Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему "Каталіцтва-Праваслаўе"
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  След.
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
1.
Цитата:
А падчас "Всеночного бдения", дарэчы, а па - беларуску гэта як будзе Ўсяночнае дбаньне? Калі сьвятар памазвае вернікаў мірам. Гэта не бежмаваньне?
вы што???? безумоўна, не! гэта алеапамазаньне. мажуць усіх, нават калі выпадкова каталік падыйдзе Smile у нас лютэранку мазалі.
2.
Цитата:
А тая пакута, якая даецца чалавеку на зямлі? Замест слова задавальненьне я б ужыў прабачэньне за грахі Бог дае праз пакуту душы ў чысцы.
ну вось, наліцо вучэньне пра карму. ПРАБАЧЭНЬНЕ ГРАХОЎ БОГ ДАЕ ТОЛЬКІ ЗА ПАКУТЫ ІІСУСА ХРЫСТА!!!
3.
Цитата:
А вось і не! Бо ў КК ты не можаш не казаць праз грахі разгорнута, а ў ПЦ можна. Ну я ў КК не спавядаўся, тут на форуме каталік з'явіўся, можа ён скажа, напрыклад цяжкі, сьмяротны грэх (ну хай будзе распуста, ці крадзёж ) можна ксяндзу сказаць агульна, ці ён папросіць удакладніць?
звычайна гэтае "больш разгорнутае" пераўтвараецца ў самаапраўданьне... пакі реку: "у нас рознае разуменьне таінстваў. споведзь у каталікоў і праваслаўных адрозьніваюцца істотна"
4.
Цитата:
Каталікі моляцца не Папе і не ў Папе маюць еднасьць. Папа бачны глава Касьцёла, ня бачны Хрыстос, які безумоўна вышэй за Папу. Ну пратэстанты гэта Царква з з нацягваннем.
пратэстанты выйшлі з каталікоў, і ніякі ПАПА іх не ўтрымаў. і дагэтуль драбняцца.... а для праваслаўных цэнтралізаваная еднасьць - ніколі не была ідэлам. у праваслаўных галоўны - мясцовы япіскап.
5.
Цитата:
Он прославит Меня, потому что от Моего возьмет и возвестит вам.
Все, что имеет Отец, есть Мое; потому Я сказал, что от Моего возьмет и возвестит вам. Ян (16, 13-15)

Як гэтыя словы можна разумець па другому?
Паводле гэтай логікі атрымліваецца таксама вось што, калі "Всё, что імеет Отец,есть Моё", а раз Айцец спрадвечна нараджае Сына, то Сын Сам Сябе спрадвечна нараджае, бо ўсё, што мае Айцец, ёсьць Ягонае. Ну што? Не атрымліваецца. Вось тое самае і з Духам.
6.
Цитата:
Ну такога я не чуў ніколі не ад каго, нават тыя сьвятары, якія мне казалі пераход ў каталіцтва страшны грэх. І ў ПЦ і ў КК падчас Эухарыстыі мы прымаем ХРЫСТА!
як часта вы гэта робіце?
7.
Цитата:
А першародны?
ага, вось і я пра тое самае. а вы мне - грахоў няма, ня трэба прычашчаць. і прычым тут грахі да прычасьця???? наадварот, прычашчаюцца якраз тады, калі грахоў няма Smile
8.
Цитата:
У каталікоў такі самы духоўны падмурак.
а вы пра мяса...
9.
Цитата:
1. Пракладна 50 % каталікі стаяць на каленях.
праваслаўныя амаль НІКОЛІ не стаяць на каленях. дарэчы, на каленях стаяць нашмат цяжэй, чымсь на нагах. так што не разумею пра лавачкі вашыя ўздыхі Smile
Цитата:
2. Я хаджу ў Чырвоны, а кали так не можаце пастаяць щ Катэдры прыйдзице хвилин за 30 да пачатку сядзице Smile Я так раблю на сьвяты.
я і ў праваслаўнай царкве сяджу Smile мне для гэтага нават ня трэба за 30 хвілінаў да пачатку прыходзіць
Цитата:
3. Вушы мае ў КК яшчэ не вялі.
а ў мяне вянуць кожны раз, калі не па зьмесьце, дык з-за мовы...
10.
Цитата:
Але розніца ёсьць - пытаньне пра душы. Я так і не зразумеў
я не разумею, які душы. вы пастаянна пра нейкія душы кажаце. Божая Маці - у яе цела і душа разам...
11.
Цитата:
Дарэчы забыліся пра Новы стыль. Я таксама патрымліваю.
у праваслаўных аж тры варыянты стылю - юліянскі, нова-юліянскі, і грыгарыянскі. некалі,можа,царква і прыме іншы стыль. прынамсі, для мяне дзіўна, што з-за такіх пытаньняў, можна ў касьцёл перайсьці.
12.
Цитата:
Хачу вярнуцца да тэмы міраструменьні і д'ябл. Можна ў новай тэме, можна тут. Няхай пані Бурбалка, як адмін вырашыць.Цікавць наступнае: Як адрозніць гэта цуд ад Бога, ці ад д'ябла. Напрыклад з абраза. Тая самая Гостыя і Віно.
Ня так гэта проста, ня так проста. Бурбалка адна фіг вырашыць. Толькі Царква, толькі Царква.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Микалай, мне кажется различия между Католичеством и Праволсавием намного глубже, чем Вы себе это в данный момент представляете. И дело не только в догматах. Не торопитесь делать выводы, почитайте книжки, поживите себе спокойненько...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
AnFran


Католик
Зарегистрирован: 31.10.2005
Сообщения: 40
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
вы што???? безумоўна, не! гэта алеапамазаньне.


Заўважу, што ў каталікоў яно таксама ёсьць, толькі практыкуеца радзей. Рэчы гэта розныя з любога пункту гледжаньня.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AnFranОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Антон Францішак, у праваслаўных ёсьць 4 памазаньні (асноўныя) - 1) памазаньне перад хрышчэньнем; 2) мірапамазаньне - таінства Хрышчэньня Духам Сьвятым 3) алеапамазаньне як таінства сабораваньня - з малітваў аб ацалаеньня хворага; 4) памазаньне алеям на ютрані (тое самае - памазаньне пасьля ліціі на вячэрні, на якой алей і асьвячаецца).

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
пратэстанты выйшлі з каталікоў, і ніякі ПАПА іх не ўтрымаў. і дагэтуль драбняцца.... а для праваслаўных цэнтралізаваная еднасьць - ніколі не была ідэлам. у праваслаўных галоўны - мясцовы япіскап.


Пратэстантызм я не стаўлю на адзін ўзровень з КК і ПЦ. Добра а Вы не лічыце дзіўным, што няма Эўхарыстычных зносін нават паміж РПЦ і РПЦЗ?
5.

burbalka писал(а):
Паводле гэтай логікі атрымліваецца таксама вось што, калі "Всё, что імеет Отец,есть Моё", а раз Айцец спрадвечна нараджае Сына, то Сын Сам Сябе спрадвечна нараджае, бо ўсё, што мае Айцец, ёсьць Ягонае. Ну што? Не атрымліваецца. Вось тое самае і з Духам.


Гэта слова Госпада:Он прославит Меня, потому что от Моего возьмет и возвестит вам.
Все, что имеет Отец, есть Мое; потому Я сказал, что от Моего возьмет и возвестит вам. Ян (16, 13-15)
Слуга Божы Ян Павел ІІ пра Філіоквэ:
http://catholic.ru/lib/filioque.html

burbalka писал(а):
як часта вы гэта робіце?


Што Прычашчаюся? Прыкладна 1 раз ў месяц. Ну там +/-.
burbalka писал(а):
праваслаўныя амаль НІКОЛІ не стаяць на каленях. дарэчы, на каленях стаяць нашмат цяжэй, чымсь на нагах. так што не разумею пра лавачкі вашыя ўздыхі Smile


Калі стаіш 3 гадзіны, лепей крыху пастаяць на каленях. Ну мне так лягчэй.
burbalka писал(а):
а ў мяне вянуць кожны раз, калі не па зьмесьце, дык з-за мовы...


З-за якой мовы? Падчас гаміліі і змест яе і мова на ўзроўні. Ці Вы слухаеце гамілію па - польску і думаеце, што гэта за трасянка такая не зразумелая Shocked Laughing
burbalka писал(а):

12.
Цитата:
Хачу вярнуцца да тэмы міраструменьні і д'ябл. Можна ў новай тэме, можна тут. Няхай пані Бурбалка, як адмін вырашыць.Цікавць наступнае: Як адрозніць гэта цуд ад Бога, ці ад д'ябла. Напрыклад з абраза. Тая самая Гостыя і Віно.
Ня так гэта проста, ня так проста. Бурбалка адна фіг вырашыць. Толькі Царква, толькі Царква.
[/quote]

Пані Бурбалка, як адмін павінна была вырашыць дзе будзем абмяркоўваць гэту тэму. Тут, ці пані Бурбалка перацягне яе ў новую.
А як ЦАРКВА вырашае? Ну як? І вось той выпадак з каталіцкім (а тады яшчэ каталікоў і праваслаўных не было, былі ўсе аднолькавыя хрысьціяне. Як жа дабра было!!!!!) манахам. ЯК????? Царква постанавіла, што гэта спасуса д'ябла? ЯК??????
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
kamilawka, я і спрабую знайсьці праўду. Ну калі б я мог прычашчацца і ў КК і ў ПЦ, я ня думаў б пра пераход. Так дагматы дагматамі. Сапраўды больш цікава было б даведацца пра, не магу падабраць слоў, ну скажам так саму душу, улоньне, а прасьцей Дух КК і ПЦ. Тут сапраўды ёсьць розніца.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Святы Язафат Кунцэвіч:
так яго бачаць каталікі
http://www.catholic.by/port/holy/kuncevicz.htm


А так яго бачаць праваслаўныя:
http://www.vitebsk.orthodoxy.ru/publicat/031010-3-publicat.shtml


Последний раз редактировалось: Мікалай (Пт Фев 03, 2006 19:35), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Можно уточняющий вопрос? Вам это важно для Ваших исследований Православия и Католичества как разных конфессий и духовных традиций, или просто интересно поговорить на "около" темы? Ни то ни другое не запрещается, просто интересно знать. Smile
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Калі Вы паважаная Камілаўка пра Кунцэвіча, проста натыкнуўся надоечы. Ну думаю дам людзям прачытаць.
А калі Вы пра чаму я праводжу такі дослед пра ПЦ і КК. Я хачу свой пераход ну неяк апраўдаць, ці што? Проста назад шляху няма! Проста мне добра ў КК, але я адчуваю сябе неяк пасярэдзіне. У КК Камунію прымаць не магу, сьвяты і нядзелю - ў Касьцёл іду хоць Царква пад бокам.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
kamilawka


Православный
Зарегистрирован: 06.07.2005
Сообщения: 234
Ответить с цитатой
Ну если пути назад нет - тогда вперед. А если все-таки сомневаетесь - то путь еще есть. Всмотритесь в православие, попробуйте там что-нибудь почувствовать. Почувствовать, а не найти в чем его обвинить и в чем не согласиться. Перейти всегда успеете, а там шансов о чем-то объективно судить будет намного меньше.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя kamilawkaОтправить личное сообщениеICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
Гэта слова Госпада:Он прославит Меня, потому что от Моего возьмет и возвестит вам.
Все, что имеет Отец, есть Мое; потому Я сказал, что от Моего возьмет и возвестит вам. Ян (16, 13-15)
Слуга Божы Ян Павел ІІ пра Філіоквэ:
я вам ужо паказала,што такая лёгіка заганная.у мяне такое адчуваньне, што вы адказы навогул не чытаеце, а на адказ адказваеце пытаньнем. калі так пойдзе і далей, я страчу цікавасьць да абмеркаваньня.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Цитата:
З-за якой мовы? Падчас гаміліі і змест яе і мова на ўзроўні. Ці Вы слухаеце гамілію па - польску і думаеце, што гэта за трасянка такая не зразумелая Shocked Laughing
зусім ня сьмешна. вы што - былі на тых самых "гаміліях", што і я? адкуль вы можаце сьцьвярджаць, што тыя,што я чула, былі на высокім узроўні? у вас нейкая дзіўная логіка - то вы мне расказваеце пра МОЙ ДОСЬЦВЕД КАТАЛІЦТВА, то пераконваеце мяне, што МОЙ ПРАВАСЛАЎНЫ ДОСЬВЕД аблудны - давайце кожны -за сябе казаць, а то магу напрыклад на гэта
Цитата:
Калі стаіш 3 гадзіны, лепей крыху пастаяць на каленях. Ну мне так лягчэй.
адказаць "не, табе гэта не лягчэй, а цяжэй", але хіба атрымаецца якісьці дыялог ???

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Мікалай, мая парад - пераходзьце ў КК, навошта каталіку быць у праваслаўнай ЦАркве, тым больш, што для вас розьніцы няма? чага Вы яшчэ думаеце? шчыра кажучы, я стамілася з Вамі размаўляць, бо на мой погляд канструктыўнай размовы не абдываецца, а нейкая гульня ў адну браму. колькі пытаньняў ёсьць - вы чыталі якія-небудзь праваслаўныя кнігі? шмемана, меендорфа, мітрпалаіта антонія суржаскага, каліста ўэра, кіпрыяна керна? пачытайце, яны Вам лепш за нас патлумачаць,тым больш, яны ў больш выгадным стаовішчы - ім ня прыдзецца адказваць на Вашыя пытаньні, якія насмрэч ніякія не пытаньні. схадзіце на форум маладых каталікоў, там патусуйцеся.
Толькі запомніце, калі вы пойдзеце канчатова ў Касьцёл, то праваслаўная Царква застанецца за бортам. і ўж точна вы ня зможаце прычашчацца там. цікава, хто ваш духаўнік, што ён вас з такімі поглядамі да прычасьця дапускае? як вы сімвал веры на літургіі праваслаўны вызнаеце?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):

Толькі запомніце, калі вы пойдзеце канчатова ў Касьцёл, то праваслаўная Царква застанецца за бортам. і ўж точна вы ня зможаце прычашчацца там. цікава, хто ваш духаўнік, што ён вас з такімі поглядамі да прычасьця дапускае? як вы сімвал веры на літургіі праваслаўны вызнаеце?


1 ПЦ НІКОЛІ па за бортам не застанецца для мяне НІКОЛІ!!! Я веру ў непадзельную АДЗІНУЮ Царкву (ПЦ і КК). Таму я буду прысутнічаць і там і там.
2 Прычашчацца не змагу. Вось гэта мяне і турбуе, прыеду я ў Святыню ПЦ і не змагу Прычасьціцца. Турбуе.
3 Духаўніка ў мяне няма, я спавядаюся розным сьвятарам. Не адмыслова, проста атрымліваецца так. Я не кажу на споведзі, што хаджу ў Касьцёл. Не, сказаў 1 раз святар дапусьціў. Я не лічу гэта грахом, таму і не кажу.
4 Калі я ў ПЦ я вызнаю Сімвал Веры без Філіоквэ, ды і увогуле раблю ўсё так як Праваслаўны, ў Касьцёле таксамаЮ толькі як Каталік.


Давайце крыху памяняем напрамак размовы. Прапаную на Дух КК і ПЦ.
Тут сапраўды, ёсьць розніца. Пачаць можна з Сакрамэнта Споведзі. Было дзіўна ў першы раз бачыць ксяндза, закінуўшага нагу за нагу і пры гатэм спавядаючага. Падыход да сакрамэнтаў адрозніваецца. І гэта адчуваецца. У КК больш увагі надаецца сьвятарам, а ў Царкве Духу.


Бурбалка, проста калі я чуў гаміліі, то вушы ў мяне не пухлі. Дарэчы цікава, а што там такога сказаў ксёндз?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
Мікалай


Католик
Зарегистрирован: 18.01.2006
Сообщения: 96
Ответить с цитатой
Выбачайце, калі што не так сказаў, ці зрабіў. Я проста хацеў і хачу больш адчуць, зразумець, разабрацца з гэтым. І хацеў каб мне дапамаглі.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеОтправить e-mail
"Каталіцтва-Праваслаўе"
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 6 из 16  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY