Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему На якой мовы вы моліцеся?
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  След.
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
kamilawka писал(а):
Жах и сорам то, что вы, такой весь из себя беларус, до сих о литургии на беларуском в Петропавловском не слышали, а она уже там несколько лет служится. По благословению того самого Филарета, позиция которого Вам непонятна.
А все потому, что в церкви надо жить, а не приходить туда считать проценты.


1. Калі размаўляеце па-расейску перакладайце калі ласка беларускія словы на рускую мову.Бо такое чытаць сорамна Embarassed
2. Я напісаў, што я хаджу ў касьцёл (крыху менш за год),а ці была аб'ява альбо паведамленне ад сьвятара, на дошцы аб'яў у царкве? Я не бачыў і не чуў НІДЗЕ І НІКОЛІ!
3. Адсоткі я не лічу, я проста бачу што творыцца ў царкве!
4. Вы кажаце, што народ не паваліў на беларускую Літургію, па першае амаль што ніхто не ведае, а па другое калі б беларуская Літургія адпраўлялася а 10 гадзіне ў нядзелю была б зусім іншая песьня! (Так рабілі ў касьцёле, дзе таксама ўсе маліліся па-польску за 2 гады галоўная Імша, у цэнтральнай ды усходняй Беларусі, адпраўляецца на РОДНАЙ МОВЕ, а польская Імша толькі рана раніцай). Вычыцца патрэбна, а не супернічаць з каталікамі як на камароўке!!!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Мікалай писал(а):
Немцы моляцца і размаўляюць па-нямецку, палякі па-польску, гішпанцы па-гішпанску, беларусы па-руску........!????

Вось з гэтага масца падрабязней. Вы маеце на ўвазе багаслужэньне? Тады яго няма і на рускай. Ня толькі беларусы, але і рускія ня моляцца на рускай мове. Гэта праблема ўжываньня сучаснай мовы у богаслужэньні, але зусім на тако кшталту, як у Вас.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Аляксандр, Я меў на ўвазе малітву ўвогуле. Наконт сучаснай мовы падчас багаслужэньня поўнасьцю згодзен. Я аднолькава разумею і рускую і беларускую, чаго не магу сказаць пра царкоўна-славянскую, але маёй душы больш да спадобы беларуская. Не рабіце з мяне нацыста, я не супраць рускай мовы і расейцаў. Мы браты!!!

P.S. Чаму у Вас на аватары крыж перавернуты?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Так хто забараняе маліцца на беларусукай мове? Малісь, калі ласка)
Вось, напрыклад, Бурбалка заўсёды па-беларуску моліцца.

А святарскі крыж проста павёрнуты абаротнай стараной. Там для святара напісаны такія словы:
будзь узорам веруючым у слове, у жыцьці, у любові, у духу, у веры, у чысьціні.
(1Тим.4:12)
Каб святар сабе ўзгадваўSmile

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Нешта я ніводнага малітоўніка ў царкве па-беларуску не бачыў. А Вы Праваслаўны сьвятар?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
2 Мікалай

магу прэзэнтаваць малітаўнік па-беларуску.

так, ён праваслаўны сьвятар

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka, цікава, і дзе яго можна набыць?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
кажу, магу прэзэнтаваць Smile

а набыць можна ў тым жа петра-паўлаўскім саборы

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
На мой погляд вельмі паказальна:

Цитата:
Москва, 17 января, Благовест-инфо. В московском католическом кафедральном соборе 14 января по инициативе белорусской общины и по благословению архиепископа Тадеуша Кондрусевича была совершена первая месса на белорусском языке.

Один из инициаторов богослужений Алесь Кушнир после богослужения выразил надежду, что, несмотря на недостаток богослужебной литературы и молитвенников на белорусском языке, подобные мессы станут регулярными. Собравшиеся на первой богослужений уверены, что много белорусских католиков, постоянно проживающих в Москве и посещающих мессы на русском или польском языке, присоединятся к белорусской общине

Помимо русского, польского и белорусского, по субботам и воскресеньям в двух действующих католических храмах, а также в часовнях при ряде посольств зарубежных стран богослужения совершаются на латинском, английском, французском, немецком, испанском, португальском, итальянском, корейском, армянском, вьетнамском и филиппинском языках.

Спасылка:http://www.blagovest-info.ru/index.php?ss=2&s=3&id=3913
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Ну и что тут показательного? Что вы не видите лежащего под рукой? Эта новость есть на нашем сайте, не надо бежать за ней в Россию. Точно так же как за беларуским языком из Православия в Католичество.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
kamilawka писал(а):
Ну и что тут показательного? Что вы не видите лежащего под рукой? Эта новость есть на нашем сайте, не надо бежать за ней в Россию. Точно так же как за беларуским языком из Православия в Католичество.

Я ўбачыў гэту навіну на расейскім сайце, якая розніца, тым больш у Вас таксама спасылка на гэты сайт.
А паказальна тое, што нават у Расеі разумеюць важнасьць малітвы для беларусаў на роднай мове, и дазваляюць гэта рабіць, а ў Беларусі - не .......... Ёсьць над чым паразважаць.......

P.S. Чытайце, калі ласка, ўважліва, я напісаў што моўнае пытаньне, адна з прычын таго, што я зараз вельмі сур'ёзна думаю аб прыняцьці Каталіцтва (я не лічу Каталіцтва другой верай, гэта тое самае, толькі традыцыя не грэцкая, а рымская).
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Плевать в России хотели на белорусский язык, как, подозреваю, и на самих беларусов. Национальные языки - просто часть прозелитической политики РКЦ. Клюют те, для кого на первом месте язык, на втором или десятом - церковь.

Микалай, чего Вы хотите? Белорусской службы в православной церкви - так она есть. Или чтоб непременно она служилась в воскресенье в 10? Но сторонников найдется немного. Вам написали уже, что Ваши личные проблемы с языком никак не связаны с проблемами современного богослужебного языка в православной церкви.

А то, что Вы считаете католичество не другой верой, а другой традицией - это просто от непросвещенности в этом вопросе. Можно обсудить в новой теме.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
kamilawka писал(а):
Плевать в России хотели на белорусский язык, как, подозреваю, и на самих беларусов. Национальные языки - просто часть прозелитической политики РКЦ. Клюют те, для кого на первом месте язык, на втором или десятом - церковь. А то, что Вы считаете католичество не другой верой, а другой традицией - это просто от непросвещенности в этом вопросе. Можно обсудить в новой теме.


Урад Расеі можа і плюе на беларусаў, я не ведаю, а вось РКК (Рыма-Каталіцкі Касьцёл) НЕ ! Я напрыклад абвык адказваць на Імшы па - беларуску і сьпяваць разам з хорам таксама і навошта мне ў Расеі вывучаць Імшу на другой мове. Калі Вы не разумееце, што калі чуеш РОДНУЮ мову за мяжой, тым больш у Касьцёле душа радуецца, сьпявае ды пяе мне шкада Вас kamilawka, шчыра шкада!!! Я ніколі не пачаў б тэму "Каталіцтва-Праваслаўе", бо шмат ужо размаўляў на гэты конт, але калі каталікоў абвінавачваюць у ... празэлітызме ў мяне не хапае цярпеньня і я пачынаю зноў. Чакаю ўсіх, асабліва Праваслаўнага сьвятара на сусудняй тэме "Каталіцтва-Праваслаўе"

kamilawka писал(а):
Микалай, чего Вы хотите? Белорусской службы в православной церкви - так она есть. Или чтоб непременно она служилась в воскресенье в 10? Но сторонников найдется немного. Вам написали уже, что Ваши личные проблемы с языком никак не связаны с проблемами современного богослужебного языка в православной церкви.


Я хачу, каб у Беларусі людзі маглі выбіраць на якой мове ім маліцца ў Праваслаўнай Царкве: беларускай, рускай, царкоўна-славянскай. На мой погляд АПТЫМАЛЬНА у нядзелю ды сьвяты першая Літургія на царкоўна-славянскай мове, другая па - беларуску. Асабістых праблем з мовай у мяне няма. Я проста супраць таго, што РПЦ прымушае маліцца на той мове ЯКУЮ Я НЕ РАЗУМЕЮ!!! Я валодаю рускай ды беларускай мовамі, іх я разумею, можа нават і крыху лепш рускую. Я супраць царкоўна-славянскай мовы, як АСНОЎНАЙ І АДЗІНАЙ.

kamilawka писал(а):
Если даже на китайском литургия будет служиться - что тебе будет непонятно? Все тебе будет понятно. И всем понятно. А кому непонятно - и на белорусском или русском не поймет. Мне кажется, что это вы дергаете, и не в сторону Церкви, а именно белорусского языка. Иначе говорить надо было бы о литургии на русском, родном и в большинстве случаев единственно понятном языке для белорусов.


Статыстыка колькасьці беларусаў, якія лічаць роднай беларускую мову (2003 г.):
Менская вобл. 83%
Менск 61%
Гомельская вобл.75%
Берасьцейская вобл. 76%
Гарадзенская вобл.72%
Віцебская вобл. 71%
Магілёўская вобл. 76%

ПЫТАНЬНІ ЁСЬЦЬ?

P.S. Мне не падабаецца, тон з якім Вы пачалі са мной размаўляць, працягваеце, і я ў адказ давайце яго мяняць з абодвух бакоў разам! Smile


Последний раз редактировалось: Мікалай (Чт Янв 26, 2006 0:39), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Мікалай писал(а):
Я валодаю рускай ды беларускай мовамі, іх я разумею, можа нават і крыху лепш рускую. Я супраць царкоўна-славянскай мовы, як АСНОЎНАЙ І АДЗІНАЙ.


Но Вы же, надеюсь, понимаете, что постановка вопроса в таком виде это совершенно иная, чем вопрос о праве белорусов молиться по-белорусски? По крайней мере, в таком виде вопрос более ясный и яснее видется его чисто церковная подоплека. Не говорю, что такой подоплеки нет в "национальном вопросе", но там труднее расставить акценты так, чтоб это был дейчивительно церковный вопрос.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Микалай, я тоже против церковно-славянского языка, как единственно возможного. И тоже предпочла бы ходить на литургию, допустим, на русском языке. Но я не возьмусь утверждать, что такую литургию оптимально служить в воскресенье в 10. Потому что это будет тем же принуждением, против которого Вы выступаете.
Вот когда на литургию на белорусском будут ходить все те огромные и сомнительные проценты, которые Вы привели - может, тогда вопрос отпадет сам собой. Пока же эти проценты не изъявляют желания просто общаться на своем родном белорусском языке, не то что молиться.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
На якой мовы вы моліцеся?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 7 из 11  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY