Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Хто намаляваны на гербе Пагоня.
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
.

Цитата:
Мне здаецца, што Вы здекуецеся.... "Іжэ" - значыць "Які". "Які" адносіцца да першай часткі сказу "І во едіного Господа, Іісуса Хріста, Сына Божія, Едінороднаго". Цалкам гэты сказ гучыць як:
"И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия Единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша"


Иже от Отца рожденнаго прежде всех век – тады "рожденнаго" будзе як "запраектаванага" па гэтаму кантэксту.

Цитата:
Ну давайце не будзем гадаць, каго Пётр шкадаваў перш за ўсё. Святыя айцы нават казалі, што многія апосталы не мелі патрэбы ў хрышчэнні (смерці), бо разам з Хрыстом паміралі на Крыжы, і разам з Ім уваскрэслі. Пётр плакаў не ад пачуцця ўласнаў важнасці - ну адкуль вы гэта ўзялі??? Пётр плакаў у пакаянні, у прыніжэнні сябе. Плакаў "горка", як напісана.

Пётр мог плакаць не ад пачуцця ўласнай важнасці толькі ад радасці. Калі плачаш пры пакаянні, або пры прыніжэнні сябе - гэтая праява жалю ў першую чаргу да самога сабе, а вось калі ў яго гэтае пачуццё ўжо адсутнічала - ён за веру ў Хрыста сам пайшоў на кару, і застаўся непераможным.
Узлюбі блізкага свайго як самога сябе, ці рэальна выканаць гэтую запаведзь? Я думаю так, гэта па маіх перакананнях значыць, што ў першую чаргу стражэй усяго трэба ставіцца да самога сабе, і любіць сябе менш чым астатніх. Таму адно з праяў гэтага любві - здольнасць да самаахвяравання, дзеля іншых. А па біблейскіх запаведзях атрымоўваецца ў першую чаргу трэба любіць Бога.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Иже от Отца рожденнаго прежде всех век – тады "рожденнаго" будзе як "запраектаванага" па гэтаму кантэксту.


Не будзе, бо "рожденнаго" ужываецца ў закончаным трыванні, значыць дзеянне здейсненае.

Цитата:
Пётр мог плакаць не ад пачуцця ўласнай важнасці толькі ад радасці. Калі плачаш пры пакаянні, або пры прыніжэнні сябе - гэтая праява жалю ў першую чаргу да самога сабе, а вось калі ў яго гэтае пачуццё ўжо адсутнічала - ён за веру ў Хрыста сам пайшоў на кару, і застаўся непераможным.


Вось прыклады, калі Сам Хрыстос плакаў:

"41 И когда приблизился к городу, то, смотря на него, заплакал о нем"
(Лук.19:41)

"36 Потом приходит с ними Иисус на место, называемое Гефсимания, и говорит ученикам: посидите тут, пока Я пойду, помолюсь там.
37 И, взяв с Собою Петра и обоих сыновей Зеведеевых, начал скорбеть и тосковать."
(Матф.26:36,37)

"33 И взял с Собою Петра, Иакова и Иоанна; и начал ужасаться и тосковать.
34 И сказал им: душа Моя скорбит смертельно; побудьте здесь и бодрствуйте."
(Мар.14:33,34)

"33 Иисус, когда увидел ее плачущую и пришедших с нею Иудеев плачущих, Сам восскорбел духом и возмутился
34 и сказал: где вы положили его? Говорят Ему: Господи! пойди и посмотри.
35 Иисус прослезился.
36 Тогда Иудеи говорили: смотри, как Он любил его."
(Иоан.11:33-36)

Бачыце, слёзы - знак любові. Таму дарма Пятровы слёзы абвінавачваць. Часта пакаянне называецца другім хрышчэннем, бо людзі ў сваіх слязах занходзяць ачышчэнне і ў скрусе зноў паміраюць. Калі б не было гэтых слёзаў пакаяння - то ці змог бы Пётр потым сведчыць пра Хрыста з той гарачынёй, як ён рабіў раней? Успомніце, што адбылося паміж Пятром і Хрыстом - Хрыстос ацаліў Пятровы раны, нанесеныя яму самім сабой у адрачэнні, як той тройчы зрокся, так тройчы адказаў Хрысту на пытанне: "Ці любіш ты мяне?".

Наконт апошняга Ваша пасажа, я зусім не дагнала, якое дачыненне ён мае да таго, што мы тут абмяркоўваем.

Давайце розныя багаслоўскія пытанні абмяркоўваць у іншай галінцы форуму, бо тут зададзеная канкрэтная тэма: "Хто намаляваны на гербе Пагоня" і тычыцца пытанняў геральдычных і вашай тэорыі, што намаляваны і ёсць Хрыстос. Прапаную далей прытрымлівацца больш-менш гэтай тэмы.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):


Цитата:
Иже от Отца рожденнаго прежде всех век – тады "рожденнаго" будзе як "запраектаванага" па гэтаму кантэксту.


Не будзе, бо "рожденнаго" ужываецца ў закончаным трыванні, значыць дзеянне здейсненае.

Запраектаваны і ёсць дзеянне зробленае. У нас мужчын, напрыклад, так: Мужчына сказаў - мужчына зрабіў. Але не факт, што зрабіў адразу жа.

Цитата:
Вось прыклады, калі Сам Хрыстос плакаў:

"41 И когда приблизился к городу, то, смотря на него, заплакал о нем"
(Лук.19:41)

"36 Потом приходит с ними Иисус на место, называемое Гефсимания, и говорит ученикам: посидите тут, пока Я пойду, помолюсь там.
37 И, взяв с Собою Петра и обоих сыновей Зеведеевых, начал скорбеть и тосковать."
(Матф.26:36,37)

"33 И взял с Собою Петра, Иакова и Иоанна; и начал ужасаться и тосковать.
34 И сказал им: душа Моя скорбит смертельно; побудьте здесь и бодрствуйте."
(Мар.14:33,34)

"33 Иисус, когда увидел ее плачущую и пришедших с нею Иудеев плачущих, Сам восскорбел духом и возмутился
34 и сказал: где вы положили его? Говорят Ему: Господи! пойди и посмотри.
35 Иисус прослезился.
36 Тогда Иудеи говорили: смотри, как Он любил его."
(Иоан.11:33-36)

Бачыце, слёзы - знак любові. Таму дарма Пятровы слёзы абвінавачваць. Часта пакаянне называецца другім хрышчэннем, бо людзі ў сваіх слязах занходзяць ачышчэнне і ў скрусе зноў паміраюць. Калі б не было гэтых слёзаў пакаяння - то ці змог бы Пётр потым сведчыць пра Хрыста з той гарачынёй, як ён рабіў раней? Успомніце, што адбылося паміж Пятром і Хрыстом - Хрыстос ацаліў Пятровы раны, нанесеныя яму самім сабой у адрачэнні, як той тройчы зрокся, так тройчы адказаў Хрысту на пытанне: "Ці любіш ты мяне?".

Плакаць не ёсць грэх, плач можна сказаць люстэрка душы. Плач гэтак жа не здрада, але плач, гэта жаль у першую чаргу да самога сабе, хоць нават падаецца што шкадуеш іншага, таму што разумова ставіш сябе на яго месца. Для Хрыста гэта мабыць было адно з спакус, праз якія трэба было прайсці. Іншая справа ці плакаў Хрыстос пасля уваскрашэння?

Цитата:
Наконт апошняга Ваша пасажа, я зусім не дагнала, якое дачыненне ён мае да таго, што мы тут абмяркоўваем.

Давайце розныя багаслоўскія пытанні абмяркоўваць у іншай галінцы форуму, бо тут зададзеная канкрэтная тэма: "Хто намаляваны на гербе Пагоня" і тычыцца пытанняў геральдычных і вашай тэорыі, што намаляваны і ёсць Хрыстос. Прапаную далей прытрымлівацца больш-менш гэтай тэмы.


Гэта я працягваў пра любоў да сабе, якая ў нас генетычна закладзеная і ад якой патрабуе пазбаўляцца Ісус Хрыстос.
Наконт малюнка http://icxc.at.tut.by/Pogonya%201_.htm (Хрыстос або Святая Троіца ў Пагоне) - я спасылку даў на сваю тэму, хто не абыякавы, пытае і дыскутуе. Хоць у большасці выпадкаў людзям усё гэта па барабане, атрымоўваецца амаль як з Біблейскімі пацеркамі.(Матф.7.6)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
Хто намаляваны на гербе Пагоня.
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 4 из 4  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY