Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Нужно ли что-то требовать от крещающегося?
На страницу Пред.  
1, 2, 3  След.

Для Таинства Крещения требуется
Знание основных догматов веры
23%
 23%  [ 3 ]
Знание только Символа веры и основных молитв
7%
 7%  [ 1 ]
Решимость жить по заповедям Христа
53%
 53%  [ 7 ]
Обещание исполнять обряды
0%
 0%  [ 0 ]
Заявить о вере в Бога. Остальное - личное дело
15%
 15%  [ 2 ]
Ничего не нужно. Раз пришел, надо крестить
0%
 0%  [ 0 ]
Всего проголосовало : 13

paveletsky


Православный
Зарегистрирован: 19.07.2005
Сообщения: 81
Ответить с цитатой
Тут лично для меня сложность в том, что в православии основной упор (как мне кажется) делается на таинственную, мистическую жизнь, когда Господь может касаться человека благодатью вне зависимости от его внутреннего состояния. Поэтому человека неверующего могут покрестить в надежде, что в результате крещения он уверует. А в протестантизме и ранней Церкви было не так. Там человек крестится по факту веры, а не наоборот. Поэтому я даже и не знаю как воспринимать смещение вектора в сторону мистики, ведь мистикой можно вообще все что угодно объяснить. Можно совершенно отказаться от разума и довериться чувствам, но не уверен, что это правильный путь.
Вот и с крещением своих двоих детей не знаю что делать. Вообще в православии все настолько для меня запутанно и расплывчато, что говорить о "простоте во Христе", на которой настаивает апостол, как бы и не приходится. Sad

_________________
сквозь тернии к звездам
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя paveletskyОтправить личное сообщение
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
залежыць ад прыходу. ад 40 тыс. бел.руб. да ведання падмуркаў веры, праходжання курсу катэхізацыі, наведання богаслужэнняў, ведання малітваў.


Т.е. строгоустановленного порядка (требований к крещающемуся) нет?..

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
paveletsky писал(а):
в православии основной упор (как мне кажется) делается на таинственную, мистическую жизнь, когда Господь может касаться человека благодатью вне зависимости от его внутреннего состояния. Поэтому человека неверующего могут покрестить в надежде, что в результате крещения он уверует.


Вот вот. А меня крестить не хотят, говорят "утром деньги, вечером стулья". Я спрашиваю: "А можно так - утром стулья, а вечером деньги?". "Можно", говорят "только деньги вперед" Smile

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Павел,
ну няпраўда ты пра містычнае жыццё закруціў. Усё было ня так, як ты пішаш. Проста калі хрысціянства вельмі распаўсюдзілася, а то і стала дзяржаўнай рэлігіяй, то хрысцілі ўсіх, хто пад руку пападзецца. А потым апраўдвалі гэта чым заўгодна, але! Вельмі важна! Для праваслаўя ня дзейнічае прынцып оперумаперата (у сілу зробленага, таму што зроблена). Для хрышчэнні патрабуецца вера ў Іісуса Хрыста як Бога, у Святую Тройцу, дзе Святы Дух не прыніжаны перад Айцом і Сынам (іконы, святыя - гэта ўжо факультатыўна, хаця тым не менш важна для разумення хрысціянскай веры, калі проста чалавек па гэта не задумваецца - няма бяды, калі прыходзіць хрысьціцца адмаўляючы - то селяві). Для немаўлят патрэбная вера іх бацькоў, а таксама "ўспрыймальнікаў". Калі б Аляксандар быў маленькі, і яго веруючыя бацькі знайшлі яму хроснага бацьку - тут бы праблем не было. Але ён дарослы і сам павінен за сябе адказваць, але адказвае ён пакуль неправасалўна Smile

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
+ і я, і айцец аляксандар ужо не адзін раз спяшаліся, саступаючы перад патрабаваннямі "ну хрысціце мяне" і пад. і шчыра кажучы, вынік заўжды быў адмоўны, ці, прынамсі, не станоўчы. Аляксандар, няўжо вы не разумееце, што гэта Вам жа і трэба, каб Вас утрымалі ад легкадумнага хрышчэння!

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
+ і я, і айцец аляксандар ужо не адзін раз спяшаліся, саступаючы перад патрабаваннямі "ну хрысціце мяне" і пад. і шчыра кажучы, вынік заўжды быў адмоўны, ці, прынамсі, не станоўчы.


Ці ж можна ўсіх пад адзіны грабеньчык стрыгчы?

burbalka писал(а):
Аляксандар, няўжо вы не разумееце, што гэта Вам жа і трэба, каб Вас утрымалі ад легкадумнага хрышчэння!


Я мяркую, што гэта ўсеж нелегкадумнае жаданьне. С чаго вы зрабілі выснову што яно легкадумнае?

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Аляксандар, ну самі падумайце, вы не прымаеце АСНОЎНАГА ў хрысціястве. + сам чын хрышчэньня наоўнены вызнаньнем Хрыста як Бога. Гэта значыць, прыступаючы да купелі вам трэба будзе не адзін раз сказаць, што Хрыстос - Бог. І што? Вы будзеце гэта казаць? Калі вы так верыце, і скажаце - пытаньняў няма. Я забіраю свае словы назад пра легкадумства і ўсе астатняе. Калі вы так не верыце, але скажаце, гэта будзе элементарны падман. Калі не верыце і не скажаце - то адпаведна не будзе хрышчэння. Зразумейце, што пры хрышчэнні НЕ НАД ВАМІ будуць рабіць нейкія працэдуры, а Вы самі - вызнаючы Хрыста Богам і паміраючы ў вадзе хрышчэння, апранаючыся у Хрыста Бога і атрымліваючы пячаткі Духа Святога, удзельнічаеце ў Хрышчэнні.

Вось Павел, ён быў хрышчаны не ў Праваслаўнай Царкве, але для таго, каб да яе далучыцца ён мусіў зракацца памылак веры, якія былі ў яго раней. Разумееце, Аляксандар? Нават калі вы хрысьціцеся ў інай Царкве для далучэньня да Царквы Праваслаўнай вам трэба будзе выракаца прыкладна так: зракаюся і каюся ў тым, што я не прызнаваў Хрыста Богам. ну і інш. Гэта АБАВЯЗКОВА.

Я думаю, што для вас важна не толькі чытаць, але і быць у Царкве - паспрабуйце хадзіць на службы, заходзьце хвілін на 20 хаця б. Гэта вельмі важна. Таксама запрашаю Вас на сустрэчы нашага маладзёжнага брацтва, калі Вы жадаеце. Думаю, жывыя стасункі лепш, чым віртуальныя, ці не так?

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
paveletsky


Православный
Зарегистрирован: 19.07.2005
Сообщения: 81
Ответить с цитатой
Наталья,

Для меня в православии, хотя я себя к нему отношу, по-прежнему остается много вопросов, а также моментов, которые я не отрицаю, но и не разделяю (возможно пока). Например, необходимость целования крестов, евангелий, руки священника и проч. Т.е. я не против, если кто-то так выражает свою веру и любовь к Господу, но меня как-то пугает священная обязанность это делать. А ведь, насколько я понимаю, невозможно придти на исповедь и причастится без исполнения этих, как вы сказали, факультативных вещей. Но если я их не понимаю, и именно поэтому пока не принимаю (ну не дорос я до них), неужели только по этому мне должно быть отказано в главном? Почему вещи второстепенные оказываются на пути человека к Богу? Например, я готов делать все, что выражает мою веру - стать на колени, когда чувствую побуждение, перекреститься, но только когда это исходит от сердца, от наития свыше, а не от указки сверху. Вобщем, вопросов много. Даже вот на своей первой евахристии в минувшее воскресенье (о.Александр исповедывал), я, приняв причастие и собравшись идти, услышал как мне прошептали "целуй Чашу", ну и пришлось это бездумно сделать, конечно. Хотя неужели без этого никак нельзя обойтись, чтобы не принуждать человека к тому, чего он сам не желает?

_________________
сквозь тернии к звездам
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя paveletskyОтправить личное сообщение
Катерина


Православный
Зарегистрирован: 04.07.2005
Сообщения: 32
Ответить с цитатой
Цитата:
Я мяркую, што гэта ўсеж нелегкадумнае жаданьне. С чаго вы зрабілі выснову што яно легкадумнае?


Простите, а зачем Вам креститься?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Павел,
1. у праваслаўі няма неабходнасці "цалавання Крыжоў, Евангелляў, рук сьвятара", гэта проста пабожная традыцыя. Тое самае і з Чашай. гэта проста пабожая традыцыя. Многія бацюшкі нават не даюць цалаваць чашу, ці забіраюць руку з-пад вучнаў пабожных прыхаджанак. але я таксама не лічу, што гэта правільна. таму гледзячы па сітуацыі - калі ад мяне чакаюць, што я пацалую - я цалую (гэта называецца прыкладавацца Smile ), ці калі, напрыклад, іду на памазаньне - то спачатку ўсе падыходзяць да Евангельля і іконы і прыкладаюцца, потым падыходзяць да памазаньня, ну і я так раблю, мне ня цяжка Smile Што тычыцца Чашы - аналагічна. Аднак усе гэтыя цалваньні маюць як станоўчыя моманты, там і адмоўныя.
2. пагадзіцеся, што вера ў Хрыста, як Бога, гэта зусім іншае, чым "цалаваньне ручак"

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александер


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2006
Сообщения: 363
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Катерина писал(а):
Цитата:
Я мяркую, што гэта ўсеж нелегкадумнае жаданьне. С чаго вы зрабілі выснову што яно легкадумнае?


Простите, а зачем Вам креститься?


"Крещением должен Я креститься; и как Я томлюсь, пока сие свершится!" (с)
Smile

Цитата:
Кто будет веровать и креститься, спасен будет
ОТ МАРКА 16:16

_________________
"Хто вызнае, што Ісус ёсьць Сын Божы, у тым жыве Бог, і ён у Богу." 1 Ян 4:15

http://timpan.livejournal.com/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеПосетить сайт автора
paveletsky


Православный
Зарегистрирован: 19.07.2005
Сообщения: 81
Ответить с цитатой
Наталья,
По сути, мы мыслим аналогично, как мне кажется. Мне тоже вобщем-то не составляет труда "приложиться" к чему-нибудь в храме. Но тут возникает вопрос: а зачем это вообще мне нужно и если не нужно, не будет ли это неправильным, пустым действием с моей стороны? Не секрет по-моему, что именно из подобной практики потом рождается обрядоверие, т.е. самое натуральное язычество.
Помните, в Откровении Иоанн поклонился Ангелу и тот предупредил "смотри, не делай сего". Как-то не очень это стыкуется с тем, что можно видеть в прав.храме.


Последний раз редактировалось: paveletsky (Вт Май 30, 2006 13:32), всего редактировалось 2 раз(а)

_________________
сквозь тернии к звездам
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя paveletskyОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
а. Аляксандар ужо ўказваўз на слова "вераваць". А чаму Вы думаеце, Аляксандар, што хрысьціцца трэба ў Праваслаўнай Царкве, мне вось што цікава Smile

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Павел, я згодная.
Але паверце, абрадавер'е нараджаецца не з-за пацалуначкаў, зусім не. Абрадавер'е нараджаецца з-за неразумення, з-за адсутнасці сапраўднай веры, з-за ўнутранай пусткі, з-за патрэбы "хоць нешта рабіць". Проста часта пабожныя формы "пацалункаў" даюць поле для абрадавер'я. Калі іх адмяніць, уж не хвалюйцеся, "народная пабожнасьць" прыдумае сабе нешта іншае.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Катерина


Православный
Зарегистрирован: 04.07.2005
Сообщения: 32
Ответить с цитатой
Александер писал(а):
Цитата:
Кто будет веровать и креститься, спасен будет
ОТ МАРКА 16:16


Александер, обратите, пожалуйста, внимание на первую часть причинно следственно связи: "кто будет веровать". Естественный вопрос, во ЧТО Вы веруете?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщениеICQ Number
Нужно ли что-то требовать от крещающегося?
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 2 из 3  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY