Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Гласалалія і праваслаўе
На страницу Пред.  
1, 2, 3, 4  След.

Ці сумяшчальная гласалалія з праваслаўем?
Так, чым вам царкоўна-славянская мова не гласалалія?
8%
 8%  [ 1 ]
Так, гэта дар Сьвятога Духа, і шчасьлівы той праваслаўны, што мае яго.
16%
 16%  [ 2 ]
Так, але гэты дар не ўсеагульны і можа зрэдчас праяўляцца. Ён не зьяўляецца паказчыкам чаго б там не было.
16%
 16%  [ 2 ]
Не, ня трэба блытаць Божы дар зь яечняй. Вось калі б вы па-фінску заразмаўлялі - гэта зразумела, а так - па-сьвінску.
16%
 16%  [ 2 ]
Не, гэта псыхічныя рэакцыі, і гласалалія ня мае нічога агульнага з духоўнымі зьявамі.
16%
 16%  [ 2 ]
Не, тое, што называецца гласалаліяй - гэта беснаваньні і бясчынствы.
0%
 0%  [ 0 ]
Не, калі гласалалія зьнікла, і Сьвятыя Айцы пра яе неабходнасьць не гавораць, - значыць, так і трэба.
0%
 0%  [ 0 ]
Не, і аўтарка тэмы даўно заслужыла як мінімум анафему. Навогул ваш сайт даўно пара прыкрыць. Вы ерэцекі і раскольнікі.
0%
 0%  [ 0 ]
Так, але калі няма дару вытлумачэньня - то яна сама губляе сэнс.
16%
 16%  [ 2 ]
Так, толькі для індывідуальнага ўжываньня. Але не для богаслужэньняў і супольных малітваў.
8%
 8%  [ 1 ]
Всего проголосовало : 12

Юрась


Православный
Зарегистрирован: 07.10.2005
Сообщения: 22
Откуда: МІНСК
Ответить с цитатой
Точно. Разберёмся. Только позже.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
pavucok


Православный
Зарегистрирован: 30.06.2005
Сообщения: 12
Ответить с цитатой
Цитата:
http://www.livejournal.com/users/anchoret_lander/59554.html


На маю думку гэты расьпеў те-рі-рэм і ёсьць самая сапраўдная праваслаўная гласалалія. Гэта гласалалія дзяцей Божых. Манахі - самыя сапраўдныя дзеці Божыя, і нават шапачкі пастаянна носяць, каб пра дзяцінства божае памятаць. Дарэчы, каго цікавіць, у мяне ёсьць гэты CD з афонскімі манахамі якія сьпяваюць як дзеці малыя Smile. Каму трэба, магу запісаць. Зьвяртайцеся на +375 (29) 374-82-79 (ў Менску).

_________________
Doxa to Theo.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя pavucokОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
мне б запісаць...

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Так. Пра манахаў дзяцей Божых Вы маеце рацыю. Толькі вось манахаў толькі няма - толькі шапачкіSmile Ды і справа тут зусім ня ў тым, што яны сябе цешаць "тарарамам", а ў тым, што гэта проста запаўненне паузы - чыста рацыянальеая дзея.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Одно из мнений
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Я лично знаю некоторое количество православных харизматов. Они замечательные люди, но у меня сложилось впечатление, что они не сами с Божьей помощью к этому пришли, а сьездили одни к протестантам, другие к католикам, впечатлились и решили повторить. И я сомневаюсь, что можно подражать чужому духовному опыту, можно только свой получить. Лично знаю только тех, которые стали харизматами побывав во французских католических харизматических общинах. О тех, которые под влиянием протестантов я только слышала. И те и другие очень много делают, и жто замечательно. Раз есть плоды, а они есть, это не толкьо обезьянничание. Но об этом трудно говорить и не стоит судить, наверное. Мне легко с ними молится, но не тогда, когда они молятся языками, участвовать в этом не приходит в голову. Я пару раз присутствовала только.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Натали,

как большой специалист по пятидесятникам, скажи пожалуйста свое отношение к этой книжке:
http://glaznayamaz.org/materials/books/fire/index.html

Ну и если можно назови авторитетные для тебя источники по этой теме.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
кніжку толькі па назвах паглядзела. справа ў тым, што пяцідзесятнікі (хрысьціяне веры евангельскай) у беларусі, асабліва незарэшістраваныя суполкі, што існуюць па ўсёй беларусі з пач.-сяр.20-га стагодзьдзя і сучасныя харызматы - гэта дзьве зусім розныя песьні. і паводле вучэньня, і паводле практыкі, і нават паводле стылістыкі. хаця, нажаль, першыя маюць тэндэнцыю памяншацца, у той час, як другія - павялічвацца.
я вам не скажу за ўсю адэсу, але я ня бачыла ніводнага дасьледаваньня па беларусі, хаця валодаю эмпірычным матэрыялам менавіта паводле гэтага абшару.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
а, стала кніжачку чытаць, трэба яе добранькі і ўважліва вывучыць. здаецца мне, што яна папсаватая, а не навуковая.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Понятно, тогда позвольте высказать свое мнение. Я Вам очень рекомендую прочитать эту книгу
http://glaznayamaz.org/materials/books/fire/index.html
от начала до конца. Мне кажется, что на данный момент это самая серьезная книга по пятидесятникам на русском языке. Построена на документах, только факты, никаких эмоций.

Ну а если говорить о пятидесятниках в Беларуси, то рекомендую ознакомиться с книгой:

Дьяченко О.В. Пятидесятничество в Беларуси: Монография. –Могилев.: МГУ им.А.А.Кулешова, 2003. –188с.

Очень серьезный автор. Кандидат исторических наук. Один из самых серьезных сектоведов Беларуси. Специализируется целиком на пятидесятниках. Книга есть в продаже в "Академ Книге". По крайней мере долгое время была. Там информация о разных видах и типах пятидесятников в Беларуси.
Ну, англоязычные материалы рекомендовать не буду.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
я бачыла кнігу дз'ячэнка. мне не падабаецца стылістыка, у якой яна напісана. сектазнаўства для мяне не самая лепшая дысцыпліна для вывучэньня, якое-небудзь рэлігіязнаўства мне больш падыходзіць, а яшчэ лепей - штосьц кшталту параўнальнага багаслоўя і інш.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Дьяченко историк. Книга историческая и при ее написании были использованы соответственно историческая методология. При ее написании были использованы материалы архивов ранее никогда нигде не публиковавшиеся. К сектоведению она относится только потому, что объект исследования в ней - секта.
Хотя как знаете. Это конечно же Ваше дело. Что касается меня, то я бы не рискнул говорить о знании пятидесятников без ознакомления хотя бы с этими обоими русскоязычными "учебниками" по этой теме. Но может быть знакомство с конкретными пятидесятниками Вам представляется наиболее объективным и серьезным источником информации, ради которого можно пренебречь любой аналитикой. Тоже путь. Своеобразный, но путь.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
проста я ўжо на паліталогіі апякалася неаднойчы. сама па сабе аналітыка нічога ня значыць. як кажа мацкевіч - практыка ёсьць крыніцай ведаў. як ня будуць добрымі палітычнымі аналітыкамі тыя, хто ня ўдзельнічае ў рэальным палітычным працэсе, так і з пяцідзесятнікамі - да іх трэба даволі доўга пахадзіць, паслухаць, чым яны жывуць, паслухаць што яны гавораць пра іншых і г.д. часта адкрытыя крыніцы не даюць адэкватнай інфармацыі, хаця таксама важныя, плюс па-за полем адкрытай камунікацыі ёсьць унутранае жыцьцё супольнасьцяў. трэба досыць доўга паслухаць казані і г.д., паслухаць спецыялістаў з асяродку саміх пяцідзесятнікаў.
дарэчы, тут на асамблеі ўчора выступаў адзін з галоўных 50-тнікаў бразіліі. прычым выступаў нядрэнна.

я б табе шмат магла цікавага распавесьці пра жыцьцё 50-тнікаў у Беларусі, калі б ты ня быў сектазнаўцам Smile але можа, калісьці сасьпею напісаць артыкул для ЦАРКВЫ

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Хорошая теория и исследование не бывает без практики и наоборот.
Уход в практику без теории грозит тотальным субъективизмом, т.к. я сомневаюсь, что ты ведешь протокольные записи своих походов, сверяешь их с мнением "контрольных исследователей" которые вместе с тобой ходят там, либо пользуешься иными правилами включенного открытого либо закрытого наблюдения и исследования. Я также не уверен что ты для каждой конкретно взятой ситуации реально фиксируешь степень влияния "исследователя" или самой себя на сам "объект исследования" и изменения которые предпринимает или не предпринимает этот самый объект делая поправку на твое присутствие.

Знаешь, о пятидесятниках белорусских знаю достаточно не мало. Но конечно же я всегда открыт к новому опыту и для меня могут представлять интерес свои впечатения в этой области. Вот только я не знаю почему так страшно то, что я сектовед. Неужто я успел подать повод думать о моей необъективности суждений при оценке сект? Или, может быть кто-то чего-то боиться...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
"кто-то чего-то боітся" раптам стала для мяне актуальным. я вось што за сабой заўважыла, што калі я чытаю "сьведчаньні аб ХРЫШЧЭНЬНІ ДУХАМ СЬВЯТЫМ" і пра гэтым знаходжуся адна (напрыклад, адна дома), то мяне агортвае нейкі незразумелы страх, што "ЗАРАЗ УСЁ ВЫЙДЗЕ З-ПАД КАНТРОЛЮ", карацей, мне проста становіцца страшна. тое самае адчуваньне было ў мяне, калі ў мяне раней былі гласалаліі, пасьля якіх мне было страшна заставацца адной дома. мне як быццам здаецца, што ў мяне за сьпінай нехта стаіць і г.д. пры гэтым ёсьць яскравы страх, што гласалалія ў мяне пачнецца БЕЗ МАЛІТВЫ, а сама па сабе + калі побач нікога ня будзе. пры гэтым страху не было, калі са мной знаходзіўся яшчэ нехта, а таксама на вуліцы, на адкрытых прасторах.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
плюс ёсьць яшчэ адзін страх, зьвязаны з гласалаліяй - некалі мяне напужалі, што адрачэньне ад яе - гэта хула на Духа Сьвятога, і калі я апісваю свой досьвед, то здаецца, я якбы такой хулой і займаюся... карацей, запужалі чалавека.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Гласалалія і праваслаўе
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 2 из 4  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY