Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему На якой мовы вы моліцеся?
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  След.
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
kamilawka писал(а):

Вот когда на литургию на белорусском будут ходить все те огромные и сомнительные проценты, которые Вы привели - может, тогда вопрос отпадет сам собой. Пока же эти проценты не изъявляют желания просто общаться на своем родном белорусском языке, не то что молиться.


Другі раз Вам кажу чытайце ўважліва!!! Статыстыка колькасьці беларусаў, якія лічаць роднай беларускую мову, а размаўляць могуць хоць па - гішпанску. Але, калі лічаць мову роднай адсюль можна зрабіць вынік разумеюць. А не
Ваша:
kamilawka писал(а):
русском, родном и в большинстве случаев единственно понятном языке для белорусов.

Адсоткі ўзяты з афіцыйнай статыстыкі за 2003 г. Не я іх прыдумаў. Шкада што Вы думаеце, што я падманваю Вас.

kamilawka писал(а):
Микалай, я тоже против церковно-славянского языка, как единственно возможного. И тоже предпочла бы ходить на литургию, допустим, на русском языке. Но я не возьмусь утверждать, что такую литургию оптимально служить в воскресенье в 10. Потому что это будет тем же принуждением, против которого Вы выступаете.


Трэці раз кажу, чытайце ўважліва:
Мікалай писал(а):
На мой погляд АПТЫМАЛЬНА у нядзелю ды сьвяты першая Літургія на царкоўна-славянскай мове, другая па - беларуску.


1. Я казаў толькі пра нядзелю ды сьвяты, г.з. у звычайныя дні можна і на царкоўна-славянскай мове, калі Літургія адна на дзень, ці з ранку на царкоўна-славянскай мове, вечарам па - беларуску.
2. Якое гэта прымушэнне, калі хочаш на царкоўна-славянскай мове, хочаш на беларускай Question Question Question Question Question
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
цікава, і што гэта за літургія ў вечары штодзень? у пост каторая? ранейасьвечаных дароў? ці тая, што ў пэўныя дні служыцца ў злучэньні зь вячэрняй?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Добра, хай будзе Багаслужэньне!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Я всего лишь хотела сказать, что приведенные Вами проценты ни о чем не говорят. Молиться человек должен на том языке, который не только понимает, но на котором может общаться, в том числе и с Богом. С этой точки зрения беларуский ничуть не лучше церковнославянского. Узнайте тогда лучше проценты владеющих английским и требуйте службы на нем. Это будет логичнее, если, конечно, вы все-таки думаете о проблеме понятности богослужебного языка, а не своем желании навязать беларуский.

Вас я тоже прошу понять, что чего-то требовать и говорить об оптимальности может член церкви, а не любой желающий со стороны. Если бы Вы были таковым, то знали бы, что желающих так мало, что проводить все основные службы на беларуском было бы нарушением прав большинства. Smile
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
размову пра я - "праваслаўны" адзьдзяліла ў асобну тэму "што такое "праваслаўны"?" http://churchby.info/forum/viewtopic.php?t=247

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Сёньня быў на Літургіі. Ну гэта не беларуская мова, а трасянка. Такую Літургію зразумее кожны.
Нават, хто не ведае дасканала беларускую мову, а некаторыя нават не заўважаць, по вельмі падобна на звычайную.Smile

Вельмі прыемна, разумець Літургію ў Царкве. Вы кажаце людзей мала, а што ў Катэдры ў суботу больш? Наўрацьці. І не ведаюць людзі. Мне спадабалася. Вельмі жадаю, каб у кожным саборы Беларусі людзі маглі маліцца па - беларуску.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
ну калі ўжо "беларуская літургія" гэта трасянка Smile то пра польскую я памаўчу навогул...

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Ну ёсьць там словы, якія не пераклалі на беларускую мову, каб гучала больш падобна на Літургію па - царкоўна-славянску. Я не супраць. Гэта ўжо вялікая справа.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
памыляецеся, там УСЕ словы перакладзеныя. пашукайце на нашым сайце артыкул пра працу біблейнай камісіі і яе прынцыпы і зразумееце. я даўно зьбіраюся выкласьці тыя прынцыпы на сайце, ды сканер не бярэ беларускую мову.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Прынцыпы, прынцыпамі, Вы лепш выкладзіце ўсю Літургію па - беларуску. Вельмі было б карысна.

Як я разумею беларускую мову, таксама бывае праскокваюць і рускія словы і ў мяне, але я кажу, і лічу гэта па - беларуску: Хвала, Божа зьмілуйся, яшчэ заўважыў і іншыя, але зараз не ўзгадаю.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Ну, Божа і Госпадзе - гэта рознапланавыя словы... Няўжо не адчуваеце???

а што для Вас значыць - усю літургію??? Маецец наўвеце Еўхарыстычны канон?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Ад першага слова д'якана, да апашняга слова паніхіды. Тэкст!!!!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
И что тогда? Останетесь в Православии?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
не разумею: не заўжды дыякану належыць першае слова.
праскамідыю перакладаць трэба? а еўхарыстычны канон (тайныя малітвы) - вы ж іх усё роўна ня чуеце.
а зь якога часу паніхіда ўваходзіць у склад літургіі?
а вячэрню, ютрань, паўночніцу, гадзіны - трэба перакладаць, ці пакуль абыйдземся?

вы адмысловец у перакладах? пакуль гэтага не заўважыла...

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Колькі разоў Вам казаць? Моўнае пытаньне не адзінае! Гэта адна з прычын.

У любым выпадку РПЦ на Беларусі зробіць галоўную Літургію на мове, якую разумее народ. Гэта пытаньне часу!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
На якой мовы вы моліцеся?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 8 из 11  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY