Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему О книге А. Бежицына "Соль, потерявшая силу?"
На страницу Пред.  
1, 2, 3  След.
Александр -20


Зарегистрирован: 22.07.2005
Сообщения: 103
Ответить с цитатой
2Бурбалка

Автор недвусмысленно топчется по самому дорогому, а вы спрашиваете в чем разрыв. Вот если к вам подойдет человек и со всего маху, без предупреждения даст кулаком по почкам... Затем этот же человек начнет вам рассказывать о интимной стороне жизни вашей матери (вы точно знаете, что это - ложь).

Вопрос: захотите ли вы с ним общаться в дальнейшем? Простить сможете, но захотите ли его просто видеть?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
а што для вас - самае дарагое? я проста кнігу не чытала, таму ніяк не зразумею

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
2 Александр-20
Аўтар ня топчыцца і ня хлусіць. Іншая справа, што ва ўсім ён вінаваціць толькі РПЦ. Але гэта надта проста.
Прыгледземся да фактаў: Расея - барбарская імпэрыя, прычым яе руйнуе (і зруйнуе) уласны народ. Адзін 1917 год чаго варты! Хто вінаваты, што так сталася? Расейскія патрыёты імкнуцца апраўдаць рускі народ і РПЦ. Кажуць, што гэта ўсё "происки" жыда-масонаў, лібэралаў ды амэрыканцаў. Бежыцын жа лічыць, што асноўная віна ляжыць на царкве - бо кепскія настаўнікі.
Я ж мяркую - найперш вінаваты народ, а потым і царква. Чаму? Прыклад: Бог расьсеяў Ізраіль, бо "народ жестоковыйный". Бог пасылаў да іх прарокаў, нарэшце - і Хрыста. І што: прарокаў пазабівалі, нарабілі сабе фарысеяў ды садукеяў, Хрыста ўкрыжавалі. Вынік - Ізраіль зьнік прынамсі на 2 тысячагоддзі. Таму асноўны грэх ляжыць на рускім народзе, які каяцца не жадае. Як ільготы на праезд забралі, дык мітынгі пайшлі, як у 17-м. Каб такія натоўпы ў царкву хадзілі... Crying or Very sad
Беларусы таксама хворыя ўжо сотні год. Можа расейцы заразілі Wink , а можа і ўласныя заганы.
Але ж і з царквы віны зьнімаць нельга. Было шмат сьвятых, старцаў, юродзівых, але таксама шмат было несумленных папоў. Доказаў у Бежыцына цэлы стос.
А вось прыклад з-пад Менска: мне дзед (ужо спачылы) расказваў, як ён у дзяцінстве страціў давер да царквы. Яшчэ за царом, бацькі выправілі малых на прычасьце. На споведзі бацюшка накрыў усіх дзяцей эпітрахільлю, прыгледзеўся да майго дзеда і кажа: "А твой бацька шчэ мукі не прынёс!". І выгнаў з-пад эпітрахілі. Нехта з дарослых гаворыць: "Бацюшка, дык гэта ж сын Хвёдара!". Той схамянуўся і пусьціў дзеда пад эпітрахіль.
Яшчэ прыклад з-пад Магілёва: бабка расказвала, што калі хавалі яе бацьку (а ёй было 10 год), то запрасілі бацюшку. Яна добра запомніла ягоную прымаўку: "Якая плата, такая і адправа". Гледзячы на духоўны стан народу, можна здагадацца, што такія выпадкі былі не адзінкавымі. Дзякаваць Богу, зараз такіх гісторый ня чутна. Відаць, нездарма Гасподзь дапусьціў камуністых да ўлады - даў нам шанец пакаяцца.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Alexx

Россия не менее и не более варварская страна, чем любая другая страна мира. Во всех странах мира есть весьма интересные примеры к вопросу о варварстве.

и РПЦ тут ни при чем.

_________________
"....признаком упадка науки является стремление избежать дискуссий или — в еще большей степени — полностью устранить их, стремление ограничить свое мышление кругом единомышленников, а вовне направить всеразрушающую агрессивность, оперирующую неопределенными общими местами…"
Карл Ясперс
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Владимир писал(а):
Россия ... не более варварская страна

Прывядзеце прыклад краіны, што лічыць сябе хрысьціянскай, якая б забіла дзесяткі мільёнаў уласных насельнікаў? Пра генацыд памежных народаў я не кажу. Прычым каб такая краіна любіла ўжываць да сябе эпітэт "сьвятая", а да народа - "баганосец".
Владимир писал(а):
и РПЦ тут ни при чем.

Нязгодны: лёс рускага народа і Рускай Праваслаўнай Царквы надта цесна пераплецены.


Последний раз редактировалось: Alexx (Чт Сен 08, 2005 11:06), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
Kohelet


Православный
Зарегистрирован: 13.08.2005
Сообщения: 222
Ответить с цитатой
Alexx

Ну, мне кажется что тут надо учитывать следующие моменты:

1.Количество убитых должно рассчитываться пропорционально количеству вообще существующих в стране людей. Так, нельзя например десятки тысяч убитых людей в той же Чили, автоматически сравнивать с Россией в которой и жителей больше и смертей больше. Хотя если говорить о больших цифрах, то можно вспомнить Германию, с ее фашизмом. Или инквизицию у католиков с наиболее жестким центром в Испании.

2.Мне кажется что сам подход для определения варварства через количество убитых не верен. Возьмем Японию с Хиросимой и Нагасаки. Можно ли сказать что Американца варвары? Или варвары те несколько человек которые приказали сбросить эти бомбы.
Можно ли сказать, что весь народ русский варвар или лучше взглянуть в сторону Сталина, Берии, НКВД?
Поверьте, в каждой стране мира, пропорционально ее размерам есть огромное количество жестокостей.


А насчет тесной связи руского народа с Православной Церковью я с Вами полностью согласен. Вот только надо еще доказать, что именно из-за Церкви народ русский также бывает варваром, а не, например, вопреки ей.

_________________
"....признаком упадка науки является стремление избежать дискуссий или — в еще большей степени — полностью устранить их, стремление ограничить свое мышление кругом единомышленников, а вовне направить всеразрушающую агрессивность, оперирующую неопределенными общими местами…"
Карл Ясперс
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя KoheletОтправить личное сообщение
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Владимир писал(а):
Количество убитых должно рассчитываться пропорционально количеству вообще существующих в стране людей.

Палічыў - прапорцыі не на карысьць Расеі.
Владимир писал(а):

Хотя если говорить о больших цифрах, то можно вспомнить Германию, с ее фашизмом. Или инквизицию у католиков с наиболее жестким центром в Испании.

Таксама лічбы не сумяральныя. Дарэчы, Германія і Рым пакаяліся на ўвесь сьвет, Расея ж лічыць сябе мэсіяй.
Владимир писал(а):

2.Возьмем Японию с Хиросимой и Нагасаки. Можно ли сказать что Американца варвары?

Канечне, барбары. Але можа лепш была б шматгадовая вайна і дэсант на Японію?
Владимир писал(а):

Можно ли сказать, что весь народ русский варвар или лучше взглянуть в сторону Сталина, Берии, НКВД?

Народ годны сваёй улады. Сёньняшні прыклад - Лу.
Владимир писал(а):
Поверьте, в каждой стране мира, пропорционально ее размерам есть огромное количество жестокостей.

Веру. Але ж там за гэта каюцца, а не вяртаюць гімны і сьцягі часоў дыктатуры. Уявіце сабе ФРГ пад свастыкай.
Владимир писал(а):

А насчет тесной связи руского народа с Православной Церковью я с Вами полностью согласен. Вот только надо еще доказать, что именно из-за Церкви народ русский также бывает варваром, а не, например, вопреки ей.

Канечне, насуперак Царкве. Але ж і Царква не дапрацавала. Што піша апостал Павал: " «Крыцяне заўсёды хлусы, злыя зьвяры, вантробы ляныя». Сьведчаньне гэта справядлівае. З гэтай прычыны выкрывай іх строга, каб яны былі здаровыя ў веры". Мяркую, Рускай Праваслаўнай Царкве трэба было браць на ўзбраеньне гэтую фразу і працаваць з народам.... Гэта тычыцца і сёньняшніх часоў. Бо потым зноў будзем лямантаваць, як у 30-я гады.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
Александр -20


Зарегистрирован: 22.07.2005
Сообщения: 103
Ответить с цитатой
2Владимир

Не спорьте с ним. Целый ряд императоров пытался заслужить уважение европейцев, но в ответ они получили только страх и презрение. Прусского короля вообще от гильотины спасли, но через несколько лет он "отблагодарил" царя и Россию поддержкой Турции в очередном джихаде против Православных народов Балкан и России.

Горбачев, Ельцин, Путин вообще откровенно лизали подошвы кирзачей даже у второстепенных чиновников ОТТУДА. Не помогло... Теперь Путин лихорадочно пытается собрать в кулак остатки армии, чтобы "друзья" чего доброго и его не попользовали, как это было уже со многими, очень многими...

Я тоже искал общий язык с "западниками", но все мои попытки разбивались о какое-то органическое неприятие, нежелание понимать... Это не ненависть, но и не презрение...

"Мы чужие на этом празднике жизни..."

Россия была изнасилована и зверски убита носителями западных идей, но в этом они обвинили ее саму... В этом есть какая-то утонченная подлость... Вы не находите?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Александр -20 писал(а):
Не спорьте с ним.

Згодны! Чаго спрачацца, калі я кажу праўду. Гэтая праўда надта балючая для Вас, таму лепш зрабіць выгляд - што я вар'ят. Засуньце галаву ў пясок і паўтарайце: няма Бежыцына, няма гэнага форума, а ёсьць сьвятая праваслаўная Русь. Пазыцыя сапраўднага рускага патрыёта!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
Александр -20


Зарегистрирован: 22.07.2005
Сообщения: 103
Ответить с цитатой
2Алекс

. Думаю стоит отыскать вас и засунуть вашу голову в песок, в военно-патриотических целях...

"Не пожалей руки своей, чтобы вразумить брата..." Иоанн Златоуст
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
Александр -20 писал(а):
Думаю стоит отыскать вас и засунуть вашу голову в песок

Так.
У жоўты пясочак ©Васіль Быкаў.
На Курапатах.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
паспрабавала ўжо 4-ты раз прачытаць бежыцына. не ідзе ён мне. "пабялеўшыя нівы" а.аляксандра барысава - пайшлі, а бяжыцын - не ідзе. не разумею, пра што ён піша. у кантэксьце чаго - веры, праўды, ідэалогіі, тугі па расеі? аўтару магу пажадаць вось чаго - калі ён хоча данесьці свой мэсыдж - хай выражаецца больш лаканічна. мне здаецца, хапіла б артыкула старонак на 10. бо шкада час губляць на большае.

аднак магу сказаць, што тое, што я прачытала, у мяне раптам выклікала нейкае дваістае пачуцьцё... з аднаго боку, я ніколі ня мела настальгіі па "сьвятой русі" і "асаблівай расейскай сьвятасьці", па "рускім праваслаўі". але зь іншага боку, гісторыя маёй царквы, усе гэтыя сьвятыя, усе гэтыя людзі, якія жылі багаслужэньнем, нейкай дзіўнай "інацкай" мудрасьцю здаюцца мне такімі роднымі.

нейкі трагічны разрыў, трагічны разрыў пралягае ў гісторыі праваслаўнай царквы, ды дзе там - у гісторыі: па самім целе любай праваслаўнай царквы пралягае разрыў. і я ўжо не разумею, дзе я - укарэненая ў сьвятое паданьне, у сваю царкву, ці ўсё ж жыву ў першаапостальскія часы... разрыў пралягае. разрыў паміж праваслаўнай пабожнасьцю і евангельскай верай. разрыў па самым целе праваслаўнай царквы...

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Александр -20


Зарегистрирован: 22.07.2005
Сообщения: 103
Ответить с цитатой
2Alexxx

Ну, ну... Все плачут о 50тыс. расстреляных поляков, но почему-то забывают о 70тыс. красноармейцев, которые так и не вернулись из лагерей Пилсудского... или о том, как "цивилизованные" рыцари польской короны если человечинку в Кремле и испражнялись на святыни в соборах...
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Александр -20


Зарегистрирован: 22.07.2005
Сообщения: 103
Ответить с цитатой
2Алекс

Если же это - вызов, я принимаю его. Назначайте время и место в октябре (у меня сентябрь занят). Выбор оружия тоже за вами.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Alexx


Православный
Зарегистрирован: 25.08.2005
Сообщения: 58
Откуда: Менск
Ответить с цитатой
2 Александр-20
Якія палякі? Які выклік? Раю зьвярнуцца да прафэсыйнага псыхіятра.


Последний раз редактировалось: Alexx (Сб Сен 10, 2005 19:32), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AlexxОтправить личное сообщение
О книге А. Бежицына "Соль, потерявшая силу?"
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 2 из 3  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY