Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему "Каталіцтва-Праваслаўе"
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  След.
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Але праўда адна і як заўсёды пасярэдзіне. Бо для Бога ўсёроўна Каталік ці Праваслаўны.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Канкрэтныя пытаньні пра Чысьцец,месцы знаходаньня душаў,паміраньне целаў - прапаную вылучыць у асобную тэму. бо флуд ідзе адзін - пачалі пра каталікоў-праваслаўных, а скончылі мытарствамі.... скажу, што мытарствы "афіцыйна" Царквой не прызнаюцца. пра "Душа Марыі прайшла Мытарствы і зараз разам з душамі Сьвятых і праведных чакае, пакуль..." - дзе вы бярэце такую інфармацыю??? Пра Усьпеньне чулі???

А пра наконт паразважаць - ужо цікавей. Няўжо толькі перад ксяндзом-пробашчам трэба Сімвал Веры КК прачытаць? а калі ён ня пробашч, то ўжо ўсё??? дзе вы бярэце ўсёгэтую інфармацыю????

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Няўжо толькі перад ксяндзом-пробашчам трэба Сімвал Веры КК прачытаць? а калі ён ня пробашч, то ўжо ўсё??? дзе вы бярэце ўсёгэтую інфармацыю????


У кожнай парафіі ёсьць ксёндз-пробашч. Гэта інфармацыя дакладная, чаго не скажаш пра душы.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Вай-вай-вай!!! Зусім забыўся, прабачце. Каб Праваслаўнаму прыняць Каталіцтва трэба перад ксяндзом-пробашчам вызнаць
Сімвал Веры КК, чытаючы яго з лістка, і паставіць на ім свой подпіс. Усё. Бо КК поўнасьцю прызнае Праваслаўную
Царкву і ўсе яе Сакрамэнты.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Александр Кокоша


Православный
Зарегистрирован: 27.01.2006
Сообщения: 8
Откуда: Гомель
Ответить с цитатой
[quote="Мікалай"]Я разумею так:

(колькасьць грахоў > добрых учынкаў, малітвы, паста, міласэрднасьці, малітвы за душу памерлага)

Обратите внимание - молитвы за душу умершего. За козла молиться никто не будет. И козел не сможет воспитать нормального человека, в душе которого есть сострадание. Если память о человеке подвигает живущих на проявление к нему сострадания - это ведь развитие христианской добродетели. Думаю и таким образом Бог созидает "храм души". Огромно число свидетельств об облегчении страданий грешных душ по молитваи и благочестивым делам живущих. Человек богоугодными делами не только открывает себе врата Царства Небесного, но и помогает тому, благодаря кому в нем воспитались истинно человеческие качества, но кто в силу разнообразных причин не стал при жизни на путь истины.
Думаю такое мнение не противоречит ни православному, ни католическому представлениям о положении души после физической смерти тела.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Александр Кокоша


Православный
Зарегистрирован: 27.01.2006
Сообщения: 8
Откуда: Гомель
Ответить с цитатой
(Бурбалке)
***скажу, што мытарствы "афіцыйна" Царквой не прызнаюцца.

Откуда интересно такая информация? Можно ссылку? А что касается вопроса о соответствии дискуссии названию - как решается очень важный вопрос уничтожения противоречий по конкретному разногласию.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
2 александр - ссылку на офіціальное "непрізнаніе" дать не могу, лучше дайте вы на "офіціальное" прізнаніе.
2 мікалай - але ў многіх парафіях ёсьць ксёндз, які не зьяўляецца пробашчам. чаму акцэнт робіцца менавіта на пробашча???
прызнаньне таінстваў - гэта навогул пытаньне складанае. Таінствы розныя бываюць. Пытаньне з хрышчэньнем - навогул асобнае, тут вельмі складаная сыстэма прызнаньня ці непрызнаньня дзейснага хрышчэньня, прычым гэтая праблема паўстала ўжо ў самыя раньнія часы. што тычыцца іншых таінстваў - тут таксама шмат пытаньняў, нельга нічга адназначна сказаць. напрыклад, што скажуць каталікі пра прычашчэньне немаўлятаў у царкве???

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Знамение времен — католический мироточащий образ Лурдской Богоматери и рядом православный мироточащий Крест. Небеса сошли на землю... Еще одно из многочисленных знамений Царства Небесного о необходимости благодатного единения во Христе праведных душ здесь, на земле, и о реальном единстве святых на небесах. "Земные перегородки не достигают неба...". Конфессиональные счеты, богословские споры, религиозная нетерпимость католиков и православных — вызывают лишь гнев святых. Грех разделения внешних церквей преодолен сочетанностью в Духе Святом святого Франциска и солнечного старца Серафима, — учеников Христовой Любви.

Спасылка (на такі фотаздымак нельга не глядзець без слёз) http://user.transit.ru/~maria/books/chapter3.htm





МАЛА? Што яшчэ патрэбна? Што прыйсьце Езуса ў Хвале? Тады будзе позна, тады павераць усе, але блаславёныя тыя, хто не бачыў, а паверыў (Словы Хрыста Фаме)


Каталікі лічаць, што Камунію, могуць прымаць тыя дзеці, якія ў стане адрозніваць Цела і Кроў Хрыста, ад хлеба і віна, ці "чыпсіны (для дзетак) - аплаткі" у Касьцёле.
У кожнай парафіі ёсьць ксёндз-пробашч.Няма парафіі без пробашча, няма. Ну былі ў ссср, калі ксяндзоў пастралялі ды пазабівалі. КК прызнае ЎСЕ Сакрамэнты РПЦ, УСЕ без пытаньняў. Прачытайце, што піша пра гэта ІІ Ватыканскі Сабор.
Праваслаўныя прызнаюць нешта, але праз споведзь........ Пытаньне як назваць грэх - верыў у Хрыста, ці прычашчаўся, а можа бацькі пахрысьцілі??? Цікава было б пачуць слова Праваслаўнага сьвятара спадара Аляксандра.


Последний раз редактировалось: Мікалай (Пн Янв 30, 2006 15:50), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
МАЛА? Што яшчэ патрэбна? Што прыйсьце Езуса ў Хвале? Тады будзе позна, тады павераць усе, але блаславёныя тыя, хто не бачыў, а паверыў (Словы Хрыста Іўдзе)

ідзём вучыць матчасьць. для пачатку паспрабуйце ПАЧЫТАЦЬ ЕВАНГЕЛЬЛЕ, у адступленьні ад якога вы абвінавачваеце тых, хто вызнае праваслаўную ЦАРКВУ адзінай у паўнаце! Такое адчуваньне ад размоваў з Вамі на форуме - што вы дзесьці нешта чыталі ці краем вуха пачулі. 1 - па-першае паглядзіце кантэкст прыведзеных Вамі словаў Хрыста 2 - па-другое, паглядзіце дзеючых асобаў

Цитата:
Каталікі лічаць, што Камунію, могуць прымаць тыя дзеці, якія ў стане адрозніваць Цела і Кроў Хрыста, ад хлеба і віна, ці "чыпсіны (для дзетак) - аплаткі" у Касьцёле.

Цікава - а як адрозьніць Цела і кроў Хрыста ад хлеба і віна?
але ж размова была пра іншае - кажаце каталікі прызнаюць усе таінствы праваслаўных. але ж у праваслаўных немаўлятаў прычашчаюць з такога узросту, што яны нават тату ад мамы зь цяжкасьцю адрозьніваюць. значыць, такое таінства каталікі не прызнаюць?

Цитата:
У кожнай парафіі ёсьць ксёндз-пробашч.Няма парафіі без пробашча, няма. Ну былі ў ссср, калі ксяндзоў пастралялі ды пазабівалі.
Ізноў вы адводзіце пытаньне ўбок.... Скажыце наўпрост - чаму абавязкова чытаць сімвал веры перад ПРОБАШЧАМ? калі гэта звычаыйны сьвятар (другі, не настаяцель), то пераход у каталіцтва не залічаць???

Цитата:
КК прызнае ЎСЕ Сакрамэнты РПЦ, УСЕ без пытаньняў. Прачытайце, што піша пра гэта ІІ Ватыканскі Сабор.
не знайшла ніводнага дакумента " Ватыканскага сабору, дзе б было слва РПЦ. Да Вашага ведаму - няма таінстваў РПЦ, ёсьць Таінствы ПРАВАСЛАЎНАЙ ЦАРКВЫ ЎВОГУЛЕ. Любое ТАІНСТВА азначае ПАЎНАТУ ЦАРКВЫ. Калі служаць ліутргію ў асобна ўзятым прыходзе - то і ў супольнасьці гэтай зьяўляецца ЎСЯ ПАЎНАТА ЦАРКВЫ. а таінствы РПЦ - я ня ведаю,што гэта такое.

Цитата:
Праваслаўныя прызнаюць нешта, але праз споведзь........
гэтыя вашыя нешта... пытаюся: ШТО прызнаюць праваслаўныя праз споведзь?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александр Кокоша


Православный
Зарегистрирован: 27.01.2006
Сообщения: 8
Откуда: Гомель
Ответить с цитатой
[quote="burbalka"]2 александр - ссылку на офіціальное "непрізнаніе" дать не могу, лучше дайте вы на "офіціальное" прізнаніе.

Пожалуйста:
"Самое глубокое изложение учения о воздушных мытарствах среди ранних Отцов Церкви можно найти в "Слове о исходе души" св. Кирилла Александрийского (+. 444), которое всегда включалось в издания славянской Следованной Псалтири, т. е. псалтири, приспособленной для использования на богослужении. Среди всего прочего, св. Кирилл говорит в этом "Слове": "Прочее яковый страх и трепет чаеши душе имети в день он, зряши страшных и дивих и жестоких и немилостивых, и безстудных демонов, яки муринов мрачных предстоящих! Яко и самое видение - единно лютейшее есть всякие муки, ихже зрящи душа смущается, волнуется, болезнует, мятется и спрятается, к Божиим ангелам прибегающи. Держится убо душа от святых ангел, воздухом проходящи, и возвышаема, обретает мытарства, хранящая восход, и держащя, и возбраняюща восходящим душам: коеждо бо мытарства своя их грехи приносит... каяждо страсть душевная, и всякий грех своя мытари имать и истязатели".

И на http://www.kulichki.com/death/lib/rose_19.htm.

В конце концов, душа не может испытивать физические муки, а лишь муки нравственные - старх, муки совести и тому подобное (у святого Кирилла достаточно внушительный их перечень).
И чем больше у тебя грехов нераскаянных и непрощенных при этой жизни, тем больше нападок и пуганий ты будешь испытывать при проходе мытарств. и сорок земных дней могут рамтянуться на 40 лет, в конкретном представлении конкретной души.
У католиков одно основное отличие и самое слабое место - прощение по индельгенциям папы, грешного человека, провозглашенного безгрешным.
Такое у меня мнение.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
И все же, Александр, это нельзя назвать официальным признанием мытарств Православной церковью. Это т.н. частное боголовское мнение, которого каждый православный может придерживаться, а может и не придерживаться. Оно, в отличие от Католической церкви, нигде не было закреплено как официальная позиция или тем более догмат.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
1 Я ведаю кантэкст.

2 А калі вам сьвятар дае Хлеб і Віно як Вы адрозьніваеце што гэта? Хлеб і Віно, ці Цела І Кроў Госпада нашага Езуса Хрыста?

burbalka писал(а):
Ізноў вы адводзіце пытаньне ўбок.... Скажыце наўпрост - чаму абавязкова чытаць сімвал веры перад ПРОБАШЧАМ? калі гэта звычаыйны сьвятар (другі, не настаяцель), то пераход у каталіцтва не залічаць???


3 Калі важная прычына, то залічаць. Але я не бачу праблемы.


4 Ну прачытайце пра Сакрамэнты ПЦ.


5 Каб ксяндзу прыняць Праваслаўе ён павінен спавядацца з таго, што ён вызнаваў неправільнае вычэньне. А некаторыя праваслаўныя (з малой літары) называюць каталіцтва "ересь" . А сан прызнаецца.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1. мікалай, калі ведаеце кантэкст, то папраўце сваё памылковую перадачу словаў Хрыста.

2.
Цитата:
А калі вам сьвятар дае Хлеб і Віно як Вы адрозьніваеце што гэта? Хлеб і Віно, ці Цела І Кроў Госпада нашага Езуса Хрыста?
я не немаўлятка, як бачыце.

3.
Цитата:
Калі важная прычына, то залічаць. Але я не бачу праблемы.
А якая прычына можа быць важная? і які можа быць навогул пераход у каталіцтва з праваслаўе і нааварот? паводле вашай пратэстанцкай "тэорыі галінаў" гэта бессэнсоўна, бо ніякай прынцыповай розьніцы паміж праваслаўнай і каталіцкай царквой няма. значыць, навошта гэтыя пераходы? хіба яны не ўзмацняюць разьдзяленьне?

4.
Цитата:
Ну прачытайце пра Сакрамэнты ПЦ.
У праваслаўных вельмі адрозьніваецца вучэньне аб таінствах у параўнаньні з каталікамі. то бок тое, што каталікі лічаць "праваслаўнымі таінствамі" зусім ня тое, што лічаць праваслаўныя.

5.
Цитата:
Каб ксяндзу прыняць Праваслаўе ён павінен спавядацца з таго, што ён вызнаваў неправільнае вычэньне. А некаторыя праваслаўныя (з малой літары) называюць каталіцтва "ересь" . А сан прызнаецца.
А ці ведаеце вы пра выпадак, калі хацеў настаяцель менскага кафедральнага сабору перайсьці ў праваслаўе - дык яго навогул не ўзялі, каб не было скандалу, і паслалі таго пробашча падалей у вёску, дзе праваслаўных няма.
зь вялікімі і малымі літарымі - гэта вучэньне мне незразумелае. пра тое, што такое каталіцтва пачытайце хаця б сацыяльную канцэпцыю РПЦ.
што тычыцца асабіста мяне, то я Каталіцкі Касьцёл за Царкву не прызнаю, аднак лічу, што каталікі могуць быць (нават у пераважнай большасьці, нават усе разам узятыя) хрысьціянамі, але хрысьціянамі, якія ня маюць Царкоўных стасункаў. Тое самае тычыцца баптычтаў, кальвіністаў, пяцідзесятнікаў, харызматаў, адвентыстаў. я ня бачу прынцыповай розніцы паміж каталікамі і пратэстантамі.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
1 В тот же первый день недели вечером, когда двери дома, где собирались ученики Его, были заперты из опасения от Иудеев, пришел Иисус, и стал посреди, и говорит им: мир вам!
Сказав это, Он показал им руки и ноги и ребра Свои. Ученики обрадовались, увидев Господа.
Иисус же сказал им вторично: мир вам! как послал Меня Отец, так и Я посылаю вас.
Сказав это, дунул, и говорит им: примите Духа Святаго.
Кому простите грехи, тому простятся; на ком оставите, на том останутся.
Фома же, один из двенадцати, называемый Близнец, не был тут с ними, когда приходил Иисус.
Другие ученики сказали ему: мы видели Господа. Но он сказал им: если не увижу на руках Его ран от гвоздей, и не вложу перста моего в раны от гвоздей, и не вложу руки моей в ребра Его, не поверю.
После восьми дней опять были в доме ученики Его, и Фома с ними. Пришел Иисус, когда двери были заперты, стал посреди них и сказал: мир вам!
Потом говорит Фоме: подай перст твой сюда и посмотри руки Мои; подай руку твою и вложи в ребра Мои; и не будь неверующим, но верующим.
Фома сказал Ему в ответ: Господь мой и Бог мой!
Иисус говорит ему: ты поверил, потому что увидел Меня; блаженны невидевшие и уверовавшие. (Ян 20, 19-29)



2 Вы маеце права прымаць Цела і Кроў Хрыста, а немаўля ў КК не. Але каталікі прызнаюць, што немаўля прымае Сапраўднае Цела і Сапраўдную Кроў Хрыста ў Царкве, проста ў Касьцёле, такое не практыкуецца.

3 Я пісаў, паўтаруся я лічу ПЦ і КК рознымі традыціямі - Грэцкай ды Лацінскай і не больш! Я за поўныя Эўхарыстычныя зносіны паміж намі. Але няма нават поўных Эўхарыстычных зносін паміж Праваслаўнымі! Таксама ёсьць над чым падумаць. Калі б яны былі я б не думаў пра пераход.

4 У ПЦ і КК 7 Сакрамэнтаў. Розніца ў традыцыях.

5 Я чытаў "ПРАВОСЛАВНЫЙ ПРОТИВОКАТАЛИЧЕСИЙ КАТЕХИЗИС", мне хапіла, нават спасылку даваць не хачу. Валасы дыбам сталі і не адразу апусьціліся назад.

А я бачу. Пратэстанты не вераць у Маці Божую, Сьвятых, Абразы, Мошчы. Да і ў Царкву яны вераць неяк дзіўна. А асабліва "продвинутые" не вераць што падчас Эўхарыстыі хлеб і віно пераўтвараецца ў Цела і Кроў Езуса. Гэта вера другая. Пераход з ПЦ, КК, да пратэстантаў гэта адрачэньне ад Маці Божай, Сьвятых, Абразоў, Мошчэй. А з дапамогай Бога праз заступніцтва Сьв. Мікалая я жыву з зараз пішу Вам ліст!!!!!

А што для Вас " Царкоўныя стасункі" ???
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1. маладзец
2.
Цитата:
Але каталікі прызнаюць, што немаўля прымае Сапраўднае Цела і Сапраўдную Кроў Хрыста ў Царкве, проста ў Касьцёле, такое не практыкуецца.
то бок каталікі пазбаўляюць сваіх немаўлятаў мажлівасьці прчыашчацца? чаму ж тады яны іх хрысьцяць? яны ж таксама не разумеюць, што гэта значыць?
3.
Цитата:
Я пісаў, паўтаруся я лічу ПЦ і КК рознымі традыціямі - Грэцкай ды Лацінскай і не больш! Я за поўныя Эўхарыстычныя зносіны паміж намі. Але няма нават поўных Эўхарыстычных зносін паміж Праваслаўнымі! Таксама ёсьць над чым падумаць. Калі б яны былі я б не думаў пра пераход.
вы пра якое праваслаўе пішаце? хіба гэта грэчаская традыцыя? вы ня чулі пра, напрыклад, сірыйскую традыцыю? можа, тады сірыйская традыцыя - яшчэ адна нароўні з грэчаскай і лацінскай? аднак сірыйцы тым ня менш - праваслаўныя.
што Вы маеце наўвеце пад адустнасьцю "поўных Ехарыстычных зносін паміж Праваслаўнымі"?
Я б вам сапраўды параіла перайсьці ў касьцёл, бо праваслаўным вас назваць цяжка Smile а там вам будзе ўтульней. толькі ў царкву маці божай дзяржаўнай не пераходзьце Smile
4.
Цитата:
У ПЦ і КК 7 Сакрамэнтаў. Розніца ў традыцыях.
як вядома, лічба 7 ў сучаснай праваслаўнай традыцыі запазычаная ад каталікоў. насамрэч, праваслаўнае вучэньне пра таінствы на лічбе 7 не настойвае. таінствы ня так вылучаныя з "астатняга" жыцьця малітоўнага, як у каталікоў. напрыклад, пастрыжэньне у манаства, адпяваньне - чым не таінствы?
5.
Цитата:
Я чытаў "ПРАВОСЛАВНЫЙ ПРОТИВОКАТАЛИЧЕСИЙ КАТЕХИЗИС", мне хапіла, нават спасылку даваць не хачу. Валасы дыбам сталі і не адразу апусьціліся назад.
я разумею, чаму не жадаеце даваць спасылку Smile нябось не на афіцыйным сайце яе знайшлі, а на вашым любімым "праваслаўнай царквы маці божай дзяржаўнай"
6.
Цитата:
Пратэстанты не вераць у Маці Божую, Сьвятых, Абразы, Мошчы. Да і ў Царкву яны вераць неяк дзіўна. А асабліва "продвинутые" не вераць што падчас Эўхарыстыі хлеб і віно пераўтвараецца ў Цела і Кроў Езуса. Гэта вера другая. Пераход з ПЦ, КК, да пратэстантаў гэта адрачэньне ад Маці Божай, Сьвятых, Абразоў, Мошчэй

разьбярэмся паводле пунктаў: 1. Маці Божая - каталікі і праваслаўныя маюць рознае вучэньне аб Маці Божай. Напрыклад, вучэньне пра беззаганае зачацьце Маці Божай для праваслаўных непрыймальнае. На погляд праваслаўных праз гэтае вучэньне, які пра навогул "марыйны" культ каталікі зьневажаюць і Божую Маці, і народжанга ад Яе Сына. І наадварот, каталікі лічаць, што праваслаўныя наадварот "прыніжаюць" Божую Маці, ня верачы ў яе безааганнае зачацьце.
2. Сьвятыя - тут трэба паводле кожнага сьвятога разьбірацца. Але хопіць і Язафата Кунцэвіча. Пакуль у каталікоў такія сьвятыя....
3. Абразы, іконы - зусім рознае багаслоўе іконы ў праваслаўных і каталікоў. парупіцеся, кніжкі на гэты конт пачытайце, калі цікава. Для праваслаўных каталікі - іконаборцы. А для каталікоў праваслаўныя хіба што язычнікі.
4. Царква - яны вераць у яе так, як і вы, што быццам ёсьць адно дрэва, а яго некалькі галінаў - розныя хрысьціянскія Цэрквы. А каталікі і праваслаўныя вераць у тое, што ЦАРКВА адна. і гэта іх ЦАРКВА.
5. Пра Цела і Кроў - вялікія адрозьненьні паміж праваслаўнымі і каталікамі, зьвязаныя гэтак сама з розным багаслоўем літургічным. Напрыклад, Ланчанскі цуд каталіцкі для іх - цуд ад Бога, а для нас - спакуса ад д'ябла.
6. Мошчы - гэта таксама ня так адназначна, на афоне ў некаторых манастырах т.зв. мошчы ў мора выкідаюць, бо яны зьяўляюцца сьведчаньнем ня сьвятасьці, а грахоўнасьці.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
"Каталіцтва-Праваслаўе"
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 3 из 16  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY