Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему На якой мовы вы моліцеся?
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  След.
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Трэба дадаць і тое, што гэтыя літургіі праводзяцца неяк тарапліва, некаторыя святары служаць дэманстратыўна неахайна. Служба звычайна пачынаецца са спазненнем, а пасля яе трэба хутка пачынаць малебен, каб паспець да пачатку “галоўнай” літургіі. Таму ня паспяваюць хаця б пачытаць нешта ці праспяваць. Усё выглядае так, быцам гэта косць у горла ненавіснаму нацыяналізму. Чаму, напрыклад, не служыць такую літургію хаця б у суботу (калі ўжо беларусы так прызвычаіліся лічыць сябе няроднымі ў сваім жа доме), але у нармальны час? Каб бабак не напужаць “мовай”? Але, як Вы самі адзначылі, бабкі ўспрымаюць даволі натуральна гэтую службу. Як заўжды, ад імя народа і за яго думаюць нейкія “вумнікі”, якія звычайна ўпэўненыя, што народ да чагосьці “не дарос”.
Але ёсць праўда і ў тым, што сказана – не так ужо клапоцяцца “нацыяналісты” аб “сваёй” службе. Нельга толькі спадзявацца, што табе нешта зробяць, а потым, калі што не так, скардзіцца на непавагу. Трэба прабіваць і прабіваць, як тая ўдава.
Але беларус заўсёды баіцца быць беларусам, нават калі абвяшчае сябе фундаменталістам. Ціха, маўляў, ціха, нашумелі вось – цяпер аднімуць і тое што мелі.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Aleg


Православный
Зарегистрирован: 23.08.2005
Сообщения: 36
Откуда: Наваградак
Ответить с цитатой
Я стараюся пастаянна хадзiць на беларускую лiтургiю (калi я у Менску, а не у Наваградку). Але гэтая лiтургiя як бы не паунавартасная, бо пасля яе усе роуна служаць нармальную (звычайную) лiтургiю - як бы паказваючы што беларусы гэта людзi другога сорту. У нядзелю усе роуна трэба iсцi на лiтургiю, пагэтаму цi трэба не iсцi у суботу на беларускую лiтургiю, цi не iсцi у нядзелю. Я гэта пытанне вырашыу так, што стараюся хадзiць i у суботу i у нядзелю (адпаведна прычашчаюся гэтаксама). Моладзi у суботу то амаль зусiм няма, то адразу чалавек 20 (калi прыйдзе адно брацтва).
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlegОтправить личное сообщение
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Объясните мне пожалуйста, я уже кажется этот вопрос задавала, что такое ходить на БЕЛОРУССКУЮ литургию?
Чем она даже для упорствующих в белорусскоязычии Very Happy отличатеся от церковнославянской? Если люди не ходят литургию потому, что язык там не белорусский (но им в прниципе понятный), то что-то с их церковностью не то. И момент, когда идут в субботу на литургию только потому, что она на белорусском языке, мне тоже непонятен.
Вопрос языка может и важен по сути, но не в Церкви его решать надо.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Да. Это законное недоумение. Но именно потому, чтот так поставлено. Вроде как бы выделена резервация для молящихся на белорусском. Вот вам, белорусы, оттягивайтесь, пока разрешили, а "нормальным" людям отдельно. Но в Церкви отделения по каким-либо признакам недопустимы, поскольку нет "ни Иудея, ни Елина", но все во Христе. Единое тело.
Посему правильно было бы, я думаю, чтоб люди шли навстречу друг другу в духе любви. Для этого можно было бы основные литургии, причем не поделенные по времени, а просто в одно и то же время., но неделю так, неделю так. Типа - давайте, братья и сестры, помолимся сегодня по-белорусски, потому что среди нас есть люди, котрым на этом языке молиться естественнее. А потом всем вместе по-русски, потом по ЦС... Почему бы и нет?

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
а я табе камілаўка на гэтае пытаньне адказвала. у цябе атрымліваецца, што можна хадзіць хоць па-кітайску, сэнс не мяняецца. мяняецца, камілаўка, мяняецца. няўжо ты будзеш спрачацца з тым, што беларускамоўнаму чалавеку элементарна "лепей зразумела" па-беларуску, чым па-славянску? я б і на РУССКАЙ літургіі аддавала б перавага перад царкоўна-славянскай. прычым тут вырашэньне пытаньня мовы? гэта вырашэньня праз мову пытаньня ЦАРКВЫ і ЛІТУРГІЧНАГА АДРАДЖЭНЬНЯ. ня трэба "перыдзёргіваць". дарэчы, слова "кажэцца" вылучаецца коскамі.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Ну и что с того, что ты отвечала? Меня твой ответ нимало не убеждает. Если даже на китайском литургия будет служиться - что тебе будет непонятно? Все тебе будет понятно. И всем понятно. А кому непонятно - и на белорусском или русском не поймет. Мне кажется, что это вы дергаете, и не в сторону Церкви, а именно белорусского языка. Иначе говорить надо было бы о литургии на русском, родном и в большинстве случаев единственно понятном языке для белорусов.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Согласен с Камилавкой.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
я гавару пра літургію і па-беларуску і па-расейску, ці ня бачыш??? пакі і пакі :
Цитата:
я б і на РУССКАЙ літургіі аддавала б перавага перад царкоўна-славянскай. прычым тут вырашэньне пытаньня мовы? гэта вырашэньня праз мову пытаньня ЦАРКВЫ і ЛІТУРГІЧНАГА АДРАДЖЭНЬНЯ. ня трэба "перыдзёргіваць".
для мяне беларуская мова родная, для алега таксама, проста сапраўды, калі пытаньне заходзіць аб "нацяналізм VS царква", то гэтыя маскалі, нават калі яны ўсёй душой за беларускія пераклады, не дадуць беларусам на роднай мове памаліцца, менавіта таму, што асабіста ім не падабаецца. не падабаецца - не хадзіце, але нам-та хоць дайце хаця б раз у суботу ў 7-30 першай літургіяй памаліцца на той мове, на якой мы размаўляем, га? і ня трэба шукаць нацыяналізм там, дзе яго няма. гэта на літоўскую літургію ў Літве ходзяць РУСКІЯ, для якіх літоўская мова няродная, аднак для іх нават па-літоўску больш зразумела, чым па-расейску. а я, шчыра кажучы, калі малюся на літургіі на чужой мове - напружваюся. для мяне паўнавартасная толькі тая літургія, дзе я магу паўнавартасна ўдзельнічаць, не толькі сваім духам і пачуцьцямі, але і розумам, што нават на літургіі па-славянску не заўжды атрымліваецца, як не атрымліваецца на літургіі, дзе тайныя малітвы чытаюцца пра сябе, дзе прасьвітар хаваецца за іканастасам і г.д.

а да вас, шаноўныя расейскамоўныя, я зьвярнуся вось зь якой прапановай: калі вы за пераклад літургіі са славянскай на-расейскай, і жадаеце, каб гэьа было - змагайцеся за гэта, а не замінайце бедным беларусам.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Натали,

Великий Карлсон, который живет все время на крыше говорил: "Спокойствие, только спокойствие".

Да, так вот. Никто не наезжает на белорусский язык. Я бы вообще по всей Беларуси организовал храмы где служат на белорусском языке для тех кто хочет посещать эти службы. Ровно столько храмов сколько таких людей найдет. 10 так 10, 1000 так 1000. Если найдутся православные англичане в Беларуси то для на храм на английском языке.
У меня есть опыт участия в литургии которая служилась одновременно на 4 языках: старославянском, немецком, румынском и греческом. НУ и что? Важно чтобы люди ходили в храм и молились. А на каком языке, на арабском или церковно-славянском значения не имеет. Лично я симпатизирую латыни.
И никто Вам специально не мешает. Более того, Вам активно помогают, созают комиссии по переводу писания и службы на белорусский язык и т.д. И не стоит списывать свою слабость и не способность настолько организоваться, чтобы служить регулярно и нормально в храме на белорусском языке на якобы "агрессивно Вам мешающим служить на белорусском языке".
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Уладзімер,

прычым тут гэта? Афіцыйна дазволена служць у Менску на бел.мове толькі ў ППС, той жа а.Аляксандар зьвяртаўся да Мітрапаліта з пытаньнем, ці можа ён служыць хаця б трэба па-беларуску, яму адказаў Ягонае Высоканайасьвячэнства, што толькі ў ППС абкатываюць эта дзела.

Пытаньне тут не ў канкрэтнай мове - беларускай ці расейскай, пытаньне ў самім падыходзе. Дарэчы, мне здаецца не зусім правільным ствараць "дыяспаральныя" цэрквы. Калі ангельцы жывуць у Беларусі, то ім давядзецца мову вучыць у любым выпадку, каб царква не была складнікам ідэнтычнасьці. Пытаньне тут у самім падыходзе да богаслужбовай мовы - архаічнай ці сучаснай. а ты ўсё ў бок беларускай канкрэтна штурхаеш. Мова павінна быць сучаснай. І так і будзе ўрэшце. Літургія - гэта не забаўка для інтэлектуалаў, якія ведаюць лаціну ці захапляюцца слоўнымі зваротамі царкоўна-славянскай. Пытаньне мовы - гэта не пытаньне захаваньне нацыі, нават не столькі пытаньне разуменьня літургіі, колькі пытаньне самога царкоўнага жыцьця. А выкарыстаньне архаічнай мовы яскрава паказвае на секулярызацыю і разрыў у жыцьці чалавека паміж "рэлігінай" і "звычайнай, паўсядзённай" сферай, што ня ёсьць добра.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Вот в том то и вопрос, что к Владыке по этому вопросу ходят лишь отдельные батюшки. Что-то мне подсказывает, что если Владыка увидит, что эта проблема беспокоит не только о.Александра Шрамко, но скажем несколько тысяч простых верующих, то вопрос будет решаться иным образом. Вот только найдутся ли эти тысячи которым ничего особого делать не надо будет, просто заявить о своем существовании и все.

Кстати, тебе для размышления информашка. Исследования социологов в Америке показали, что в условиях современного мира более шансов на выживание имеют религиозные организации которые все более дистанцируются от изменяющихся условий мира, все больше ставят всяких искусственных препятствий, типа иного языка богослужения, излишней строгости служений и т.д. Те которые идут на поводу у общества и всячески либераллизируют и делают доступным свое служение достаточно быстро исчезают и испытывают серьезный кризис.
Фактически, православие в той форме в какой оно есть сейчас имеет гораздо больше шансов на успех чем те же пятидесятники. Правда те тоже всячески радикализируются и дистанцируются...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
В чем Вы правы, так в том, что наших митрополитов можно взять только штурмом. Я помню, как изменялась позиция синодалов а отношении вопроса о канонизации царской семьи. Прямо пропорциональльно напору "ревнителей".
Кроме того, по мере возможностей, они соответствовать моменту - например, в свое время один священик был наказан именно за неуважительные публичные высказывания в адрес белорусского языка и вообще национального возрождения. Я тоже как-то думал и даже говорил людям, скорбевшим, что не слышат богослужения по-белорусски, чтоб они писали. Что угодно - просьбы, требования... Но, похоже, как всегда наши белорусы с трудом мобилизуются на общее дело.
Что касается "успкхов" фундаменталистских религиозных течений, то должен сказать:
1. Богослужение на более современном языке, как ни парадоксально, может оказаться более фундаменталистским и более требовательным к его участникам. Ведь нынешнее ььогослужение на ЦС языке потому и устраивает многих людей (ничего на нем не понимающих), что оно ничего не требует. Буквально для фона. Можно расслабиться, уйти в медитацию, внутреннюю молитву или просто "отдохнуть душой", как мне буквально призналась одна православная христианка:
Цитата:
А моя любовь к длинным службам, увы, часто довольно эгоистична. Я не могу молится 4 часа подряд, но когда я в Церкви, я "отключаюсь" от забот окружающей меня жизни, просто отдыхаю душой, а молится иногда удается, иногда нет.

2. Церковь не должна ставить условие "выжить". Это неосергианство какое-то. Церковь должна соответствовать тому, для чего она создана. А нге быть , например, психологическим убежищем или средством философского самоубийства.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
справа ў тым, што простым людзям да Ўладыкі ня так проста пайсьці Smile пры гэтым: царква не толькі павінна адказваць на жаданьні прыхаджанаў маліцца на роднай мове, яна павінна ўсімі магчымымі сродкамі гэтае жаданьне ўзбуджаць. мне здаецца, што хадзіць за "русіфікацыяй" ці "беларусізацыяй" ня ходзяць шмат у чым таму, што тыя, хто мог бы хадзіць з-за незразумелай мовы ў іншых цэрквах ці не ў Царкве ўвогуле.

што тычыцца інфармацыі для развагаў. чыста сацыялагічна заканамернасьць зразумелая. і яна паказвае сапраўдны стан рэчаў. я не кажу пра "лібералізацыю". сучасная мова богаслужэньня ня мае нічога агульнага зь лібералізацыяй.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Паважанае спадарства! Вы што!!!
А Вам не здаецца, што гэтае пытаньне проста дзікае?
Немцы моляцца і размаўляюць па-нямецку, палякі па-польску, гішпанцы па-гішпанску, беларусы па-руску........!????
У 21-м ст. Беларус не можа памаліцца на РОДНАЙ МОВЕ!!! ЖАХ І СОРАМ!!!
Я не ведаў, што Праваслаўныя адпраўляюць Літургію па-беларуску, абавязкава схаджу (я так зразумеў у Саборы Пятра ды Павала на Нямізе а 7-30 у суботу)
Я калі прыходзіў у Праваслаўную царкву на Літургію на царкоўна-славянскай мове разумеў 30-40 адсоткаў не больш! Сьвяты апостол Павал піша: "Когда я молюсь на незнакомом языке, то хотя дух мой и молится, но ум мой остается без плода". (1 Кор.14,14). Таму, кажа апостал далей: "в Церкви хочу лучше пять слов сказать умом моим, чтобы и других наставить, нежели тьму слов на незнакомом языке". (1 Кор.14,19).
З усёй паствы Праваслаўнай царквы на Беларусі ў лепшым выпадку 5-10 адсоткаў не парушаюць словы Сьвятога апостала Павала! Я не разумею пазіцыю ні Філарэта, ні Сінода. Я сам прыняў сакрамэнт Хросту у Праваслаўнай царкве, але зараз стала хаджу ў Сьвяты касьцел і сьвяткую сьвяты па новаму стылю. Вельмі сур’ёзна думаю аб прыняцці каталіцтва. Адна з прычын гэтага – беларускамоўная Сьвятоя Імша у касьцёле...
Калі мы забудзем родную мову мы памрэм

P.S. Вельмі шкада афіцыйную РПЦ, якая так нялюбіць каталікоў, з боку каталікоў Праваслауныя – браты, а не супернікі.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Жах и сорам то, что вы, такой весь из себя беларус, до сих о литургии на беларуском в Петропавловском не слышали, а она уже там несколько лет служится. По благословению того самого Филарета, позиция которого Вам непонятна.
А все потому, что в церкви надо жить, а не приходить туда считать проценты.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
На якой мовы вы моліцеся?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 6 из 11  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY