Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему БАПЦ ува ўсё красе: на эміграцыі і ў Беларусе.
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Беларус,
Сабор Кірылы Тураўскага ў Ню-Ёрку.

Там былі факты, які не абавязкова было пацвярджаць. Проста тое, што вядома з тых ці іншых крыніц. Я дапускаю, што там ёсць і праўда, а ёсць і хлусня.
Мяне цікавіць яшчэ пытанне, пачэрпнутае з форумаў пра жаніцьбу Ігара Якуніна. Адзін з варыянтаў - ён пакінуў некананічны святарскі сан БАПЦ, і ажаніўся як міранін.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andre


Православный
Зарегистрирован: 12.01.2006
Сообщения: 53
Откуда: Оттуда
Ответить с цитатой
"Там былі факты, які не абавязкова было пацвярджаць. Проста тое, што вядома з тых ці іншых крыніц. Я дапускаю, што там ёсць і праўда, а ёсць і хлусня. "

Если у тебя есть какие-то там крыницы, так чего на форму выставлять откровенную ложь? Крыницы эти известны. Потерянный в личной жизни и в жизни вообще украинский брюнет Логин? Кандидат в "Япискапы БАПЦ"! (На без рыбьи и рак рыба.) Маразматический анафемат Борис Федорович? Еще пара потерянных?

"Мяне цікавіць яшчэ пытанне, пачэрпнутае з форумаў пра жаніцьбу Ігара Якуніна. Адзін з варыянтаў - ён пакінуў некананічны святарскі сан БАПЦ, і ажаніўся як міранін."

На каких "форумах" обсуждалась эта женитьба? Приведи ссылку хоть на один!

Все эти твои разборы очень дурно пахнут и сделаны они единственно с провокационной целью.
Продолжай дальше.

Вдова Винцента Калиновского, <censored> by Burbalka: брыдкаслоўе. Ban na 2 тыдні. ! Wink

_________________
“Адкуль яны і хто яны, адменцы?”
A.Гарун
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndreОтправить личное сообщение
Andre


Православный
Зарегистрирован: 12.01.2006
Сообщения: 53
Откуда: Оттуда
Ответить с цитатой
О, забыл сказать. Если такая любознательная, то не проще ли связаться со священником И.Якуниным и поговорить с ним? Если, правда, он с тобой поговорить захочет.

_________________
“Адкуль яны і хто яны, адменцы?”
A.Гарун
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndreОтправить личное сообщение
vorag narody


Зарегистрирован: 05.03.2006
Сообщения: 93
Ответить с цитатой
Вялікоднае пасланьне

епіскапа Бруклінскага й Баранавіцкага Васіля



Хрыстос Васкрос!

Дарагія браты й сёстры!



“Днесь весна благоухает и новая тварь ликует...” – сьпявае Царква.

Царква лікуе ў веры, надзеі, любові, бо вучэньне Хрыстовае – жывое, і Хрыстос – жывы.

“Не пакіну вас сіратамі, прыйду да вас”, - кажа Хрыстос.

Хрыстос прыходзіць на Беларусь. Прыходзіць да тых, хто пакутуе ў вязьніцах, прыходзіць да зацкаваных, ганімых, пакрыўджаных, выгнаных з працы. Прыходзіць да тых, хто любіць Яго сапраўды, ня робячы з хрысьціянства гандаль ці палітычную спэкуляцыю.

Першае слова Васкросшага Хрыста да Сваіх вучняў было кароткім: “Мір вам!”. Тры разы Госпад паўтарыў прывітаньне.

Раней Хрыстос гэтак казаў вучням: “Мір пакідаю вам, мір Мой даю вам; ня гэтак, як мір дае, даю вам...” (Ян.14,27).

Мір без Хрыста жыве ў чалавечым сэрцы побач з варажнечай, злобай, нянавісьцю. Ён не нясе спакою. Ен робіць чалавека лялькай у руках цёмных сілаў.

Жахліва нават прыгадаць, сколькі за Вялікі пост “смиренные православные христиане” вылілі бруду на Ўсяленскага Канстантынопальскага Патрыярха, нібыта спаборнічаючы паміж сабой ў новых і новых абразах. А якія толькі паклёпы ня ўзводзіліся на ўкраінскі епіскапат Усяленскай Патрыярхіі за ягоныя намаганьні ў справе царкоўнага адзінства на Ўкраіне?

Ці можна гэтыя зьявы назваць маральнымі нормамі Эвангэльля, духоўным вопытам Праваслаўя? Канешне, не. Сапраўдныя хрысьціяне жывуць глыбокім унутраным жыцьцём. Яны ведаюць, што мець Божы мір ёсьць мэта ўсякага хрыцьціяніна.

Не выпадкова, што ўсе пасланьні апосталаў, акрамя пасланьня да габрэяў ды саборнага пасланьня Якава, пачынаюцца аднымі й тымі ж словамі – пажаданьнем Божага міру. Вучні апосталаў чыталі гэтыя пасланьні, унікалі ў іхны сэнс, кіраваліся імі. А што адбываецца зараз? І ці варта зьдзіўляцца з таго, што робіцца ў царкоўным жыцьці на постсавецкіх прасторах?

Выкананьне Хрыстовых запаветаў – гэта ня простая справа; гэта праява Хрыстовых клопатаў пра бліжняга ці дальняга чалавека, гэта праява Хрыстовай любові да усіх, незалежна ад таго, хто гэты чалавек і як ён да нас ставіцца.

Да Вялікага посту Царква рыхтавала нас чытаньнем Эвангэльля аб Страшным судзе. Хрыстос пытае, ці накарміў чалавек галоднага, ці наведаў хворага. Сэнс гэтага расповяду – ці быў чалавек чалавечны, ці можа ен далучыцца да Госпада ў Царстве Божым. Калі чалавек не чалавечны, - што з таго, што ён пахваляецца сваёй юрысдыкцыяй, сваей кананічнасьцю, сваей Памеснай Царквой? Калі сваім жыцьцём чалавек ганьбіў вобраз Божы – зь ім - мітрапалітам, епіскапам, сьвятаром ці міранінам - і размаўляць не аб чым, бо ён стаў як соль, ні на што не прыдатная (Мц.5,13).

Сьвяты Ян Залатавусны казаў: калі вы хочаце даведацца, што такое чалавек, не паднімайце вачэй да прастолаў цароў, але паглядзіце на Прастол Божы, і вы пабачыце там Ісуса Хрыста.

Мы варагуем паміж сабой, а Хрыстос называе нас братамі й сёстрамі.

Мы спрачаемся ў юрысдыкцыйных спрэчках, а Хрыстос кліча да міру.

Мы ня бачым почач сябе братоў, але Хрыстос ёсьць наш агульны Збавіцель. Ён еў з мытнікамі, гутарыў з людзьмі, зь якімі саромеліся мець справы тыя, хто заўсёды правыя, хто усё ведае, але ня мае любові й міласэрнацьці. Першым у рай увайшоў менавіта грэшнік – вялікі грэшнік, асуджаны на сьмерць, які, аднак, пакаяўся на крыжы.

У адным з жыцьцяпісаў распавядаецца, як нейкі сьвятар запытаўся ў сябе: Для каго памер Хрыстос? Няўжо для кожнага? Перад ім зьявіўся Госпад і сказаў: Калі б быў толькі адзін грэшнік, Я зноў, зноў і зноў цярпеў бы тыя пакуты, што Я ўжо цярпеў на зямлі...

Вось як нас любіць Хрыстос! Ён чакае ад нас не асуджэньня бліжніх, не пошукаў ды смакаваньня чужых грахоў, але любові да людзей. Ён сярод тых, дзе двое, трое ці больш сабраныя ў імя Ягонае. Падкрэсьлю – у імя Ягонае, але не ў імя палітычных або асабістых інтэрэсаў.

Сьвяткуючы Вялікдзень, мы сьвяткуем ня толькі Хрыстовую перамогу над сьмерцю, але поўную перамогу над усялякай сьмерцю. Да Хрыста сьмерць была жахам, канчатковай разлукай з Богам. Але Хрыстос смертию смерть поправ, адкрыў нам шлях да больш глыбокага яднаньня з Богам, зь усімі, хто нам дарагі.

Няхай Вялікдзень дапаможа нам безтурботна пераадольваць тяжкасьці зямного жыцьця ў надзеі, што прыйдзе час, калі мы пачуем голас Збавіцеля: “Прыйдзіце, дабраславёныя Айца Майго, прыміце ў спадчыну Царства, угатаванае вам ад стварэньня сьвету” (Мц. 25, 34).

Яшчэ й яшчэ вітаю нашую паству на Бацькаўшчыне й на чужыне радасным Вялікодным прывітаньнем:

Хрыстос Васкрос!



Епіскап Васіль

Вялікдзень 2007 г., Пінск.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя vorag narodyОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Андрэ, уж не хвалюйцеся, у мяне ёсць дзе ўзяць інфу. Вам параю фільтраваць дыскурс. У вас ёсць шанец паказаць "откровенную ложь". У мяне няма звычкі "откровенно лгать", калі раптам нешта я кажу неадпаведнае рэчаіснасці, то гэта ад недахопу інфармацыі.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Беларус


Православный
Зарегистрирован: 05.09.2006
Сообщения: 27
Ответить с цитатой
Хрыстос Уваскрос!
Адчуваецца хвараблівае жаданьня ВН капацца ў бруднае бялізне ўсіх і ўся. А яшчэ лепей рабіць правакацыю супраць япіскапа Васіля. Напраўду, левая рука ня ведае, што робіць правая.
Калі, паводле ВН, БАПЦ ніколі не была царквой - чаму япіскап Васіль, маючы выдатную богаслоўскую асьвету пагодзіўся быць у ёй япіскапам? Калі ВН лічыць япіскапа Васыля ..., тады навошта друкаваць ягоныя пасланьня? Нязразумелы ход. А калі БАПЦ да нейкага моманту была (ёсьць) царквой - тады трэба шчыра сказаць: Я пакрыўдзіўся на (імя) і таму сышоў. Мяне не задавальняе ... і таму я сышоў. Абмяркоўваць і судзіць... "Не судзіце і не судзімы будзеце!". Ведаю, што сярод атаесамляючых сябе з БАПЦ ёсьць шчырыя праваслаўныя вернікі, якія прыходзяць у храм маліцца і іх таксама далёка ня ўсё задавальнае.
Праблема ў тым, што на сёньняшні дзень няма ніводнага афіцыйнага паведамленьня БАПЦ (склад кліру, парахфій і г.д.) Некаторыя парахфіі, што надрукаваны як парахфіі БАПЦ разваліліся, выйшлі з яе юрысдыкцыі, невызнаюць сёньняшні склад Кансысторыі і г.д. Пакуль, калі судзіць па сайту БАПЦ, яны крыху будуюць, адпраўляюць і просяць грошы. Сайт з цяжкасьцю магчыма назваць афіцыйным сайтам Царквы. Няма і сьвяточных пасланьняў (нават ад імя мітрапаліта Ізяслава). Няма рэальных спробаў разгарнуць дзейнасьць на Беларусі. Але ёсьць вялікія прэтэнзіі на кіраваньтня?! беларускім праваслаўем. З гэтага патрэбна сыходзіць. Была вельмі добрая ідэя пачаць друкаваць у бібліатэцы сайта розную беларускую богаслужбовую і праваслаўна-гістарычную літаратуру. Вось толькі пажадана розных юрысдыкцый, а ня толькі БЭ РПЦ! Давайце перанясём дыскусію у больш практычнае поле
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Andre


Православный
Зарегистрирован: 12.01.2006
Сообщения: 53
Откуда: Оттуда
Ответить с цитатой
"Андрэ, уж не хвалюйцеся, у мяне ёсць дзе ўзяць інфу. Вам параю фільтраваць дыскурс. У вас ёсць шанец паказаць "откровенную ложь". У мяне няма звычкі "откровенно лгать", калі раптам нешта я кажу неадпаведнае рэчаіснасці, то гэта ад недахопу інфармацыі."

Ваша инфа всегда из одного и того же колодца проистекает. Ничего нового.

Фильтровать стоило бы не дискурс, а базар конкретный про то, что кто-то с кем-то где-то жил когда-то, да и со ссылками, похожими на концы в воду. Никаких ссылок на "форумы" так и не последовало в конце концов.

От "недахопу інфармацыі" тем более не стоило бы выносить на всеобщее обозрение вполне конкретные обвинения, хоть и прикрытые для отмазы знаком вопроса.

"Конкретную ложь" и у вас есть шанец показать. Просто предложите тому, кто вам сказал "про сожительство" сказать это от своего имени. И пусть скажет каким образом это "сожительство" было зафиксировано? Свечку держали что-ли?
Тогда и поймем, вы это играете, вас играют, или все вместе играете.

Еще один момент, тема вдруг выплывает сейчас, спустя уже почти два года после того, как группа бывших самых активных прихожан БАПЦ забила на эту шарашкину контору и ушла в настоящие церкви. Где же были праведники два года, почему молчали?

Ну а шарага, кстати, продолжает жить по законам шараги. Зная что там творится, люди убеждаются, что сделали правильный выбор 2 года назад.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndreОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Andre, мала таго, што вы пачынаеце лаяцца матамі, дык яшчэ і прыпісваеце суразоўцу тое, чаго ён не казаў. Ні пра якае "сажыцельсва" я не казала, і мне наогул нецікавыя такія факты.
А што тычыцца шлюбу - то ў чым тут абвінавачанне? Хіба гэта грэх для чалавека ўступіць у шлюб? Няўжо вы лічыце гэта абвінавачаннем? Вы ці адмаўляеце той факт, што ён ажаніўся (а гэта бессэнсоўна, у мяне ў айсік'ю ёсць кантакт яго жонкі Галіны), альбо вы адмаўляеце што да жаніцьбы ён быў святаром БАПЦ (чаго не адмаўляе сам Ігар Якунін)
Спасылка на форум - tut.by: http://forums.tut.by/printthread.php?Board=cultreligion&main=2376372&type=thread

Цікава вось што - чаму Вы называеце яго святаром? Вы ж самі прызналіся, што БАПЦ - гэта шарашкіна кантора. Чаму ж святарства ў гэтай канторы Вы прызнаеце сапраўдным?

Карацей, занадта шмат у Вас эмоцый, сападар Андрэ. За маты на форуме - у вас папярэджанне! Ці самы прыбярэце за двое сутак, ці будзеце забенены на месяц.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
І яшчэ, да ўвагі ўдзельнікаў форуму! Я скантактавалася ў епіскапам Васіліем і дала яму спасылку на наш форум, запытаўшыся, наколькі спадары Andre і vorag narodu сапраўды маюць нейкае права прадстаўляць ягоныя пазіцыі і меркаванні, на што епіскап адказаў, што "ніякім "Апалінарыям", "ворагам народу" і г.д. я не даваў дазволу выстаўляць нашыя дакументы і пасланні на Ваш форум. Гэта правакацыя... Пытанне аўтакефаліі яны не абмяроўваюць, але ачарняюць усіх, каго заказана ачарніць".
Тут мяне абвінавачвалі, што крыніц інфармацыі ў мяне няма. Не хвалюйцеся, ёсць. Вы раілі звярнуцца да япіскапа Васілія ці Ігара Якуніна, але, напэўна, з разлікам таго, што я гэтага рабіць не буду, бо тое, што кажуць і могуць сказаць гэтыя людзі, вельмі значна адрозніваецца ад таго бруду, які ліюць на гэтым форуме "ананімы" пад нікамі вораг народу і Андрэ.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andre


Православный
Зарегистрирован: 12.01.2006
Сообщения: 53
Откуда: Оттуда
Ответить с цитатой
Ну наконец-то сконтактировалась. Молодец. Увещевание сработало все-же.

Раньше писала вот такое:

"а ў Васіля яна ёсць толькі таму, што ён абсалютна маргінален і яму не засталося нічога губляць, ён ужо ўсё згубіў, а вярнуць назад не можа. Калі б ён выступаў не супраць Экзархату, а супраць негадзяяў, то з Экзархату б ён не збег епіскапам "у секту".""

-- а теперь и тон изменила резко. И епископом завеличала, никаких насмешек по поводу "Брунклинского и Барановичского". Защитница даже от кривды и неправды. Впрочем, это все ваши дела. Лично я выражаю свои мысли и свою позицию. К епископу никакого отношения не имею, как и он ко мне. Если вдруг мне захочется что-то где-то написать или запостить, то я об этом никого и спрашивать не буду. Так и передай.

Единственный человек, выражающий официальную позицию церковной организации епископа Василия, это всем нам известный ник Беларус - Сергий Горбик, в миру Сергей Нехамес, принявший сан священника 25 марта сего года от епископа Василя. Так что бери свои слова обратно ("няма чаго губляць"). Приобретение очевидное.

Человек убежденный, опытный, через многое прошедший и мудрый. Начал общественную деятельность довольно давно еще в Минске как Сергей Нехамес. Человек действительно очень много работал в общедемократическом направлении. Но потом жизни внесла свои коррективы, переезд во Львов, углубление национального самосознания, изучение белоруского языка, и вот перед нами совершенно новое качество человека - Сяргей Горбик, священник, вставший на трудную стезю пастыра угнетенного в национальном и религиозном отношениях народа.

Искренне поздравляю епископа Василия с пополнением клира и отца Сергия с принятием сана. Думаю, количество в самом скором времени явит совершенно новое качество деятельности.

Так что с вопросами, критикой, пожеланиланиями и предложениями просьба обращаться по официальному адресу.

Да и вообще интерес у меня к вопросам, связанным с пресловутой БАПЦ и ее отростками, минимален. Тема разработки не стоит. Ползайте там сами, как черви в яблоке. Вот кому действительно "няма чаго губляць", так это мне. Ни в личном, ни в профессинальном плане.

Ну а теперь можешь смело банить хоть на месяц, хоть на два, хоть...

"Закричали в небе птицы косяком,
Остаемся, бэби, каждый при своем..."

_________________
“Адкуль яны і хто яны, адменцы?”
A.Гарун
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndreОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Ну, нарэшце, Andre, Вы загаварылі адкрыта! Аўтнтычней так выглядаеце, чым калі свае правакацыі пляцеце. Пакуль адпачніце - надвор'е добрае.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
У сувязі з непаразуменьнямі, выкліканымі дзейнасьцю Юрыя Васілеўскага (Чудзіна), сьведчу, што ніякага дачыненьня да ягонай дзейнасьці я ня меў і ня маю.

Юры Васілеўскі разам з праваслаўнымі хрысьціянамі выйшаў з БАПЦ у Амэрыцы, аднак да нас не далучаўся й нашым вернікам не зьяўляецца.



Епіскап Васіль



Вых.54.

28 сакавіка 2007 г.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Памёр мітрапаліт Ізяслаў, і адразу ў епіскапа Васіля ў тытуле "Бруклінскі" зазіхцеў больш за "Баранавіцкі", ён нават са свайго сайту прыбраў усякія згадкі пра "секту Данілюка".

Што будзе цяпер? Зноў паліецца бруд.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
цікавыя рэчы назіраюцца - на сваім сайце belpat.narod.ru епіскап Васіль стаў з Баранавіцкага і Бруклінскага - Бруклінскім і Баранавіцкім. Няўжо, збіраецца змяніць Баранавічы на Бруклін?

ТЫм, хто кажа, быццам епіскап Васіль не называе сябе епіскапам БАПЦ: 13 сакавіка г. г., на ўсяночным часаваньні адбылося названьне архімандрыта Васіля япіскапам Бруклінскім і Баранавіцкім БАПЦ.
http://www.bielarus.org/open.php?n=498&a=0

Тое, што япіскап тытулу не змяніў, і не стаў, дапусцім, Маларыцкім і возера Тахо, пацвярджае, што генетычна ён усё ж звязаны з БАПЦ. І ўж ніяк не з Канстанцінопалем.

Разумею, калі б ён быў епіскапам без епархіі. А такім сабе - у выгнанні ці на спачыне. Але, калі ён сцвярджае, што з'яўляецца епархіяльным архіярэем, то епархія мусіць уваходзіць у нейкія кананічныя структуры, таму епіскап Васіль, ты - манюка. Ну, ну, падай на мяне ў суд за абразу Smile

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
VITAL MAKARANKA


Православный
Зарегистрирован: 01.02.2008
Сообщения: 5
Откуда: Mahilou
Ответить с цитатой
я адно не разумею: якім чынам тое, што той бруд, у якім капошыцца амерыканская "БАПЦ" і яе сяьрукі на Бацькаўшчыне, псуе ці адмяняе саму ідэю Беларускай Аўтакефаліі?

_________________
Праваслаўе або сьмерць?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя VITAL MAKARANKAОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
БАПЦ ува ўсё красе: на эміграцыі і ў Беларусе.
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 16 из 16  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY