Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему На якой мовы вы моліцеся?
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  След.
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Я думаю, што трэба проста слухацца сэрца. Ня трэба планаваць - "буду вось маліцца зараз па-беларуску". Ці наадварот. Моўнае асяродзе і ўзаемны давер уплываюць вельмі. Спрва толькі ў тым, што сапраўды мы проста ня ўмеем маліцца проста ад сэрца. Калі ад нас гэта патрабуецца (на тых жа экуменічных сустрэчах), мы робім выгляд, што молімся. Загадзя складаем, каб усё выйшла гладзенька. Няма даверу да людзей побач, да сябе, да Бога.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Angelin Daniel


Православный
Зарегистрирован: 12.08.2005
Сообщения: 154
Ответить с цитатой
Надо молиться понятно для себя (нехорошо конечно себя ставить вперед Бога, но Бог скорее всего понимает не только церковно-славянский и древне-греческий, хотя о.Серафим (Роуз, а не Белоножка) утверждает, что все-таки Церковно-славянский Богу понятнее (угоднее), а и на польском - католики утверждают, что польский ензык ест автентычный ензык хшестьянской вяры) и красиво для себя же. Искренно же - для Бога. Какаие пути сделать язык понятным? Надо выучить церковно-славянский, древнегреческий и польский и тогда молись, пой Богу песнь и разговаривай с Ним сколько угодно. Можно конечно и перевести на русский и беларуский. Но вся красота пропадет, как быть с фразой "и утру днесь зима чермнует бо ся дряселуя небо". Давайте оставим красоту "устами младенца глаголет истина" и выучим все эти нужные языки. А для ленивых сделаем русский перевод "ртом ребенка говорит правда".
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Angelin DanielОтправить личное сообщениеОтправить e-mailICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
да уж - лень точно не хрістіанская добродетель. пошла учіть албанскій Smile

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Алег
Гость

Ответить с цитатой
Я стараюся малiцца па беларуску, але калi ня ведаю малiтву па беларуску, то тады па руску цi па славянску.
Ireny


Православный
Зарегистрирован: 17.08.2005
Сообщения: 6
Откуда: Minsk
Ответить с цитатой
Прывітанне Алегу.
Вось і я так "практыкую".
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя IrenyОтправить личное сообщение
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Я бачу ня меньш за 4 чыньнікі, што фармуюць мову нашай прыватнай малітвы:
1) царкоўная малітва;
2) справаводства ў царкве;
3) рэлігійная літаратура;
4) штодзённая гаворка.
Сам я малюся звычайна на царкоўна-славянскай мове, пэрыядычна па-беларуску. З задавальненьнем чытаў бы жыцьці сьвятых, праваслаўныя творы на роднай мове, але ж нямашака Crying or Very sad
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
Angelin Daniel


Православный
Зарегистрирован: 12.08.2005
Сообщения: 154
Ответить с цитатой
А есть перевод православного богослужения на беларуский язык или только католического богослужения?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Angelin DanielОтправить личное сообщениеОтправить e-mailICQ Number
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Каталіцкіе службы, здаецца, амаль цалкам перакладзеныя на беларускую мову. А праваслаўная Біблейская камісія зрабіла пераклады: Бажэственнай Літургіі Залатавуста, Вялікай Вячэрні, Малітваў ранішніх і вячэрніх, Пасьледаваньня да Сьвятога Прычашчэньня, Малітваў падзякі пасьля Сьвятога Прычашчэньня, Малітваў перад споведдзю, Вянчаньня, Хрышчэньня, Паніхіды з адпяваньнем, Малебна з водаасьвячэньнем, шэрагу богаслужэбных песнапеньняў: трапароў, кандакоў, задастойнікаў. Такім чынам, маліцца па-беларуску ёсьць як.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
На якой мовы вы моліцеся?
Антось
Гость

Ответить с цитатой
Дзень добры!
На сваім форуме вы сказалі,што « … праваслаўная Біблейская камісія зрабіла пераклады (па-беларуску): Бажэственнай Літургіі Залатавуста, Вялікай Вячэрні, Малітваў ранішніх і вячэрніх, Пасьледаваньня да Сьвятога Прычашчэньня…».
Падкажыце калі ласка, як магчыма набыць беларускі правасланы малітваслоў? Ці хаця б атрымаць яго ў электронным выглядзе?
Загадзя ўдзячны за адказ.
Angelin Daniel


Православный
Зарегистрирован: 12.08.2005
Сообщения: 154
Ответить с цитатой
И я хочу беларуский молитвослов... подскажите где надыбать, а то уйду учить албанский.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Angelin DanielОтправить личное сообщениеОтправить e-mailICQ Number
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Я набыў "Праваслаўны малітваслоў" за 2000 р. недзе з паўгода таму ў Сьвята-Петрапаўлаўскай царкве ("жоўтая" - на Нямізе). Наклад 1000 асобнікаў - няшмат, але і попыт мізэрны. Такім чынам, павінны яшчэ прадавацца. Тады ж набыў Каляндар на 2005 год. Там ёсьць някепскі слоўнік, звод імёнаў ды шмат яшчэ чаго. Думаю, добра было б, каб Біблейская камісія выкладала свае пераклады ў Сеціве, ці то сама, ці на сайце якога прыхода. Але ж трэба, каб ім падказаў хто...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
Pierre de Convalia


Католик
Зарегистрирован: 29.08.2005
Сообщения: 20
Откуда: Кракаў
Ответить с цитатой
Малюся па-свойму... Па-беларусінску знача! А Бог да мяне прамаўляе па-беларуску...

_________________
Amor odit inertes!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Pierre de ConvaliaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Albert


Католик
Зарегистрирован: 04.07.2005
Сообщения: 15
Откуда: Miensk
Ответить с цитатой
Малюся па-беларуску, з 1998 перавучыўся з польскай на родную мову Smile
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlbertОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автораICQ Number
На якой мовы вы моліцеся?
Антось
Гость

Ответить с цитатой
Пытаньне да шаноўнага спадарства.
У якіх цэрквах сёньня ў Беларусі адбываюцца набажэнствы па-беларуску?
Сьпіс іх на сёньня абмяжоўваецца толькі беларускай літургіяй у Сьвята-Пятра-Паўлаўскім Саборы? Ці яшчэ дзе спраўляюцца такія службы? Можа хто ведае?
Ці лічыце вы магчымым ў бліжэйшай будучыні павелічэньне колькасьці набажэнстваў з ужываньнем беларускай мовы у цэрквах Беларускага Экзархату?
Re: На якой мовы вы моліцеся?
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Антось писал(а):
У якіх цэрквах сёньня ў Беларусі адбываюцца набажэнствы па-беларуску?

Працытую Паўла Севярынца наконт Віцебску:
"На жаль, пакуль у Віцебску праваслаўныя моляцца па-беларуску альбо ў хаце, альбо пра сябе, альбо на пасяджэньні суполкі БХД. Час ад часу пэўныя элемэнты літургіі чытаюць на роднай мове ў Пакроўскай ды Сьвята-Георгіеўскай цэрквах. Поўнае богаслужбы па-беларуску пакуль няма. Але працуем над гэтым. Ёсьць некалькі асяродкаў моладзі ў тутэйшых праваслаўных брацтвах на ўзор таго, што ў Петрапаўлаўскай царкве ў Менску."
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
На якой мовы вы моліцеся?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 2 из 11  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY