Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Хто намаляваны на гербе Пагоня.
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4  След.
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
А мне здаецца, тое, што мы знаходзімся на парозе смерці пазначае чырвоны - смерць духоўную, таму што кроў рэвалюцыянераў выдаюць за Кроў Хрыста, і арнамент - смерць фізічную, таму што ён пахавальны.
Дару ідэю.

Я не дачакаўшыся Вашага адказу сёння ўсёткі даў сваё трактаванне арнаменту на сцягу РБ, можаце пачытаць і выказаць сваё меркаванне. http://icxc.at.tut.by/aboutme.htm
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Я попробовал более детально объяснить изображение на гербе Погоня, дополнив сайт страничкой "Что я вижу изображенным на Погоне" на тему "Сидящего на коне" Возможно, кто нибудь поможет с какими-либо замечаниями или предложениями, по этой страничке.
http://icxc.at.tut.by/Pogonya%201_.htm
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
А Хрыстос на асле.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
А Хрыстос на асле.

Вопрос спорный: Иисус из Назарета на осле въезжает в Иерусалим - такое было.
Но Иисус запрещал называть себя Христом (Богом), своим ученикам до воскрешения. В чем подвиг-то будет состоять, если уверен на все сто, что бессмертен и воскреснет? Значит страдания он терпел такие-же как терпят обычные люди, и смерти тоже боялся как обычный человек. И только когда Он все это прошел и объединился с Отцом своим, только тогда и возникла Святая Троица (Христос).
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
"Но Иисус запрещал называть себя Христом (Богом), своим ученикам до воскрешения."
Гэта няпраўда. Успомніце ягоную размову з Пятром.

"И только когда Он все это прошел и объединился с Отцом своим, только тогда и возникла Святая Троица (Христос)"
Цяпер зразумела. Выкладаю Вам вучэнне Хрысціянскай Царквы: Хрыстос - Сын Божы, адзінародны, ад Айца народжаны ПЕРАД УСІМІ ВЯКАМІ, Святло ад Святла, Бог ісціны ад Бога ісцінага, народжаны, няствораны, АДЗІНАСУТНЫ з Айцом.

Вы да якой рэлігіі належыце, цікава ведаць?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
"Но Иисус запрещал называть себя Христом (Богом), своим ученикам до воскрешения."
Гэта няпраўда. Успомніце ягоную размову з Пятром.

"И только когда Он все это прошел и объединился с Отцом своим, только тогда и возникла Святая Троица (Христос)"
Цяпер зразумела. Выкладаю Вам вучэнне Хрысціянскай Царквы: Хрыстос - Сын Божы, адзінародны, ад Айца народжаны ПЕРАД УСІМІ ВЯКАМІ, Святло ад Святла, Бог ісціны ад Бога ісцінага, народжаны, няствораны, АДЗІНАСУТНЫ з Айцом.

Вы да якой рэлігіі належыце, цікава ведаць?

Вы задавалі пытанне пра Хрыста на аслу, я адказваў менавіта пра гэты час.
от Марка 1
34 И Он исцелил многих, страдавших различными болезнями; изгнал многих бесов, и не позволял бесам говорить, что они знают, что Он Христос.
от Марка 9
7 И явилось облако, осеняющее их, и из облака исшел глас, глаголющий: Сей есть Сын Мой возлюбленный; Его слушайте. 8 И, внезапно посмотрев вокруг, никого более с собою не видели, кроме одного Иисуса. 9 Когда же сходили они с горы, Он не велел никому рассказывать о том, что видели, доколе Сын Человеческий не воскреснет из мертвых. 10 И они удержали это слово, спрашивая друг друга, что значит: воскреснуть из мертвых.
от Луки 9
20 Он же спросил их: а вы за кого почитаете Меня? Отвечал Петр: за Христа Божия. 21 Но Он строго приказал им никому не говорить о сем, 22 сказав, что Сыну Человеческому должно много пострадать, и быть отвержену старейшинами, первосвященниками и книжниками, и быть убиту, и в третий день воскреснуть.

Да уваскрашэння, калі Ісуса пыталі ці з'яўляецца ён Хрыстом, Ён не пацвярджаў і не адмаўляў гэтага гаворачы:"Ты сказал".
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
15 Он говорит им: а вы за кого почитаете Меня?
16 Симон же Петр, отвечая, сказал: Ты - Христос, Сын Бога Живаго.
17 Тогда Иисус сказал ему в ответ: блажен ты, Симон, сын Ионин, потому что не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах;
(Матф.16:15-17)

Вы кажаце "Иисус запрещал называть себя Христом (Богом), своим ученикам до воскрешения", але и сами сабе супярэчыце далей, паказваючы, што Ён заклікаў іх так сябе называць, а за тое, што Пётра у Мф. 16:16 Яго назваў "Хрыстом, Сынам Бога Жывога" - ён сказаў Пятру, што Пётр "дабрашчасны" і сказаў:
18 и Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее;
19 и дам тебе ключи Царства Небесного: и что свяжешь на земле, то будет связано на небесах, и что разрешишь на земле, то будет разрешено на небесах.
(Матф.16:18,19)

Хрыстос быў Богам і на асле і на Крыжы. І вучням Сваім адрываўся пра гэта.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
15 Он говорит им: а вы за кого почитаете Меня?
16 Симон же Петр, отвечая, сказал: Ты - Христос, Сын Бога Живаго.
17 Тогда Иисус сказал ему в ответ: блажен ты, Симон, сын Ионин, потому что не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах;
(Матф.16:15-17)

Вы кажаце "Иисус запрещал называть себя Христом (Богом), своим ученикам до воскрешения", але и сами сабе супярэчыце далей, паказваючы, што Ён заклікаў іх так сябе называць, а за тое, што Пётра у Мф. 16:16 Яго назваў "Хрыстом, Сынам Бога Жывога" - ён сказаў Пятру, што Пётр "дабрашчасны" і сказаў:
18 и Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее;
19 и дам тебе ключи Царства Небесного: и что свяжешь на земле, то будет связано на небесах, и что разрешишь на земле, то будет разрешено на небесах.
(Матф.16:18,19)

Хрыстос быў Богам і на асле і на Крыжы. І вучням Сваім адрываўся пра гэта.


(Матф. 16:20) Тогда [Иисус] запретил ученикам Своим, чтобы никому не сказывали, что Он есть Иисус Христос.
Ён быў у першую чаргу Сынам Чалавечым з плоці і крыві. Калі Ён Бог першапачаткова, губляецца і становіцца бессэнсоўным увесь яго подзвіг: Бог на крыжы, гэта як пайсці на крыж Супермэну, ён не адчувае болі, пакут, ён несмяротны, і дакладна гэта ведае.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Тое, што ён забараніў расказваць гэта іншым, тут не паспрачаешся, але ён кажа Пятру, які вызнае Яго Богам: "блажен ты, Симон, сын Ионин, потому что не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах"
Наадварот, калі Хрыстос не быў Богам ад пачатку, то няма выкуплення.

"Ён быў у першую чаргу Сынам Чалавечым з плоці і крыві. Калі Ён Бог першапачаткова, губляецца і становіцца бессэнсоўным увесь яго подзвіг: Бог на крыжы, гэта як пайсці на крыж Супермэну, ён не адчувае болі, пакут, ён несмяротны, і дакладна гэта ведае."

Не, у першую чаргу Ён - Бог, ад Айца народжаны ПЕРАД УСІМІ ВЯКАМІ, Бог, які стаў чалавекам. І па сваёй чалавечай прыродзе ён адчуваў і боль, і пакуты, і быў смяротным. Адсылаю Вас у тэму: "Почему вы называете Христа Богом": http://churchby.info/forum/viewtopic.php?t=411

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Тое, што ён забараніў расказваць гэта іншым, тут не паспрачаешся, але ён кажа Пятру, які вызнае Яго Богам: "блажен ты, Симон, сын Ионин, потому что не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах"
Наадварот, калі Хрыстос не быў Богам ад пачатку, то няма выкуплення.

"Ён быў у першую чаргу Сынам Чалавечым з плоці і крыві. Калі Ён Бог першапачаткова, губляецца і становіцца бессэнсоўным увесь яго подзвіг: Бог на крыжы, гэта як пайсці на крыж Супермэну, ён не адчувае болі, пакут, ён несмяротны, і дакладна гэта ведае."

Не, у першую чаргу Ён - Бог, ад Айца народжаны ПЕРАД УСІМІ ВЯКАМІ, Бог, які стаў чалавекам. І па сваёй чалавечай прыродзе ён адчуваў і боль, і пакуты, і быў смяротным. Адсылаю Вас у тэму: "Почему вы называете Христа Богом": http://churchby.info/forum/viewtopic.php?t=411

Бог таму і Бог, што ўсемагутны і несмяротны. Немагчыма памерці быўшы несмяротным, можна толькі адлюстраваць смерць і пакуты, як гэта робяць артысты.
Што было ад Бога Айца ў Ісусе - Слова Божае, у астатнім ён не адрозніваўся ад людзей.
Бязгрэшны Сын Чалавечы, народжаны ад Бога Айца прыняў смерць, за адкупленне грахоў людскіх, у гэтым і ёсць адкупленне.
Пётр гаворыць, што бачыць у ім Хрыста, але гэтая крывадушнасць і таму Ісус заве яго Сымонам сынам Іёна. Сымон тройчы пасля гэтых слоў адрокся ад Ісуса. Сапраўдная вера ў тое, што Ісус ёсць Хрыстос, прыйшла да Пятра пазней, тады ён і стаў Пятром (краевугольным каменем Царквы Хрыстовай).
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Вашая інтэрпрэтацыя ніякім чынам не вынікае з прыведзенага Евангельскага тэксту, ні з хрысціянскага веравучэння.

Цитата:
Бог таму і Бог, што ўсемагутны і несмяротны. Немагчыма памерці быўшы несмяротным, можна толькі адлюстраваць смерць і пакуты, як гэта робяць артысты.

Хрыстос злучаў у сабе дзве прыроды - Боскую і чалавечую. Па Бостве Ён быў і заставаўся несмяротным, па чалавечай - смяротным. Трэба проста прняць фундамент хрысіцянскай веры - Боства і чалавецтва Хрыста.

Цитата:
Што было ад Бога Айца ў Ісусе - Слова Божае, у астатнім ён не адрозніваўся ад людзей.
Гэта няпраўда. Апостал Павел кажа "Ува ўсім падобнынам, апроч граху". Па чалавецтве Хрыстос быў такім самым чалавекам, як і мы - адно, у яго не было граху.
А ад Бога ў Іісусе было ўсё, ён і ёсць - Слова Божае, што значыць Логас, Другая Асоба Прасвятой Тройцы. Іісус Хрыстос валодаў паўнатой Боскай прыроды. Чаму і як, чытайце ў тэме, у якую я вас паслала: http://churchby.info/forum/viewtopic.php?t=411 "Почему вы называете Христа Богом". Там усё ясна напісана. У гэтай тэме абмеркаванне дадзенага пытання - офтопік. Праследуйце ў тэму.

Цитата:
Бязгрэшны Сын Чалавечы, народжаны ад Бога Айца прыняў смерць, за адкупленне грахоў людскіх, у гэтым і ёсць адкупленне.

Бязгрэшны Сын Божы, народжаны ад Бога Айца перад усімі вякамі - гэта значыць да стварэння свету, і гэта значыць быў існым Богам.
Сынам чалавечым Слова стала пасля таго як уцялеснілася ад Духа Святога і Дзевы Марыі. Сваю чалавечую прыроду Хрыстос успадкаваў ад Сваёй Прачыстай Маці - Багародзіцы Марыі.

Цитата:
Пётр гаворыць, што бачыць у ім Хрыста, але гэтая крывадушнасць і таму Ісус заве яго Сымонам сынам Іёна.

Гэта не крывадушнасць, бо Хрыстос сведчыць: "не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах" і кажа пра Пятра: "блажэнны ты", за тое, што Ён сказаў гэтак. Сымонам сынам Іёнавым Хрыстос называе Пятра з простай прычыны - такое імя было ў Пятра, а Пётр - гэта новае імя, дадзенае яму Хрыстом: Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее", і называе яго Пятром якраз за тое, што Ён пазнаў у Хрысце Бога. Г.зн. Евангельская гісторыя якраз супярэчыць вашым высновам - з дакладнасцю наадварот.


Цитата:
Сапраўдная вера ў тое, што Ісус ёсць Хрыстос, прыйшла да Пятра пазней, тады ён і стаў Пятром (краевугольным каменем Царквы Хрыстовай).
Не, сапраўдная вера была ў Пятра і да ўваскрасення Хрыстовага, бо Ён вызнаваў Хрыста Сынам Божым. І тут нельга паспрачацца - гэта факт.
Гэтак сама, як Пётр ніколі не станавіўся краевугольным каменем Царквы Хрыстовай, бо гэтым каменем быў Хрыстос, як і напісана:
11 Он есть камень, пренебреженный вами зиждущими, но сделавшийся главою угла, и нет ни в ком ином спасения,
12 ибо нет другого имени под небом, данного человекам, которым надлежало бы нам спастись.
(Деян.4:11,12)

6 Ибо сказано в Писании: вот, Я полагаю в Сионе камень краеугольный, избранный, драгоценный; и верующий в Него не постыдится.
7 Итак Он для вас, верующих, драгоценность, а для неверующих камень, который отвергли строители, но который сделался главою угла, камень претыкания и камень соблазна,
(1Пет.2:6,7)

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Вашая інтэрпр...

Цитата:
Цитата:
Бязгрэшны Сын Божы, народжаны ад Бога Айца перад усімі вякамі - гэта значыць да стварэння свету, і гэта значыць быў існым Богам.
Сынам чалавечым Слова стала пасля таго як уцялеснілася ад Духа Святога і Дзевы Марыі. Сваю чалавечую прыроду Хрыстос успадкаваў ад Сваёй Прачыстай Маці - Багародзіцы Марыі.

"перад усімі вякамі" - удакладніце на першакрыніцу.
Так, чалавечая прырода ў Ісуса ад Багародзіцы, тады калі не Слова Божае ў яго ад Бога, тады што? Або Слова Божае, гэта вельмі мала?
Быўшы па прыродзе Сынам Чалавечым, ён не выкарыстаў Слова для сваёй выгады, не спыніў свае пакуты і не сыйшоў з крыжа і памёр, таму што фізічна ён быў чалавек. Уваскрэсіўся фізічна ён гэтак жа не самастойна, яго ўваскрэсіў Бог.
Цитата:
Гэта не крывадушнасць, бо Хрыстос сведчыць: "не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах" і кажа пра Пятра: "блажэнны ты", за тое, што Ён сказаў гэтак. Сымонам сынам Іёнавым Хрыстос называе Пятра з простай прычыны - такое імя было ў Пятра, а Пётр - гэта новае імя, дадзенае яму Хрыстом: Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее", і называе яго Пятром якраз за тое, што Ён пазнаў у Хрысце Бога. Г.зн. Евангельская гісторыя якраз супярэчыць вашым высновам - з дакладнасцю наадварот.


"не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах"
Айцец Існы на нябёсах адкрыў гэта так, але ці верыў гэтаму Пётр і ці сапраўды спазнаў гэта ў той час, хоць і вымавіў гэтыя словы ўслых, калі тройчы пасля гэтага клятвенна зрокся ад Ісуса?
«Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее» : слова Пётр і мае значэнне - камень (Кіфа), менавіта з яго Хрыстос пачаткаў будаваць сваю царкву, і вера Пятра стала пасля сапраўды КАМЕНЕМ.
Цитата:
«Гэтак сама, як Пётр ніколі не станавіўся краевугольным каменем Царквы Хрыстовай, бо гэтым каменем быў Хрыстос, як і напісана»

Вельмі прыніжаеце значэнне Хрыста. Камень гэты не будынак, гэта толькі будаўнічы матэрыял, а вось усе памылкі чалавека, праявы малаверыя, умацаванне гэтай веры да неймаверных вышынь, разглядаюцца менавіта на прыкладзе Пятра, чаму і гаварыў Хрыстос: (Матф.):«18 и Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее; 19 и дам тебе ключи Царства Небесного: и что свяжешь на земле, то будет связано на небесах, и что разрешишь на земле, то будет разрешено на небесах.»
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
"перад усімі вякамі" - удакладніце на першакрыніцу.
Так, чалавечая прырода ў Ісуса ад Багародзіцы, тады калі не Слова Божае ў яго ад Бога, тады што? Або Слова Божае, гэта вельмі мала?
Быўшы па прыродзе Сынам Чалавечым, ён не выкарыстаў Слова для сваёй выгады, не спыніў свае пакуты і не сыйшоў з крыжа і памёр, таму што фізічна ён быў чалавек. Уваскрэсіўся фізічна ён гэтак жа не самастойна, яго ўваскрэсіў Бог.

Першакрыніца - Сімвал веры. і гл. далей.

Ён не меў Слова ад Бога. Ён Сам - Слова Божае, Бог. Успомніце хаця б Іаана: "Напачатку было Слова, і Слова было ў Бога і СЛОВА БЫЛО БОГ". Далей, думаю, справіцеся, і пачытаеце тэкст самі.

Ён не спыніў Свае пакуты, нягледзячы на тое, што МОГ гэта зрабіць. Ён Сам казаў Пятру, што Айцец можа паслаць легіёны Ангелаў, каб абараніць Яго ад немінучай смерці. Але Хрыстос Бог узняўся на Крыж паводле Сваёй волі. Слава Гсопаду!

Цитата:
"не плоть и кровь открыли тебе это, но Отец Мой, Сущий на небесах" –
Айцец Існы на нябёсах адкрыў гэта так, але ці верыў гэтаму Пётр і ці сапраўды спазнаў гэта ў той час, хоць і вымавіў гэтыя словы ўслых, калі тройчы пасля гэтага клятвенна зрокся ад Ісуса?

Ён спазнаў гэта сапраўды. Тое, што Ён зрокся, ён не стаў жа для пакаяння чакаць уваскрасення Хрыстовага. Ён адразу пайшоў і горка плакаў. Бо зразумеў, што зрокся Цара і Бога.

Цитата:
«Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее» : слова Пётр і мае значэнне - камень (Кіфа), менавіта з яго Хрыстос пачаткаў будаваць сваю царкву, і вера Пятра стала пасля сапраўды КАМЕНЕМ.
Краевугольным каменем быў Хрыстос. А сам жа Пётр называе камянямі і іншых хрысіцянаў і Хрыста:
4 Приступая к Нему, камню живому, человеками отверженному, но Богом избранному, драгоценному,
5 и сами, как живые камни, устрояйте из себя дом духовный, священство святое, чтобы приносить духовные жертвы, благоприятные Богу Иисусом Христом.
(1Пет.2:4,5)

Цитата:
Вельмі прыніжаеце значэнне Хрыста. Камень гэты не будынак, гэта толькі будаўнічы матэрыял, а вось усе памылкі чалавека, праявы малаверыя, умацаванне гэтай веры да неймаверных вышынь, разглядаюцца менавіта на прыкладзе Пятра, чаму і гаварыў Хрыстос: (Матф.):«18 и Я говорю тебе: ты - Петр, и на сем камне Я создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют ее; 19 и дам тебе ключи Царства Небесного: и что свяжешь на земле, то будет связано на небесах, и что разрешишь на земле, то будет разрешено на небесах.»

Хрыстос Сам называе сябе Каменем. І Пісанне не раз называе Яго каменем. Успомніце і прыпавесць пра разумнага і неразумнага чалавека. Не разумею, што Вы хочаце даказаць. Калі гаворка ідзе пра КАМЕНЬ, то ні ў выпадку Хрыста, ні ў выпадку Пятра, ні ў выпадку іншых Хрысціянаў не маецца на ўвазе БУДАЎНІЧЫ МАТЭРЫЯЛ. Камень - гэта ва ўсіх трох выпадках - алегорыя. Калі не сказаць "сімвал", якія вы так любіце Smile)

Адно магу Вам параіць, дарагі Андрык, чытайце Пісанні, і ўслухвайцеся ў праўду Божую. Не старайцеся падагнаць Пісанні пад сваю тэорыю. Гэта вельмі небяспечна.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):

Першакрыніца - Сімвал веры. і гл. далей.

Гэта датычыцца больш да Айца, а не да Сына, чытайце ўважлівей: « Иже от Отца рожденного прежде всех век: Света от Света…»
Пра Сына напісана ніжэй: «и воплотившпгося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася.»

Цитата:
Ен не меў Слова ад Бога. Ен Сам - Слова Божае, Бог
.- Гэта ўсё так, але тады калі вам не падабаюцца мае словы вылучыце Яго чалавечую сутнасць менавіта з таго што гаворыце вы.

Цитата:
Ён не спыніў Свае пакуты, нягледзячы на тое, што МОГ гэта зрабіць. Ён Сам казаў Пятру, што Айцец можа паслаць легіёны Ангелаў, каб абараніць Яго ад немінучай смерці. Але Хрыстос Бог узняўся на Крыж паводле Сваёй волі. Слава Госпаду!


Гэтыя словы ізноў гавораць што Ісус і Айцец Яго гэта не зусім адно і тое ж, Хоць Ісус - Іпастась яго і Слова.



Цитата:
Ён спазнаў гэта сапраўды. Тое, што Ён зрокся, ён не стаў жа для пакаяння чакаць уваскрасення Хрыстовага. Ён адразу пайшоў і горка плакаў. Бо зразумеў, што зрокся Цара і Бога.


Плакаў? Калі людзі плачуць - яны шкадуюць у першую чаргу сябе. Жаль да сабе - гэта самаўлюбёнасць і эгаізм, так званае "Пачуццё ўласнай важнасці", і гэта менавіта тое, што пераследваюць і пастаянна вынішчаюць у сабе ваяры.
Калі гэта не так, то тады ён павінен быў быць разам з ім на Галгофе, магчыма побач на суседнім крыжы.


Цитата:
Краевугольным каменем быў Хрыстос. А сам жа Пётр называе камянямі і іншых хрысіцянаў і Хрыста:
4 Приступая к Нему, камню живому, человеками отверженному, но Богом избранному, драгоценному,
5 и сами, как живые камни, устрояйте из себя дом духовный, священство святое, чтобы приносить духовные жертвы, благоприятные Богу Иисусом Христом.
(1Пет.2:4,5)


Заве, але не ў кантэксце будаўніцтва Царквы Хрыстовай, нават у сэнсе іншасказальным, таму, што Хрыстос - выратаванне, царква Хрыста - шлях да гэтага выратавання.

Цитата:
Хрыстос Сам называе сябе Каменем. І Пісанне не раз называе Яго каменем. Успомніце і прыпавесць пра разумнага і неразумнага чалавека. Не разумею, што Вы хочаце даказаць. Калі гаворка ідзе пра КАМЕНЬ, то ні ў выпадку Хрыста, ні ў выпадку Пятра, ні ў выпадку іншых Хрысціянаў не маецца на ўвазе БУДАЎНІЧЫ МАТЭРЫЯЛ. Камень - гэта ва ўсіх трох выпадках - алегорыя. Калі не сказаць "сімвал", якія вы так любіце )


Хрыстос не камень і не сімвал царквы Хрыстовай. Ён і ёсць не толькі гэтая царква але і нашмат больш.


Цитата:
Адно магу Вам параіць, дарагі Андрык, чытайце Пісанні, і ўслухвайцеся ў праўду Божую. Не старайцеся падагнаць Пісанні пад сваю тэорыю. Гэта вельмі небяспечна.


У мяне няма ніякіх сваіх тэорый, пад якія я спрабую нешта падагнаць.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Гэта датычыцца больш да Айца, а не да Сына, чытайце ўважлівей: « Иже от Отца рожденного прежде всех век: Света от Света…»
Пра Сына напісана ніжэй: «и воплотившпгося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася.»

Мне здаецца, што Вы здекуецеся.... "Іжэ" - значыць "Які". "Які" адносіцца да першай часткі сказу "І во едіного Господа, Іісуса Хріста, Сына Божія, Едінороднаго". Цалкам гэты сказ гучыць як:
"И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия Единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша"
З якой логікі ў вас атрымліваецца, што пра Сына напісана ТОЛЬКІ ніжэй. Ніжэй напісаны працяг, што Той, хто называецца Господом Іісусом Хрістом, Сыном Божіім Едінородным, "Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася."
Бачыце, "сшедшаго с небес".
Нешта мне не верыцца, што Вы гэтага не бачылі, калі чыталі Сімвал веры. Выглядае на тое, што Вы не проста памыляецеся, але адмыслова перакрычваеце змест.

Цитата:
.- Гэта ўсё так, але тады калі вам не падабаюцца мае словы вылучыце Яго чалавечую сутнасць менавіта з таго што гаворыце вы.
Калі Вы пагаджаецеся (нарэшце!), што Хрыстос быў заўжды Богам, то вельмі проста патлумачыць і Ягонае чалавецтва. Гл. вышэй. Чалавечая сутнасць (прырода) - была прынятая Словам, Сынам Божым, Другой іпастассю Тройцы пры ўчалавечанні ад Духа Святаго і Дзевы Марыі.

Цитата:
Гэтыя словы ізноў гавораць што Ісус і Айцец Яго гэта не зусім адно і тое ж, Хоць Ісус - Іпастась яго і Слова.

Добра, што Вы закранаеце гэтае пытанне. Тут таксама ўсё нескладана: Сын Божы, Хрыстос і Айцец - гэта ДЗВЕ ІПАСТАСІ аднога Бога. Гэта значыць, што Хрыстос іпастась не Айца, а іпастась Бога. Сын Божы і Айцец - адзіныя па прыродзе (Бажэственай) і розныя па іпастасі: Айцец нараджае Сына, але сам не з'яўляецца народжаным; Сын нараджаны ад Айца. Бог - адзіны ў ТРОХ іпастасях. Нельга і пра Святы Дух забывацца.

Цитата:
Плакаў? Калі людзі плачуць - яны шкадуюць у першую чаргу сябе. Жаль да сабе - гэта самаўлюбёнасць і эгаізм, так званае "Пачуццё ўласнай важнасці", і гэта менавіта тое, што пераследваюць і пастаянна вынішчаюць у сабе ваяры.
Калі гэта не так, то тады ён павінен быў быць разам з ім на Галгофе, магчыма побач на суседнім крыжы.

Ну давайце не будзем гадаць, каго Пётр шкадаваў перш за ўсё. Святыя айцы нават казалі, што многія апосталы не мелі патрэбы ў хрышчэнні (смерці), бо разам з Хрыстом паміралі на Крыжы, і разам з Ім уваскрэслі. Пётр плакаў не ад пачуцця ўласнаў важнасці - ну адкуль вы гэта ўзялі??? Пётр плакаў у пакаянні, у прыніжэнні сябе. Плакаў "горка", як напісана.

Цитата:
Заве, але не ў кантэксце будаўніцтва Царквы Хрыстовай, нават у сэнсе іншасказальным, таму, што Хрыстос - выратаванне, царква Хрыста - шлях да гэтага выратавання.


Вы ўжо блізкія да таго, што я імкнулася давесці. "врыатаванне", "шлях да выратавання" - гэта ўсё гульня словаў. Сам Хрыстос сябе называе не выратаваннем, а шляхам: "Я ёсць Шлях, Ісціна, Жыццё". А апостал Павел называе Царкву - Целам Хрыстовым.
Таму я Вас з першых жа постаў і заклікала - не блытаць "іншасказальнае" і рэчаіснае. Гэтак і Пётр - усё-тку чалавек, а не камень. І Хрыстос - Богачалавек, а не камень. І кожны вернік - чалавек, а не кмаень.

[qoute]Хрыстос не камень і не сімвал царквы Хрыстовай. Ён і ёсць не толькі гэтая царква але і нашмат больш. [/quote]
Рада, што вы гэта зразумелі, як небяспечна ўсякімі сімваламі жангліраваць.

Цитата:
У мяне няма ніякіх сваіх тэорый, пад якія я спрабую нешта падагнаць.

Тады я працягну з Вамі размову.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Хто намаляваны на гербе Пагоня.
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 3 из 4  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY