Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему "Каталіцтва-Праваслаўе"
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  След.
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
давайце тады асобныя тэмы для асобных пытаньняў адкрываць. "філіоквэ" "споведзь" і г.д.

пра цытату тую магу сказаць: зьвярніце ўвагу, Хрыстос гаворыць: "потому Я сказал, что от Моего возьмет и возвестит вам" у будучым часе, што паказвае на тое, што гэта не СПРАДВЕЧНЫ стан, а стан у часе. а дагматычная формула, што "Сьвяты Дух ад Айца зыходзіць" менавіта падкрэсьлівае гэты спрадвечны характар. таму дадаваць "і ад Сына" не карэктна, бо гаворка тут пра розныя прадметы.

прабачце мяне за рэзкасьць, я проста стамілася ад спрэчкі, якая на мой погляд становіцца бессэнсоўнай. таму і прапаную варыянт асобных тэмаў, каб у асобных тэмах разьбірацца.

у сераду я зьяжджаю амаль на 2 тыдні, таму мой удзел у форуме будзе дужа эпізадычны, калі навогул будзе мажлівы.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Сеньня знайшоў сайт http://osipov.orthodoxy.ru/ спадара Алексея Ильича ОСИПОВА - профессор Московской Духовной Академии и Семинарии. Родился: 31 марта 1938 года. Окончил Московскую духовную семинарию и Московскую духовную академию. С 1965 года преподаватель основного богословия в Московской Духовной Академии. В 1985 году присвоена ученая степень доктора богословия.

Я ужо баюся, пасЬля секты багародзічнікаў, гэта не секта? Там на сайце аудыё файлы па нашай тэме. Іх можна слухаць???
Спасылка:
http://osipov.orthodoxy.ru/index.php?id=audio.v02

Пытаньне па споведзі запрашаю наведаць на

http://zmk.ngo.by/forums/viewtopic.php?t=376
Бо там людзі гэта ведаюць больш за нас.

Тэму Міраструменьні пачнем, калі пані Бурбалка прыйдзе на форум!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Cathleen


Православный
Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 69
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Цитата:
ПЦ НІКОЛІ па за бортам не застанецца для мяне НІКОЛІ!!! Я веру ў непадзельную АДЗІНУЮ Царкву (ПЦ і КК). Таму я буду прысутнічаць і там і там.

Бяда ў тым, што такіх поглядаў на адзіную Царкву не падзяляе ні КК, ні ПЦ. Скажыце, у Вас ёсьць сур'ёзныя падставы лічыць, што яны памыляюцца, а Вы - не?
Што тычыцца Осіпава, то ён сапраўды праваслаўны, але часам выказвае думкі, з якімі шмат іншых праваслаўных не згаджаецца. Таму чытаць яго можно, толькі ня трэба лічыць ісьцінай у апошняй інстанцыі.

_________________
Калі Бог не збудуе дома, дарма будаўнік працуе,
Калі Бог не пільнуе горад, дарма ня спіць вартаўнік.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя CathleenОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Можна слухаць. Хаця ён кажа шмат чаго, што успрываецца неадназначна. Ёсьць як за, так і супраць. Былі спробы даказаць нават, што ён кажа ерэсь. Але, екалі не дакопвацца да дэталяў , тым больш для "наваначальнага", можа быць карысна.
І лепш не скачваць з інету (марудна і дорага), а купіць дыскі, якія прадаюцца ў праваслваўных крамах. Парачку такіх я запісаў сабе. І ў Бурбалкі ёсьць. Калі будзеце спачылаца, называйце больш-меньш канкрэтна - назву, тэму, каб можна было знайсьці ў нашых запісах.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Cathleen писал(а):
Скажыце, у Вас ёсьць сур'ёзныя падставы лічыць, што яны памыляюцца, а Вы - не?


Езус хацеў, каб людзі збудавалі АДНУ!!!!! Царкву. А калі паглядзець на дагматыку ўсіх хрысьціян я бачу гэту АДНУ Царкву, у 2-х традыцыях Рымскай (РКК) і Грэцкай (ПЦ і ГКК). Вось у гэта я веру. Падставы да такой веры - я адчуваю, што і ў ПЦ і ў КК прысутнічае жывы Езус у Эўхарыстыі, я адчуваю, калі захаджу ў КК і ПЦ што гэта САПРАЎДНЫ Дом Божы. Мне гэтага хапае, а тое, што людзі з-за пыхі, хцівасьці і жаданьня грошай з уладай падзялілі Божы храм на 2 не мая віна.

Паўстае пытаньне - кто я па веравызнаньню? Адказ - хрысьціянін. Я хачу мець жыцьцё вечнае, але ў мяне грахоў шмат. Бог міласэрдны, калі я шчыра шкадую пра ўчыненыя грахі ён мне прабычыць іх, праз Сьвятара. Паўстае галаўнае пытаньне - дзе мне Прычашчацца ды Спавядацца? Калт б было маё жаданьне гэта было б прыкладна так - калі я ў Менку ў КК. Калі я паехаў напрыклад у горад дзе няма КК тады ў Царкве. Калі я паехаў у пілігрымку да сьвятыні КК - тады ў КК, калі ПЦ тады ў ПЦ. Але нажаль так мне рабіць не дазваляюць. Тады паўстае апошняе пытаньне з-за якога я і прыйшоў на гэты форум - што мне рабіць з маімі поглядамі ? Хто я? І чаму сьвятары так дзеляць людзей? Мне кажуць, што так, я нават не магу ў Царкве спавядацца не магу бо грэх. Вось на гэта я хачу атрымаць адказ.


Последний раз редактировалось: Мікалай (Ср Фев 08, 2006 18:48), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Cathleen


Православный
Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 69
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Цитата:
Падставы да такой веры - я адчуваю, што і ў ПЦ і ў КК прысутнічае жывы Езус у Эўхарыстыі, я адчуваю, калі захаджу ў КК і ПЦ што гэта САПРАЎДНЫ Дом Божы. Мне гэтага хапае, а тое, што людзі з-за пыхі, хцівасьці і жаданьня грошай з уладай падзялілі Божы храм на 2 не мая віна.

Але нашыя адчуваньні - гэта да таго няпэўная матэрыя. У мяне ёсьць сяброўка-каталічка з Масквы, якая скардзілася, што ў праваслаўнай царкве ёй становіцца дрэнна, што яна адчувае нешта цьмянае і нядобрае. Можа, яна больш тонка за Вас адчувае? А ёсьць людзі, якія наадварот вельмі жыва адчуваюць прысутнасьць Хрыста ў пратэстантскіх цэрквах. Але сапраўдная Царква - Яна не можа быць для аднаго сапраўднай, а для іншага - не. То чаму Вы так упэўненыя, што менавіта Вашыя пачуцьці з'яўляюцца надзейным крытэрам?
А што да таго, што Вам рабіць, я магу адно параіць - маліцца. Прасіць Хрыста, каб Ён паказаў Вам, дзе Яго сапраўдная Царква. І самаму старацца шукаць менавіта перш за ўсё ісьціну, а не нейкіх зямных рэчаў, кшталту "дзе лягчэй" ці "дзе больш прыемна". Гучыць патасна, я разумею, але паверце, гэта практычная парада Smile

_________________
Калі Бог не збудуе дома, дарма будаўнік працуе,
Калі Бог не пільнуе горад, дарма ня спіць вартаўнік.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя CathleenОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Пакуль я скачаў і праслухаў :
15.1. Католические мистики - часть 1. Ну не чытаў я пра Сьв. Францыска. Я нічога не магу сказаць. Адзінае я ведаю, што "сьвяты Язафат Кунцэвіч" не сьвяты. Не ведаю што там за мошчы ляжаць ў Ватыкане, але ён не сьвяты.

Яшчэ скачаю:
30. 15.2. Католические мистики - часть 1 9,69 Mb
31. 16.1. Католические мистики. Отчитка - часть 2 8,81 Mb
32. 16.2. Католические мистики. Отчитка - часть 2 8,56 Mb

А больш так яўна пра Каталіцтва я там ня бачу.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Cathleen. Тут пачанаецца самае цікавае. Бо мая маці малілася за мяне, каб ..... я знайшоў веру. І я сапраўды прыйшоў да Бога, у мяне змянілася жыцьцё, я стаў больш давяраць Богу, спадзявацца на яго, менш грашыць. Я не заўсёды быў такі. Я заўсёды верыў у Бога, але не так, неяк не разумеючы, і ў Царкву прыходзіў у лепшым выпадку раз у месяц. А зараз я з'мяніўся, пасьля тага, як аднойчы проста зайшоў у Касьцёл паглядзець як там людзі моляцца (у мяне прадзед каталік)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Cathleen


Православный
Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 69
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
І гэта вельмі добра. Вось, бачыце, па малітве Вашай маці Бог зрабіў так, што Вы дараслі да таго, каб цікавіцца такімі пытаньнямі. Цяпер паспрабуйце зьвярнуцца да Яго за дапамогай, каб знайсьці на іх слушны адказ Smile
Я пра гэта так упэўнена пішу таму, што сама таксама праз усё гэта прайшла. І рашэньне пачаць царкоўнае жыцьцё да мяне прыйшло праз людзей неправаслаўных, і па шэрагу жыцьцёвых абставін для мяне пытаньне "заставацца праваслаўнай ці стаць каталічкай" у свой час стаяла вельмі востра і балюча.

_________________
Калі Бог не збудуе дома, дарма будаўнік працуе,
Калі Бог не пільнуе горад, дарма ня спіць вартаўнік.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя CathleenОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Але Вы вырашылі застацца Праваслаўнай. Чаму? Што стала той сьцяною?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Cathleen


Православный
Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 69
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Прабачце за затрымку з адказам - рыхтавалася да іспыту.
Няўпэўнена, што Вам дапаможа мой асабісты досьвед Smile Але менавіта дагматыка. Справа ў тым, што прыняцьце дагмату - гэта ня толькі сьцьверджаньне "мы лічым так", гэта яшчэ і анафема ўсім, хто так ня лічыць. Вось я і задумалася, ці я магу ня толькі згадзіцца з гэтымі дагматамі, але і зразумець, чаму тыя, хто их не прымае, адлучаюцца ад Царквы. З гэтага пачалося Smile

_________________
Калі Бог не збудуе дома, дарма будаўнік працуе,
Калі Бог не пільнуе горад, дарма ня спіць вартаўнік.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя CathleenОтправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Я таксама зараз рыхтуюся зараз да іспыту Smile
Калі нешта мяне і спыняе - так гэта не дагматы. Споведзь мяне спыняе нават больш. Проста ў мяне такое адчуваньне што я не змагу далей уздымацца духоўна без КК.
Я на пачатку адвэнту вырашыў, што калі нічога не зменіцца на пачатку новага літургічнага года - я прыму каталіцтва. Вось і паціху шукаю праўду. Спалучаючы з малітвай, пастом і Эўхарыстыяй.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
ja zajszla siudy skazac.
zaraz ja na ekumenicznaj kanferencyji u Porto Alegre, WCC (World Council of Churches). Usie ludzi klasnya (pakul aficyjnyja delehacyji nie pryjechali Smile ). ale wiedajecie usie, dahmaty - heta wielmi wazhna, a samae halounaje wuczennie, pawodle jakoha usie rozniacca - heta ekklezyjalogia, wuczennie ab carkwie.

Mikalaja zh mozhna adniesci ni da prawaslaunych, ni da katalikou, a da nowaj carkwy´prawaslaunyja+kataliki´, ale jamu treba wielmi pataracca, kab dakazac, czamu jahonaje wuczennie ab carkwie liepej za katalickaje ci prawaslaunaje.

ajciec, my nie darma nazwali sait carkwa.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Как Ты послал Меня в мир, так и Я послал их в мир.
И за них Я посвящаю Себя, чтобы и они были освящены истиною.
Не о них же только молю, но и о верующих в Меня по слову их,
да будут все едино, как Ты, Отче, во Мне, и Я в Тебе, так и они да будут в Нас едино,- да уверует мир, что Ты послал Меня.
И славу, которую Ты дал Мне, Я дал им: да будут едино, как Мы едино.
Я в них, и Ты во Мне; да будут совершены воедино, и да познает мир, что Ты послал Меня и возлюбил их, как возлюбил Меня. (Ян 17, 18-23)



И все Мое Твое, и Твое Мое; и Я прославился в них. (Ян 17, 10)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
молодец. николай. я этого за пару дней наслушалась - будь здоров. особенно это место цитируют. знал бы ты в какой цирк иногда это "едино" превращается. ну а если ты заговорил про едино. куда ты протестантов дел?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
"Каталіцтва-Праваслаўе"
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 7 из 16  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY