Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему "Каталіцтва-Праваслаўе"
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  След.
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
вы пра якое праваслаўе пішаце? хіба гэта грэчаская традыцыя? вы ня чулі пра, напрыклад, сірыйскую традыцыю? можа, тады сірыйская традыцыя - яшчэ адна нароўні з грэчаскай і лацінскай? аднак сірыйцы тым ня менш - праваслаўныя.
што Вы маеце наўвеце пад адустнасьцю "поўных Ехарыстычных зносін паміж Праваслаўнымі"?

Я жыву ў Беларусі. На маёй Бацькаўшчыне 2 традыцыі сапраўднай Царквы - лацінская і грэчаская.
Пад Эўхарыстычнымі зносінамі я разумею магчымасьць яднацца з КК і ПЦ у САКРАМЭНТАХ, АСАБЛІВА СПОВЕДЗІ І ЭЎХАРЫСТЫІ.

burbalka писал(а):
пастрыжэньне у манаства, адпяваньне - чым не таінствы?

Гэта не Сакрамэнт, бо Сакрамэнт (ад лац. sacramentum – таямніца) – паводле св. Аўгустына (IV ст.) – гэта бачны знак нябачнай Божай ласкі. Сучасная тэалогія ўдакладняе, што гэты знак з’яўляецца дзейсным, гэта значыць, здзяйсняе тое, што азначае. Ёсць сем сакрамэнтаў: хрост, канфірмацыя, споведзь, Эўхарыстыя, намашчэнне хворых, святарства і сужэнства. Сакрамэнты былі ўстаноўленыя самім Хрыстом і ўдзяляюцца толькі ў Касцёле. Найсвяцейшым Сакрамэнтам называюць сакрамэнт Эўхарыстыі.

burbalka писал(а):
Я чытаў "ПРАВОСЛАВНЫЙ ПРОТИВОКАТАЛИЧЕСИЙ КАТЕХИЗИС", мне хапіла, нават спасылку даваць не хачу. Валасы дыбам сталі і не адразу апусьціліся назад. я разумею, чаму не жадаеце даваць спасылку Smile нябось не на афіцыйным сайце яе знайшлі, а на вашым любімым "праваслаўнай царквы маці божай дзяржаўнай"

Спасылка:http://bogoslov.com/?id=193
Я пытаўся што гэта за сайт і мне адказалі:
"Здравствуйте, с Рождеством Христовым!
Упомянутый Вами сайт принадлежит одному христолюбцу из Латвии и действует по
благословению о. архимандрита Серафима (Медведева), настоятеля общины
Новомучеников и Исповедников Российских, Истинно-Православной Церкви, к
которой, по милости Божией, принадлежу и я. Апостольское приемство наша
Церковь имеет от Старостильной Православной Церкви Греции (синод архиеп.
Макария).

С уважением,
р. Б. Игорь."

burbalka писал(а):
1. Маці Божая - каталікі і праваслаўныя маюць рознае вучэньне аб Маці Божай. Напрыклад, вучэньне пра беззаганае зачацьце Маці Божай для праваслаўных непрыймальнае. На погляд праваслаўных праз гэтае вучэньне, які пра навогул "марыйны" культ каталікі зьневажаюць і Божую Маці, і народжанга ад Яе Сына. І наадварот, каталікі лічаць, што праваслаўныя наадварот "прыніжаюць" Божую Маці, ня верачы ў яе безааганнае зачацьце.


Не людзям судзіць пра яе безааганнае зачацьце. А што за "марыйны" культ??? Павага да Маці Божай? Вы былі на Імшы ў КК? Прачытайце тады парадак Імшы. Дзе тут "марыйны" культ????????

burbalka писал(а):
Сьвятыя - тут трэба паводле кожнага сьвятога разьбірацца. Але хопіць і Язафата Кунцэвіча. Пакуль у каталікоў такія сьвятыя....


Ну не ўсе ж сьвятыя.

burbalka писал(а):
А для каталікоў праваслаўныя хіба што язычнікі.


Чаму??????????


burbalka писал(а):
Пра Цела і Кроў - вялікія адрозьненьні паміж праваслаўнымі і каталікамі, зьвязаныя гэтак сама з розным багаслоўем літургічным. Напрыклад, Ланчанскі цуд каталіцкі для іх - цуд ад Бога, а для нас - спакуса ад д'ябла.


А што гэта за цуд? Я не чуў.
Вы не адказалі на маё пытаньне:
Што для Вас Царкоўныя стасункі????

Куды дзеўся Правасаўны сьвятар? Я хачу даведацца, пра сайт.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Я жыву ў Беларусі. На маёй Бацькаўшчыне 2 традыцыі сапраўднай Царквы - лацінская і грэчаская.
Пад Эўхарыстычнымі зносінамі я разумею магчымасьць яднацца з КК і ПЦ у САКРАМЭНТАХ, АСАБЛІВА СПОВЕДЗІ І ЭЎХАРЫСТЫІ
хто з кім мае зносіны? вы з кк і пц? ці яны паміж сабой?
і ўсё тку вы каталік Smile для вас сапраўдная царква - каталіцкі каьсцёл у 2-х традыцыях: лацінскай і грэчаскай. а я думаю, да чаго вы хіліце. ідзіце ў касьцёл, і ў вас (і ў нас) ня будзе лішніх праблемаў.
Цитата:
Гэта не Сакрамэнт, бо Сакрамэнт (ад лац. sacramentum – таямніца) – паводле св. Аўгустына (IV ст.) – гэта бачны знак нябачнай Божай ласкі. Сучасная тэалогія ўдакладняе, што гэты знак з’яўляецца дзейсным, гэта значыць, здзяйсняе тое, што азначае. Ёсць сем сакрамэнтаў: хрост, канфірмацыя, споведзь, Эўхарыстыя, намашчэнне хворых, святарства і сужэнства. Сакрамэнты былі ўстаноўленыя самім Хрыстом і ўдзяляюцца толькі ў Касцёле. Найсвяцейшым Сакрамэнтам называюць сакрамэнт Эўхарыстыі.
я вам пра праваслаўнае вучэньне, а вы мне пра каталіцкае. ну сьмех і грэх проста. у праваслаўных "сьв.Аўгустын" не айцец Царквы Smile вы мне яшчэ каталіцкі катэхізіс працытуейце для раскрыцьця праваслаўнага вучэньня. І пакажыце, калі ня цяжка, дзе ў Евангельлі Хрыстос усталёўвае 7 вышэйназваных таінстваў.
Цитата:

Спасылка:http://bogoslov.com/?id=193
Я пытаўся што гэта за сайт і мне адказалі:
"Здравствуйте, с Рождеством Христовым!
Упомянутый Вами сайт принадлежит одному христолюбцу из Латвии и действует по
благословению о. архимандрита Серафима (Медведева), настоятеля общины
Новомучеников и Исповедников Российских, Истинно-Православной Церкви, к
которой, по милости Божией, принадлежу и я. Апостольское приемство наша
Церковь имеет от Старостильной Православной Церкви Греции (синод архиеп.
Макария).

С уважением,
р. Б. Игорь."
то вы на сайт багародзічнікаў спасылаецеся, то на іпц Smile хто наступны? парфірый іваноў ці сьведкі іеговы?

Цитата:
Не людзям судзіць пра яе безааганнае зачацьце. А што за "марыйны" культ??? Павага да Маці Божай? Вы былі на Імшы ў КК? Прачытайце тады парадак Імшы. Дзе тут "марыйны" культ????????
такіім чынам вы адмаўляеце права каталіцкага касьцёлу вызнаваць беззаганнае зачацьце Божай Маці? Ну вы сьвяцей за папу рымскага, аказваецца Smile На імшы была, прчым тут яе парадак? вы пачытайце кніжачку "катэхізіс" называецца, там усё напісана. не, у вас больш даверу для розных дробных сектантаў і раскольнікаў Smile можа,думаючы,куды перайсьці, разгледзіце "анастасію" альбо "парфірыя іванова"? бо каталікі вам таксама не падыходзяць Smile
Цитата:
Ну не ўсе ж сьвятыя.
Што вы хацелі гэтым сказаць? Што Язафат Кунцэвіч не сьвятой? то бок у Касьцёл вам дарога заказана - Касьцёл яго вызнае за сьвятога, а вы - не. Вам пашчасьціла, што пры вашым пераходзе ксёндз пробашч абмяжуецца "філіоквэ" Smile а то пераход не адбудзецца Smile

Цитата:
Чаму??????????
Вы фразу цалкам прачытайце - з-за багаслоўя іконы праваслаўнай. хочаце раскажу вам пра "імяслаўе", "энэргіі", "паламу" і інш.? хаця баюся, гэта Вам не на карысьць будзе... баюся за Вас.
Цитата:
А што гэта за цуд? Я не чуў.
Ну пра плачушчыя іконы БМ Дзяржаўнай выж у інэце знайшлі? Тут і пра Ланчанскі цуд ёсьць. Перадаю кароткі зьмест. Сьвятар служыць літургіі ў стагодзьдзі 12-м, але ён неяк ня верыць у тое, што Еўхарыстыя - сапраўднае Цела і сапраўдная Кроў. А тут глядзіць - у Чашы кроў, а аблаткі - кавалкі плоці. Даследаваньне нядаўнае паказала, што гэта кроў 4 групы і кавалак перыкарду (ці міякарду). Дык вось, праваслаўная сьвядомасьць на такое мае адзін адказ (які ў службоўніку запісаны): калі раптам сьвятар пабачыць такое, то гэта спакуса ад д'ябла, і калі яна ня пройдзе, спыняецца служэньне літургіі, а ўсё з Чашы закапываецца.
Цитата:
Што для Вас Царкоўныя стасункі????
Пакуль рана адказваць на гэтае пытаньне.
Цитата:
Куды дзеўся Правасаўны сьвятар? Я хачу даведацца, пра сайт.
Вам каторы праваслаўны сьвятар патрэбны? У нас іх некалькі.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Б-рррр. Smile Smile Wink
1. Яны паміж сабой.
Я праваслаўны, веру ў адзіную Царкву (ПЦ і КК), як адно Містычнае Цела Хрыста. КРОПКА!
2. Ну 7 не пакажу, а хрост, споведзь, Эўхарыстыю, святарства і сужэнства ўсталёўвае.
3. А якія зносіны паміж ІПЦ і РПЦ. ІПЦ ж - гэта не секта. Не прасьцей у каталікоў есьць Папа і Касьцёл і ўсе. А тут і РПЦ і ІПЦ і ГПЦ і АПЦ і СПЦ і РПЦЗ і ....................... А Эўхарыстычных зносін няма! На сайтах дыяцэзій РПЦ тое самае, проста не падагулена.
4. Вы фразу цалкам прачытайце - з-за багаслоўя іконы праваслаўнай. Нешта я не разумею, Вы мне растлумачце на пальцах, як мага прасьцей!!!!
5. Гэты цуд я ведаў, толькі 8 ст. Я не ведаў назву мястэчка. Гэтым праваслаўныя прызнаюць моц д'ябла, большую за моц Бога. Бо Эўхарыстыя - Жывы Езус, Яго сапрваўдная Цела і Кроў. І што д'ябл пераможа Месію, Сына Бога Жывога???? Сьмешна.
6. Што для Вас Царкоўныя стасункі???? (Ну ў 2-х словах)
7. ЛЮБЫ сьвятар, каб выказаў свой погляд на мае і Вашы погляды!!! Асабліва на сайт!!!!

Я не думаю куды перайсьці, праста маёй душы добра ў КК. Калі КК прызнае БЗНПМ, хай прызнае, але не людзям судзіць пра яга правільнасьць. Тым больш Вы чулі пра прычыну з'яўленьня мэдальёна (1830)., і што на ім напіссана?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1. "Яны паміж сабой" ОК. Чаму ж пішаце "Пад Эўхарыстычнымі зносінамі я разумею магчымасьць яднацца з КК і ПЦ"?
2. " Ну 7 не пакажу, а хрост, споведзь, Эўхарыстыю, святарства і сужэнства ўсталёўвае."
Ага. У якім стагодзьдзі ўзнікае споведзь? пытаныне на засыпку.... дзе Хрыстос усталёўвае хрышчэньне? Дзе сьвятарства? А ці не было да хрыста СУЖЭНСТВА???? 8-0 авраам і сара хто паміж сабой? дарэчы, вы ў курсе, што праваслаўная царква грамадзянскі шлюб прызнае за дзейсны?
А сьвяты Іаан Дамаскін у "дакладным выкладаньні праваслаўнай веры" пад "таінствам" разумее толькі адно - Таінства Цела і Крыві Хрыстовых.
3. "А якія зносіны паміж ІПЦ і РПЦ. ІПЦ ж - гэта не секта. Не прасьцей у каталікоў есьць Папа і Касьцёл і ўсе. А тут і РПЦ і ІПЦ і ГПЦ і АПЦ і СПЦ і РПЦЗ і ....................... А Эўхарыстычных зносін няма! На сайтах дыяцэзій РПЦ тое самае, проста не падагулена." вось бачыце, а вы гавораце пра "Я праваслаўны, веру ў адзіную Царкву (ПЦ і КК), як адно Містычнае Цела Хрыста. КРОПКА!" шматкроп'е атрымліваецца, а ня кропка Smile скажыце - ці можа праваслаўны не падзяляць вучэньня праваслаўнай царквы? калі ня можа не падзяляць, то вы мусіце зьмірыцца з тым, што Праваслаўная ЦАРКВА - і ёсьць адзіная святая саборная і апостальская. альбо прызнаць, што вы не праваслаўны. калі ж на ваш погляд праваслаўны може не падзяляць "праваслаўнага веравучэньня", то тады зразумелыя вашыя спасылкі на багародзічнікаў. і тады вы можаце працягваць прытрымлівацца "філіоквэ", пратэстанцкай эклезеалогіі і плакаць гаручымі сьлязьмі разам з багародзічнікамі. але тады ізвольце не патрабаваць ад іншых праваслаўных (такіх жа як і вы разумнікаў) шанаваньня Божай Маці і сьвятых.
4. "4. Вы фразу цалкам прачытайце - з-за багаслоўя іконы праваслаўнай. Нешта я не разумею, Вы мне растлумачце на пальцах, як мага прасьцей!!!! " Пачакайце, дойдзем да складаных пытаньняў. яшчэ з простымі не разабраліся. запомніце гэтае пытаньне, вернемся пазьней.
5. Ну 8-мае стагодзьдзе. гэта ня мае значэньня. "І што д'ябл пераможа Месію, Сына Бога Жывога???? Сьмешна." У тым і справа, што сьмешна, што спакусу ад д'ябла зрабілі пакланеньнем. Нават многія праваслаўныя спакусіліся. Еўхарыстыя - гэта сапраўдныя Цела і Кроў Хрыстовы, так, спрачацца ня буду. Але ж яны ЗАЎЖДЫ існуюць пад выглядам ХЛЕБА (а ня чалавечай плоці) І ВІНА, а не крывяной плазмы і клетак крыві (эрытрацытаў розных). Скажыце, пытаньне на засыпку, ці стаў бы гэты ксёндз сам прычашчацца кавалкамі мяса і кроўю?
6. "6. Што для Вас Царкоўныя стасункі???? (Ну ў 2-х словах) " Ладна, у 2-х словах. Царкоўныя стасункі - гэта стасункі ў ЦАРКВЕ Хрыстовай, але не па-за ёй. Царкоўныя стасункі - гэта стасункі ў ЦЕЛЕ, як члены ў целе маюць стасункі, гэтак і члены ў ЦАРКВЕ маюць стасункі - стасункі ў Духу Сьвятым, у Целе і Крыві Гасподнім, у Ісьціне.
7. Я на гэтым сайце адміністратар Smile Магу толькі яго прарэклямаваць. Яго мы робім разам са сьвятаром Аляксандрам Шрамком, ён на гэтым форуме "прасвітар Аляксандар".
8. "Калі КК прызнае БЗНПМ, хай прызнае, але не людзям судзіць пра яга правільнасьць." Вось у тым і справа, што вы адмаўляеце людзям у праве судзіць наконт БЗНПМ, а самі судзіце прама паводле ўсіх пытаньняў - і таінстваў, і царквы і г.д. у вас няма кагнітыўнага дысанансу???
9. "Тым больш Вы чулі пра прычыну з'яўленьня мэдальёна (1830)., і што на ім напіссана?" спадзяюся, зноў спасылак на "багародзічнікаў" ня будзе?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Добра! Перапынак! Давайце падагульнем і пойдзем далей, бо я ўжо чытаю і рагачу! Smile
1 Хто я? Калі веру ў тое, што сапраўдная ЦАРКВА - ПЦ і КК? Прызнаю Філіоквэ, БЗНПМ.
2. Праваслаўная царква грамадзянскі шлюб прызнае за дзейсны? І гэта не грэх? А навошта тады Шлюб ў Царкве? Каб Бог блаславіў і было лягчэй утварыць хрысьціянскую сям'ю, ці што?
3. Што такое ІПЦ і якія зносіны ў ІПЦ і РПЦ?
4. Пазьней, дык пазьней
5. Эўхарыстыя - гэта сапраўдныя Цела і Кроў Хрыстовы. Каб гэты манах не спакушаўся Бог яму паказаў. Бо да гэтага ён сумняваўся што адбываецца пераўтварэньне Хлеба ў Цела, Віна ў Кроў. Ну не можа быць такое ад д'ябла. Не можа!
6. Царкоўныя стасункі для Вас - еднасьць у Духу Сьвятым?
7. Не на Ваш сайт, а на, як Вы кажаце, багародзічнікаў? І хачу пачуць ацэнку сьвятара.
8. Я хацеў сказаць БЗНПМ пытаньне складанае і людзям яго не вырашыць (ну нам з Вамі). У КК гэта дагмат - добра. У ПЦ не, таксама добра.
9. Шукайце самі, бо я баюся.

P.S. Я не ведаў што гэта за сайт, не падколвайце мяне ім больш. Я нікуды не прыду акрамя ПЦ ці КК.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1. то Вы не каталік і не праваслаўны. а хто - ня ведаю.
2. прыкадна так. шлюб - шлюб заўжды, Царква проста благаслаўляе шлюб сваіх членаў і моліцца за іх.
3. ІПЦ - гэта сукупнасьць розных арганізацыяў, кангламерат ад катакомбнікаў да харызматаў. цяжка нават ім ацэнку даваць. ІПЦ не прызнае РПЦ і наадварот.
4. ок
5. "Эўхарыстыя - гэта сапраўдныя Цела і Кроў Хрыстовы. Каб гэты манах не спакушаўся Бог яму паказаў. Бо да гэтага ён сумняваўся што адбываецца пераўтварэньне Хлеба ў Цела, Віна ў Кроў. Ну не можа быць такое ад д'ябла. Не можа! " ну як жа ня можа? ад д'ябла ня можа быць ІСЬЦІНЫ і ЗБАВЕНЬНЯ, а ўсякія штучкі - і міраструменьні, і ацаленьні, і мошчы ўсякія, і інш. фокусы - толькі так могуць. Пра гэта і Хрыстос гаворыць.
6. Ня толькі еднасьць, але і Ісьціна, і стасункі ў Целе і Крыві Гасподніх.
7. У нас ёсьць спецыяліст - сэктазнаўца. Владімір, але нешта яго даўно не было. Зараз знайду афіцыйнае што-небудзь. вось тут гляньце http://iriney.vinchi.ru/sects/bc/index.htm - гэта спасылка на афицыйны цэнтар ірэнея ліёнскага. сам цэнтар даволі адыёзны, але наконт багародзічнікаў інфа ў іх дакладная. самі гляньце.
8. а якім людзям можна? у нас у праваслаўнай Царкве людзі - царственнае сьвятарства, могуць і пра дагматы разважаць. толькі калі ў ЦАРКВЕ, а ня так - міма праходзілі. спачатку ўвайдзіце ў ЦАРКВУ, а потым дазваляйце сабе тое, што можна членам.
9. не, я не фанатка мэдальёнаў і іншых сумніўных рэчаў.

10. " Я не ведаў што гэта за сайт, не падколвайце мяне ім больш. Я нікуды не прыду акрамя ПЦ ці КК." бачыце - аднак жа прыйшлі на сайт багародзічнікаў, і ім паверылі...

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
1. Цікава.
2. Калі мужчына і жанчына жывуць у грамадзянскім шлюбе (без шляба ў Царкве і ЗАГСе) гэта не грэх?
3. А дагматы ў іх такія самыя. Гэта па сутнасьці таксама секта?
5. А міраструменьні, і ацаленьні гэта як?
7. Дзякуй. Страшна. Больш туды не палезу. Можа спасылкі з форума ўбраць? Я паверыў. Сапраўды страшна
9. Мэдальён - каталіцкі. Гэта не секта.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1. "Калі мужчына і жанчына жывуць у грамадзянскім шлюбе (без шляба ў Царкве і ЗАГСе) гэта не грэх? " грамадзянскі шлюб - гэта шлюб у ЗАГСе (ці інш., гледзячы, як прынята ў грамадстве абвяшчаць шлюб)
2. " А дагматы ў іх такія самыя. Гэта па сутнасьці таксама секта? " я кажу справа ж ня толькі ў дагматах. дарэчы, уміліла, як вы магістру багаслоўя камілаўцы тлумачыце пра дагматычныя адрозьнень каталіцтва і праваслаўя на пачатку форуму.
3. "А міраструменьні, і ацаленьні гэта як? " міра струменьні - гэта калі зь іконы ці мошчаў напрыклад, ці іншых прадметаў выцякае міро. ацаленьні - гэта калі чалавек быў хворы, а стаў здаровы.
4. " Дзякуй. Страшна. Больш туды не палезу. Можа спасылкі з форума ўбраць? Я паверыў. Сапраўды страшна " можна не прыбіраць
5. "Мэдальён - каталіцкі. Гэта не секта." Не ганяйцеся за цудамі такога кшталту і не будуйце на іх сваёй веры.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
1. Як я разумеў грамадзянскі шлюб - мужчына і жанчына пазнаёміліся і жывуць разам, як муж і жонка без ЗАГСа. А свецкі шлюб у ЗАГСе. А Царкоўны ў Царкве/Касьцёле. Касьцёл прызнае толькі Царкоўны Шлюб, а РПЦ? Бо што яна не прызнае - тое грэх.
2. Я не ведаў, хто яна такая. Прабачце, калі ласка. Дарэчы а чаму магістр багаслоўя нічога не сказаў на гэты конт?
Добра тэма Каталіцтва - Праваслаўе, а не секты.
burbalka писал(а):

3. "А міраструменьні, і ацаленьні гэта як? " міра струменьні - гэта калі зь іконы ці мошчаў напрыклад, ці іншых прадметаў выцякае міро. ацаленьні - гэта калі чалавек быў хворы, а стаў здаровы.


Ацаленьні згодзен, магчыма. А міра струменьні - не. Калі гэта абраз, гэта сьвятое і д'яблу не хопіць моцы падыйсьці да сьвятога. І як жа адрозьніць то зрабіў Бог ці д'ябл па вашаму вучэньню????

5. Я не ганяюся, проста нашу на шыі і Крыж і Мэдальён. Як апеку Марыі і Езуса.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Александр Кокоша


Православный
Зарегистрирован: 27.01.2006
Сообщения: 8
Откуда: Гомель
Ответить с цитатой
"burbalka"
***ну сьмех і грэх проста. у праваслаўных "сьв.Аўгустын" не айцец Царквы Smile

Паважаная burbalka!
Вы недооцениваете данный Вам выше совет учить матчасть.
Надо уделять этому должное внимание.

http://days.pravoslavie.ru/Life/life1316.htm
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Александр Кокоша


Православный
Зарегистрирован: 27.01.2006
Сообщения: 8
Откуда: Гомель
Ответить с цитатой
[quote="Мікалай"] Касьцёл прызнае толькі Царкоўны Шлюб, а РПЦ?
Здравствуйте!
Думаю Вы неправы, ставя в вину православной церкви, что она признает гражданский брак.
Католическая церковь у нас польская, это не подлежит никакому сомнению - а в Польше никогда религия не была так притеснена, как в на территории коммунистической России. Таким образом перенесение польских религиозно-обрядовых традиций на нашу территорию в корне неправильно. В отсутствие церковной власти человек обязан подчиняться власти мирской, как блюстителя общечеловечеких зщаконов и ценностей (в том числе и касательно брака.) А то что - если нет попа, чтобы повенчать - гуляй направо и налево - не грех?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Аляксандар Какоша, ня кожны сьвяты япіскап - Айцец Царквы, пара б ведаць. Навогул гэта каталіцкі тэрмін "Айцец Царквы". А вучыць матчасьць я сама параду давала Smile сваёй жа парадай і скарыстаюся.

Мікалай, грамадзянскі і сьвецкі шлюб - гэта адно і тое. Грамадзянскі шлюб - гэта шлюб паводле грамадзянскага права Smile, прызнаны пэўным чынам праз грамадства. Калі яны пазнаёміліся і жывуць разам і лічаць, што жывуць у шлюбе, гатовыя нараджаць дзяцей, весьці супольную гаспадарку, жывуць адной сям'ёй, а ня як партнэры, і ўсе ведаюць, што яны жывуць у шлюбе - то тут нават пячаткі ў пашпарце ня трэба Smile на мой погляд. хаця ня бачу прычынаў той пячаткі ня ставіць (але бывае - у вайну, напрыклад, калі няма органаў улады, дзе пячаткі ставяць).
У сучаснай Царкве распаўсюджаная наступная практыка - не вянчаюць без даведкі з ЗАГСу, і на сучасным этапе рацыя ёсьць - у тым стане, у якім у нас знаходзяцца прыходы.

Цитата:
Ацаленьні згодзен, магчыма. А міра струменьні - не. Калі гэта абраз, гэта сьвятое і д'яблу не хопіць моцы падыйсьці да сьвятога. І як жа адрозьніць то зрабіў Бог ці д'ябл па вашаму вучэньню????

"24 Ибо восстанут лжехристы и лжепророки, и дадут великие знамения и чудеса, чтобы прельстить, если возможно, и избранных.(Матф.24:24)" "22 Ибо восстанут лжехристы и лжепророки и дадут знамения и чудеса, чтобы прельстить, если возможно, и избранных. 23 Вы же берегитесь. Вот, Я наперед сказал вам все. (Мар.13:22,23)"
Што тычыцца міраструменьняў - то яны нічога не даказваюць - яны бываюць ня толькі ў хрысьціянаў, як вядома. Бывае, што міраструменяць целы абрэзаных мусульманаў (прычым нятленныя). Дзесьці ў інэце быў артыкул прот. Нікалая Балашова, які пісаў канкрэтна пра тое, як адрозьніваьц праўдзівыя міраструменьні ад непраўдзівых. не грунтуйце сваёй веры на сумніўных цудах. Берегітесь!

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
яшчэ адна заўвага ад адміна - давайце паасобныя пытаньні вырашаць у асобных тэмах. а то блытаецца ўсё ў дэталях. як слушна заўважыў а.аляксандар "за дрэвамі лесу ня бачна". міраструменьні? - у асобную тэму. Еўхарыстыя - такая тэма ўжо ёсьць. Ёсьць і асобная тэма пра таінствы. не лянуемся!

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Александр Кокоша писал(а):

Католическая церковь у нас польская, это не подлежит никакому сомнению - а в Польше никогда религия не была так притеснена, как в на территории коммунистической России.

Такое различие в отношении брака никак не связано с национальными, государственными и сторическими особенностями. Ибо католическая церковь не только в Польше, как и православная не только в России или бывшем СССР.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Нить вашего разговора стало тяжело проследить. С моей точки зрения, уж в вопросе то брака различий минимум. Если не цепляться за свое понимание греха и вообще за "свое" понимание различий.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
"Каталіцтва-Праваслаўе"
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 4 из 16  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY