароце да аднаго з кананічных япіскапаў (маючых апостальскую пераемнасьць) аб наданьні ёй япіскапата. Апошні (япіскапат) мусіць візітаваць усе парахфіі, якія дэкляруюць сваю належнасьць да БАПЦ, праверыць клір і г.д. Зараз БАПЦ нядзеездатна, бо мітрапаліт Ізяслаў няўмоцы выконваць свае абовязкі, няма дзьвух уладык каб рукапакласьці новых япіскапаў. Таксама служаць у ёй пераважна запрошаныя сьвятары іншых юрысдыкцый. а. В. Лонгін, як лічаць на ягонай радзіме ў Чарнігаве, чакае каб перадаць маёмасьць і парахфіі БАПЦ Кіеўскаму патрыярхату. Там беларусам яго ніхто не лічыць! Ён спачатку быў ярым прыхільнікам УАПЦ і "шчырым украінцам", а калі пажадаў застацца ў Канадзе пайшоў у БАПЦ. Гэта словы ягоных былых сяброў.
Зараз патрэбна новае яднаньне вакол ідэі "Беларускай паместнай Царквы". Зьбіраньне сьвятароў, вернікаў. Калі гэтым займаецца япіскап Васіль - царква ўжо будзе мець кананічнае пераемства сьвятарства, ды і сьвятары маюць куды (да каго) пераходзіць.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Беларус писал(а):
Мушу нагадаць, што сьвятарства (усе стэпені) ёсьць сыходжаньня Сьвятога Духу і таму яго нельга пазбавіцца. Ёсьць КАНАНІЧНЫЯ забароны служэньня.

Няпраўда Ваша, гэта паводле каталіцкага вучэння. У праваслаўных жа ўсё не так. Чалавек хрышчаны можа адпасці ад Царквы, святар ці епіскап можы быць вевергнуты з сану. І гэта не забарона ў служэнні, гэта менавіта пазбаўленне сану.
Беларус писал(а):
Менавіта таму, нягледзячы на лямант РПЦ, Канстанцінопальскі патрыярхат дазваляе сваім сьвятарам і япіскапам суслужыць з Патрыярхам Філярэтам (УПЦ КП) і мітрапалітам Мяфодзіем (УАПЦ), з рукапакладзенымі імі япіскапамі і сьвятарамі, не патрабуе новага хросту альбо шлюбу ад вернікаў УАПЦ і УПЦ КП. Дастаткова зацсьці на сайты ЎАПЦ і УПЦ КП каб у гэтым пераканацца. З рэшты, я сам прысутнічаў на падобнам служэньні ў Львове. Таму япіскап Васіль, як атрымаўшы пасьвяту ад япіскапаў УАПЦ, ёсьць япіскапам.

Хрост ёсць хрост, баптыстаў таксама не перахрышчваюць і у РПЦ, праўда, грэкі перахрышчваюць і каталікоў і уніятаў. у кожнай царкве свае правілы на дадзены момант. Тое, што епіскап Васіль быў больш-менш законна рукапакладзены. Але тут узнікаюць наступныя пытанні - епіскап ніколі не рукапалагаецца проста у епіскапскі сан, яму заўжды прызначаюць кафедру. Калі гэты епіскап сам заяўляе аб незаконнасці той структуры, для якой ён стаў епіскапам, то ў яго як мінімум шызафрэнія.
Беларус писал(а):
Япіскап Васіль зрабіў правільна, што прыняў тытул які не дублюе тытулаў япіскапаў БЭ РПЦ. Няма патрэбы ўдакладняць. Хаця ёсьць шмат выпадкаў у гісторыі і сучаснасьці, калі на адной кананічнае тэрыторыі былі некалькі праваслаўных япіскапаў розных юрысдыкцый. Альбо - т.зв. "па-за штатныя" уладыкі. Але гэта таксама парушэньне канонаў (існаваньне дзьвух і болей праваслаўных япіскапаў з аднолькавым вызначэньні тэрыторыі).
Адносна кананічнасьці пытаньне не толькі да БАПЦ.
Гэта праўда. Аднак Вы не ўлічваеце іншага - у епіскапа Васіля няма ніякай кананічнай тэрыторыі, бо ён не належыць ні да якай праваслаўнай юрысдыкцыі. Паствы ў яго няма таксама. Ён не з'яўляецца і па-за штатным, ці забароненым. Ён не епіскап з простай прычын - адсутнасці ў яго якой-кольвек царквы.
Беларус писал(а):
Ня хочу нікога судзіць, таму прозьвішча не пішу. Але прыватна магу сказаць. Адзін сёньняшні сьвятар РПЦ не быў ахрэшчаны, калі яго рукапакладалі ў ярэя! Нічога, і зараз служыць у РПЦ! Абрад хросту зьдзясьнілі "пад умовай". ну быў чалавек добрым супрацоўнікам аднаго ўладыкі РПЦ, той і прапанаваў яму рукапакладацца.
І што тут судзіць. Даволі распаўсюджаная сітуацыя. Тут вінаваты епіскап, які рукапалагаў, бо перад рукапалажэннем існуе працэдура высвятлення, ці няма ніякіх кананічных перашкодаў да рукапалажэння. + Ён мусіў ведаць, ці зяўляецца чалавек царкоўным, ці спавядаецца і прычашчаецца. Аднак урэшце рэшт, калі аказваецца, што гэты святар служыць, і ўсё ок, то тут і пытанняў няма. Хай служыць на славу Божую.
Беларус писал(а):
Другі сучасны ярэй-беларус УПЦ КП у Канадзе спачтку быў дыяканам УГКЦ ды БГКЦ (целібатам), манахам-васыльянінам (малая схіма). Потым ажаніўся і зрабіўся... сьвятаром БАПЦ у Канадзе. А потым, калі вернікі і знаёмыя на Беларусі пачалі кпіць з яго, перашоў у ... УПЦ КП ды не адзін, а з царкоўным скарбам (будынкам царквы і рахункам у банку). Некаторыя ўладыкі за галаву схапіліся, калі ўсё даведаліся. А Патрыярх загадаў усім маўчаць.
Ну тут выпадак зусім іншы. Такіх вандроўнікаў куча ў розных юрыдыкцыях, якія то жэняцца, то разводзяцца.
Беларус писал(а):
У Харкаве адзін сьвятар кашулю рваў за УАПЦ, а зараз - "сапраўды рускі чалавек" і сьвятар УПЦ МП. Пры гэтым яго прыянлі "у існуючам сане" незважаючы на тое, што рукапакладалі яго адразу ў сьвятары (без іпадыяканства і дыяканства).
Яго маглі рукапалагаць за адной літургіяй адразу ў розныя ступені святарства, як гэта робіцца звычайна. Дыяканскае рукапалажэнне звычайна складаецца адначасова з хератэсі ў чцецы, іпадыяканства, дыяканства. Вы, магчыма, з-за гэтага блытаеце.
Беларус писал(а):
Мушу заўважыць: Калі б на Беларусі была дэмакратыя - мелі б ужо як мінімум дзьве праваслаўныя юрысдыкцыі (без гушчы). Бо парахфіі ўкраінцаў (УАПЦ і УПЦ КП) на Палесьсі існуюць. Іх проста не рэгіструюць.
Дзякуй Богу, што людзі моляцца. Але, на вялікі жаль, палеская рэлігійнасць (асабліва брэская вобласць) - гэта вельмі складаная з'ява. Зараз не хацелася б яе асобна кранаць, але і ў БПЦ у місіянерскім плане - гэта самы складаны рэгіён, дзе ёсць традыцыйня рэлігійнасць, але вельмі слабое Еўхарыстычнае жыццё.
Беларус писал(а):
Ад часу, калі УАПЦ дало БАПЦ кананічны япіскапат БАПЦ існавала як Царква.
Касцюк сцвярджае, што да смерці Мікалая і паркінсона Ізяслава.
Беларус писал(а):
Зараз, згодна кананічнаму праву, сьвятары і вернікі БАПЦ мусілі склікаць царкоўны сабор і прыняць рашэньні аб звароце да аднаго з кананічных япіскапаў (маючых апостальскую пераемнасьць) аб наданьні ёй япіскапата. Апошні (япіскапат) мусіць візітаваць усе парахфіі, якія дэкляруюць сваю належнасьць да БАПЦ, праверыць клір і г.д.
Бедная тая царква, якая няздатная была вырасціць свой епіскапат, а мусіць звяртацца вонкі. Значыць не ўсё так добра было ў царкоўным жыцці там.
Беларус писал(а):
Зараз БАПЦ нядзеездатна, бо мітрапаліт Ізяслаў няўмоцы выконваць свае абовязкі, няма дзьвух уладык каб рукапакласьці новых япіскапаў.
Вы мяне прабачце, але епіскапы мусілі пра гэта думаць раней, рупіцца пра гэта.
Беларус писал(а):
Таксама служаць у ёй пераважна запрошаныя сьвятары іншых юрысдыкцый. а. В. Лонгін, як лічаць на ягонай радзіме ў Чарнігаве, чакае каб перадаць маёмасьць і парахфіі БАПЦ Кіеўскаму патрыярхату. Там беларусам яго ніхто не лічыць! Ён спачатку быў ярым прыхільнікам УАПЦ і "шчырым украінцам", а калі пажадаў застацца ў Канадзе пайшоў у БАПЦ. Гэта словы ягоных былых сяброў.
То бок ягоны былы сябры сведчаць супраць а.Вячаслава, што ён у БАПЦ перайшоў дзеля "канадскага хлебу"? Па-мойму, там мёдам не намазана, і на Ўкраіне бацюшка можа нашмат больш зарабіць.
Беларус писал(а):
Зараз патрэбна новае яднаньне вакол ідэі "Беларускай паместнай Царквы". Зьбіраньне сьвятароў, вернікаў. Калі гэтым займаецца япіскап Васіль - царква ўжо будзе мець кананічнае пераемства сьвятарства, ды і сьвятары маюць куды (да каго) пераходзіць.
Каму патрэбна??? Як бачыце, епіскап Васіль зараз займаецца не новм яднаннем, а новым раз'яднаннем.
О, як бы я хацела, каб праваслаўныя вернікі з'ядналіся вакол Царквы, а не вакол ідэі беларускай памеснай царквы. тады б і духоўнае жыццё наладзілася, і самакіраванне нарадзілася б з унутранай патрэбы царквы, альбо такая б патрэба знікла, аднак гэта было б няважна.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andre


Православный
Зарегистрирован: 12.01.2006
Сообщения: 53
Откуда: Оттуда
Ответить с цитатой
Как ни странно, но согласен в принципе с Серегой Горбиком.

Логин просто проходимец, гоняющийся за дешевизной. Его выкинули из укро-семинарии в Канаде и он прибился к БАПЦ Миколая, который мог чорта лысого высвятить.

Миколай высвятил о.Беленького, который теперь прибился к УПЦ КП, как это зашифровал Серега.

У е.Василия могло бы быть уже 4-5 приходов в РБ и 2-3 за рубежом, но в РБ не регистрируют, a за рубежом Епископ сам дал указ войти в канон-е церкви.

P.S.
Burbalka and Co. будyт гавкать только в укaзанном направлении. T.к. вякать по поводу нерегистpируемых приходов в Пинске и Ружанах - чревато.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndreОтправить личное сообщение
Беларус


Православный
Зарегистрирован: 05.09.2006
Сообщения: 27
Ответить с цитатой
Па першаму пункту. Вы мусіце сказаць, што такі парадак у РПЦ. Патрыярх Філярэт "пазбаўлены сану РПЦ", але прымаецца як Патрыярх іншымі праваслаўнымі Царквамі. Тут пытаньне спрэчнае. Напрыклад грэкі вызнаюць толькі кананічныя перашкоды (напрыклад шлюб). Таксмама РПЗЦ прымала сьвятароў РПЦ якіх пазбавілі сану і г.д. Я чуў як мітрапаліт Слабадан заяўляў, што і ў УАПЦ КП "няма кананічнае тэрыторыі і гэта не царква". Але "сабака гаўкае, а караван ідзе".
Япіскап Васіль быў рукапакладзены не ў БАПЦ, а дзеля БАПЦ. На Ўкраіне яго зараз разглядаюць, я аб гэтым пытаўся ў УАПЦ, як япіскапа ЎАПЦ. Тут пытаньне складанае. Калі мітрапаліт Ізяслаў быў дэяздатны пры запрошаньні япіскапа Васыля ў БАПЦ, а потым зрабіўся недзеяздатным - япіскап Васыль застаецца "на місіі" у БАПЦ як япіскап УАПЦ.
Не, я не блытаю. Менавіта адразу ў сьвятара, без ніжэйшых сьвячаньняў. Зайшоў міранінам - выйшаў сьвятаром. Меня наогул рукапалагалі спачатку да іпадыякана, а толькі праз некалькі тыдняў у дыяканы. Таму, я і зьдзіваваўся.
А ніхто, у тым ліку нават сп. Данілюк, някажа, што ўсё добра ў БАПЦ.
Ня трэба гуляць словамі. Натуральна, Вы як прадстаўнік РПЦ, жадаеце каб аб'яднаньне беларусаў адбылося вакол РПЦ. І тут Андрэ правы: калі б Вы выступілі з крытыкай РПЦ альбо парушылі послух - Вас адразу ж адхілілі ад сайту і кармушкі ў БЭ. Ну не дэмакратычная ўстанова Царква. Я таксама не можу крытыкаваць уласнага ўладыку.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Andre


Православный
Зарегистрирован: 12.01.2006
Сообщения: 53
Откуда: Оттуда
Ответить с цитатой
"Япіскап Васіль быў рукапакладзены не ў БАПЦ, а дзеля БАПЦ. На Ўкраіне яго зараз разглядаюць, я аб гэтым пытаўся ў УАПЦ, як япіскапа ЎАПЦ. "

Абсалютна правільна.

Нагадаю таксама, што Данілюк пад анафемай Ізяслава і Васіля за подласьць, хлусьню і антыцаркоўныя паводзіны.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndreОтправить личное сообщение
vorag narody


Зарегистрирован: 05.03.2006
Сообщения: 93
Ответить с цитатой
как-то не было времени ответить на все вопросы, поэтому вернусь немного назад:

1. Логин. --
Чаму ўладыка Антоній маўчыць?
==а что он должен делать? кричать о вашем друге логине со всех амвонов?===

ну калі лонгін так небяспечны, то самы час і з амвонаў, і ў прэсе, ну ці хаця б хоць дзе-небудзь.
== уж больно много чести Логину, чтобы о нем архиеп.Антоний --и в прессе, и з амвонав, и "ці хаця б хоць дзе-небудзь"... Впрочем о нем тут другие уже хорошо сказали -- хохол, в "свядомые беларусы" подался. Как из БАПЦ погонят -- будет "истинно-русскимъ человекомъ"? Как в библейской притче о наемнике и пастыре?...

2.дайце якую спасылку на самога Антонія.
== вам нужен его №№ телефона???===

патрэбная крыніца, якая можа пацвердзіць вашыя словы.

===???
"Беларус" прав:"Шчыра кажучы, адчуваньня размовы сьляпога з глухім!.."

3."Вопрос с БАПЦ осложняется тем. что зарегистрирована она в штате Нью-Йорк как Православная Церковь и в законе о ней указано, что на руководствуется правилами Православной Церкви. Сегодня этого уже нет, поэтому бывшие православные БАПЦ открыто говорят о мошенничестве лидеров БАПЦ и сознательном обмане белорусов, которые не сразу понимают, куда они попали. Если на воротах висит вывеска «Православная Церковь», а человек попадает в деструктивный культ – это ненормально и по американским законам." Цалкам нармальна.
==для сектантов и неправославных?!===

гаворка вялася пра "п амеріканскім законам".

vorag narody писал(а):
У Амерыцы можна хоць рэлігійную арганізацыю пад назвай "Адзіная Святая Саборная і Апостальская Царква штату Фларыда" зарэгістраваць,
==это беда Америки, а не ее достоинство!===

Галоўнае, што гэта абвяргае слова Касцюка пра тое, што паводле амерыканскіх законаў гэта ненармальна

==Вы, дарагуша, энаток американских эаконов? я вам вот что скажу-- Оставьте и американов и их эаконы в покое!..

4.таму там так і буяе альтэрнатыўнае праваслаўе.
==в мире НЕТ АЛЬТЕРНАТИВНОГО Православия. Есть -- сектанство... ===

А як жа РПЦЗ?

==Часть РПЦЗ объединяется с моск.патриархатом, а часть -- пойдет в сектанты...

5.По очень многим пунктам церковной жизни я категорически не согласен с митрополитом Филаретом, но я никогда не называл его лжеиерархом, как и архиепископа Пинского Стефана. Эти люди епископствуют в нашем народе по нашим грехам." Ах маладзец, епіскап Васілій, Баранавіцкі і Бруклінскі. Уж ці не па нашых грахах ты епіскаствуеш у горадзе Баранавічы?
==не суди и судима не будеши...==

Вы намякаеце, што Касцюк жанчына????

====не суди и судима не будеши...== это я ВАМ, милочка, а не епископу говорил..
пошлость ваша удивляет: то вы православных проститутками называете, а потом извиняетесь, то теперь епископа -- женщиной.. Поведение у вас как у комсомолки-безбожницы 1930-х.. Как дисскусия доходит до серьезных вопросов, которые задевают ваши "нацыянальныя пачуцьци" и вам нечего ответить (или нельэя) -- вы "врубаете дурочку" и задаете глупые вопросы, цепляетесь к мелочам, чтобы "растворить вопрос" или же просто хамите и обзываетесь как базарная девка, от которой отобрали "купное место" для продажи семечек... Еще 2 года тому ваш Логин поминал за службой "Касьцюка-женшчыну"???

6.Ага, а Касцюк лічыць сябе епіскапам. У яго да ўсяго яшчэ і манія велічы.
==более того, вся БАПЦ, включая логина, поминала его за Херувимской, как своего "Преосвященного.."?!

7.50 год таму? Афінагор быў Патрыярхам Канстанцінопальскім. У якую "кружку" Вы глядзіце? Ці карыстаецеся храналогіяй Фаменкі?

я говорил о "книжке..", а не о кружке -- я вас опечатками не поминал!

8.Ну калі ён сам не можа вызначыцца і называецца проста ЕПІСКАП (заўважце, епіскапы заўжды маюць тэрытарыяльны тытул), то можна было б яму дапамагчы.

==это и есть "каноническое право" в БАПЦ: бурбвлка определяет каноническую территорию ...епископу!..


Прабачце, але гэта не я аўтар тытула "Баранавіцкі і Бруклінскі". Калі епіскап БАПЦ не можа вызначыць сам сваёй кананічнай тэрыторыі, то гора такой БАПЦ, і такому епіскапу.

==митрополит БАПЦ, Андрей Крыт называл себя "Виленским", служил в БАПЦ. в США, иам и помер "Виленским" даже не побывав на своей "каноничяской территории"... А какой титул у того ж архиеп.Антония УАПЦ в США?!

9. Я так разумею, Вы, вораг народы, працуеце супраць еп.Васілія, выстаўляючы яго ў нас на форуме ідыётам. Мне глыбока ўсё роўна, хоць па грахох сваіх атрымалі вернікі БАПЦ у горадзе Баранавічы такога епіскапчега. Але ён жа таксама чалавек, прычым далёка не такі дурным, якім Вы тут яго выстаўляеце.

Вам так бы этого хотелось? а я то в чем "выстаўляючы яго ў нас на форуме ідыётам.."???? иногда, общаясь с вами, мне это действительно кажется.. как воду в ступе!

10.Епіскап БАПЦ, які сцвярджае, што няма ніякай БАПЦ, такім чынам, сцвярджае, што ён не епіскап. Бо не можа быць епіскапа без царквы.

== а как быть с, например, иерусалимским патриархом, которого насильно сместили с его престола? Ерископ без царквы -- может быть, а вот церковь без епископа не может быть -- смотрите Каноны (поэтому, и не только..., БАПЦ тоже -- не церковь)..

як Царква не можа быць без епіскапа, гэтак і епіскап без Царквы, хіба што "на пакоі", які ўжо не выконвае епіскапскіх функцый з-за нейкіх парушэнняў канонаў ці паводле стану здароўя. Але тым не менш ён застаецца прыналежным да Царквы, у якой адпраўлены "на пакой". Самі глядзіце каноны.

== так что насчет Иерусалимского Патриарха???

11.дастаткова прозвішчаў. калі няма прозьвішчаў, то арганізацыі дастаткова. інакш гэта ўсё ананімныя выслоўі, за якія ніхто адказваць не збіраецца, а, значыць, як аргументацыя - нявартыя.

==никто не будет вам писать докладную записку -- потрудитесь позвонить самому Антонию и вопрос будет исчерпан...

Антоній кажа, што не разуме, пра што наогул ідзе гаворка.

==не врите -- Антоний ничего не кажа по телефону -- за него отвечает его секретарь!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя vorag narodyОтправить личное сообщение
БАПЦ ува ўсё красе: на эміграцыі і ў Беларусе.
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 14 из 16  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY