Портал ЦАРКВА Просматриваемые темы Регистрация Поиск FAQ Пользователи Группы Избранное Вход  
Ответить на тему Хто намаляваны на гербе Пагоня.
На страницу
1, 2, 3, 4  След.
Хто намаляваны на гербе Пагоня.
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
На рэферэндуме 1995г. больш 70% насельніцтва адмовілася ад гістарычнага герба Пагоня.
У мяне паўстаў пытанне: ці ведалі людзі калі галасавалі імя гэтага вершніка, каб узяць і перакрэсліць сумесную з ім жыццё?. Хтосьці магчыма ведаў і рабіў гэта ўсвядомлена. Хтосьці зрабіў падпарадкоўваючыся аўтарытэту ўлады.
Адмовіўшыся ад гістарычнага герба асабліва людзі хрысціянскага веравызнання здзейснілі вялікі грэх.
Яны не пазналі самае святое, што ёсць у іх у жыцці і як гавораць разам з вадой з хрысцільні выкінулі немаўля.
Адказ на гэтае пытанне я паспрабаваў адкрыць на гэтай старонцы:
http://icxc.at.tut.by/index.htm Цікава пазнаць меркаванне веруючых людзей па гэтай нагодзе.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
Michalina


Протестант
Зарегистрирован: 17.06.2007
Сообщения: 7
Ответить с цитатой
А ці быў той рэферэндум такі ўжо праўдзівы? Ну, а калі і так, дык нашыя людзі насамрэч мала ўвагі надаюць сімволіцы. Тым больш бел-чырвона-белы і Пагоня ніякім чынам не ўсьведаляюцца сьвятынямі, дзякуючы савецкай і цяперашняй прапагандзе.

Што да мяне, дык я згодна з вамі. Лічу, што Беларусі пашанцавала з сьцягам і гербам.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя MichalinaОтправить личное сообщение
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Michalina писал(а):
А ці быў той рэферэндум такі ўжо праўдзівы? Ну, а калі і так, дык нашыя людзі насамрэч мала ўвагі надаюць сімволіцы. Тым больш бел-чырвона-белы і Пагоня ніякім чынам не ўсьведаляюцца сьвятынямі, дзякуючы савецкай і цяперашняй прапагандзе.

Што да мяне, дык я згодна з вамі. Лічу, што Беларусі пашанцавала з сьцягам і гербам.


Рэферэндум быў больш меней аб'ектыўным. Цёмныя сілы падманулі большасць людзей, паднясучы гістарычную сімволіку Беларусі, як антынародную і фашысцкую. Гэта такі жа падман, як за прапанову прадаць сваю душу і адвярнуцца ад Хрыста, прапаноўваюць уладу і грошы. Святары нажаль таксама здрадзілі сімволіке якую носяць, і не сталі даваць людзям інфармацыю па ёй. Чым усё абернецца для свету верагодна мы станем у найблізкі час сведкамі.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
Michalina


Протестант
Зарегистрирован: 17.06.2007
Сообщения: 7
Ответить с цитатой
Цёмныя сілы? Каго вы маеце наўвазе?
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя MichalinaОтправить личное сообщение
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
Андрык,
вы занадта радыкалізуеце пытанне. сімволіка ідзе ў цэлым комплексе "вяртання да савецкага". пагоня і бел-чырвона-белы сцяг, безумоўна, сімволіка добрая і ўдалая, але навошта шукаць нейкія метафізічныя сэнсы? на гербе "пагоня", які паходзіць ад выявы на "вострай браме" выяўлены вершнік ў крыжом ярылы (паганскага боства) на шчыце. безумоўна, потым гэты крыж быў стылізаваны пад хрысціянскі. паверце, аўтары гэтай стылізацыі (а яны вядомыя), не ставілі на мэту выяўляць нейкі рэлігійны змест.

яшчэ я не зразумела, што вы маеце на ўвазе, калі кажаце "Святары нажаль таксама здрадзілі сімволіке якую носяць, і не сталі даваць людзям інфармацыю па ёй".

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
Michalina писал(а):
Цёмныя сілы? Каго вы маеце наўвазе?

Я карыстаюся толькі Бібліяй для рашэння гэтага пытання. Цёмныя сілы гэта тыя хто лічыць Хрыста і яго сімвалы сваімі ворагамі.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
Андрык,
вы занадта радыкалізуеце пытанне. сімволіка ідзе ў цэлым комплексе "вяртання да савецкага". пагоня і бел-чырвона-белы сцяг, безумоўна, сімволіка добрая і ўдалая, але навошта шукаць нейкія метафізічныя сэнсы? на гербе "пагоня", які паходзіць ад выявы на "вострай браме" выяўлены вершнік ў крыжом ярылы (паганскага боства) на шчыце. безумоўна, потым гэты крыж быў стылізаваны пад хрысціянскі. паверце, аўтары гэтай стылізацыі (а яны вядомыя), не ставілі на мэту выяўляць нейкі рэлігійны змест.

яшчэ я не зразумела, што вы маеце на ўвазе, калі кажаце "Святары нажаль таксама здрадзілі сімволіке якую носяць, і не сталі даваць людзям інфармацыю па ёй".

Я лічу вяртанне пад савецкую сімволіку толькі шырмай, якая зачыняе глыбейшую і больш значную рэч - адрачэнне народа ад Хрыста і глыбокая пашана антыхрысту.
Наконт крыжа Ягайлы мне вядома, з'яўленне яго было нашмат пазней, але сувязь гэтых відарысаў ёсць, менавіта з-за яго я пытаю літоўцаў, хто жа ў іх сядзіць на кані? Або можа для іх галоўнае конь?
На Беларускай Пагоні намаляваны іншы крыж і я паспрабаваў прывязаць яго да сучаснасці на сайце. Гэты крыж Ефрасінні Полацкай не з'яўляецца ні праваслаўным і не каталіцкім. Я заву яго "асабістым крыжом Ісуса Хрыста". Таму што на ім больш усяго акцэнтавана ўвага на верхнюю папярочку, на якой было напісана імя пры распяцці Хрыста. Гэта і ёсць імя рыцара. Гэта вынікае і зыходзячы з правіл геральдыкі, у сярэднявеччы яе ведалі і прытрымваліся.
Наконт сімволікі якую носяць святары: У самыя вялікія святы праваслаўныя першасвятары апранаюць адлюстраванне БЧБ сімволікі, я даў гэтыя фатаграфіі на сайце. Толькі замоўчванне гэтага, я лічу таксама здрадай вучэння Хрыста.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
And


Православный
Зарегистрирован: 26.07.2005
Сообщения: 96
Откуда: г Минск
Ответить с цитатой
Хто-то из князку

_________________
http://fkkby.narod.ru/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
burbalka


Православный
Зарегистрирован: 19.05.2005
Сообщения: 1522
Откуда: Менск-Мінск
Ответить с цитатой
"У самыя вялікія святы праваслаўныя першасвятары апранаюць адлюстраванне БЧБ сімволікі, я даў гэтыя фатаграфіі на сайце."

Вы спачатку вывучыце, што значаць гэтыя сівалы на адзенні першасвятароў. Па-першае, яны сімвалізуюць "вучыцельную ўладу епіскапа ў Царкве". Па-другое, гэта адзенне будзённае - манція, на святы яны гэтую вопратку здымаюць і апранаюць богаслужбовую. Час ад часу гэтыя "струмяні" (менавіта так называюцца бчб стужкі) так ці інакш усплываюць ў сімвалічным сэнсе, але гэта ўсё прыягнута за вушы.

_________________
Кожнае слова можа быць выкарыстаным супраць цябе
_____________
За кожнае слова трэба адказваць
________
Не ў слове, а ў сіле!
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя burbalkaОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
And


Православный
Зарегистрирован: 26.07.2005
Сообщения: 96
Откуда: г Минск
Ответить с цитатой
burbalka, да мабыць, але чамусци БЧБ стужки я бачыу тольки у беларусиии, мабыць гэта усе таки нейкая сувязь с дзяржаунасцю Idea

_________________
http://fkkby.narod.ru/
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndОтправить личное сообщениеПосетить сайт автораICQ Number
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
burbalka писал(а):
"У самыя вялікія святы праваслаўныя першасвятары апранаюць адлюстраванне БЧБ сімволікі, я даў гэтыя фатаграфіі на сайце."

Вы спачатку вывучыце, што значаць гэтыя сівалы на адзенні першасвятароў. Па-першае, яны сімвалізуюць "вучыцельную ўладу епіскапа ў Царкве". Па-другое, гэта адзенне будзённае - манція, на святы яны гэтую вопратку здымаюць і апранаюць богаслужбовую. Час ад часу гэтыя "струмяні" (менавіта так называюцца бчб стужкі) так ці інакш усплываюць ў сімвалічным сэнсе, але гэта ўсё прыягнута за вушы.

"вучыцельную ўладу епіскапа ў Царкве"
Па вашым, епіскапы і патрыярхі сталі вышэй па сане Ісуса Хрыста. Дарэчы гэтыя епіскапы, патрыярхі і мітрапаліты таксама думаюць гэтак жа як і Вы.
Менавіта таму я і зважаю на гэтае пытанне ў сайце, таму, што самі першасвятары адхіліліся ад Хрыста.
Дарэчы ад саміх святароў я чамусьці аспрэчанняў на мой пункт погляду не пачуў, а менавіта: БЧБ сцяг - сімвал Бога нашага Ісуса Хрыста.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
And писал(а):
burbalka, да мабыць, але чамусци БЧБ стужки я бачыу тольки у беларусиии, мабыць гэта усе таки нейкая сувязь с дзяржаунасцю Idea

Згадванні можна шмат дзе ўбачыць, толькі трэба навучыцца бачыць, а не проста глядзець на то што вам паказваюць.

Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
And писал(а):
burbalka, да мабыць, але чамусци БЧБ стужки я бачыу тольки у беларусиии, мабыць гэта усе таки нейкая сувязь с дзяржаунасцю Idea


У РПЦ усё выглядае анолькава - што ў Беларусі, што ў Чукотцы.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Andrik


Православный
Зарегистрирован: 18.10.2007
Сообщения: 25
Откуда: Минск
Ответить с цитатой
пресвитер Александр писал(а):


У РПЦ усё выглядае анолькава - што ў Беларусі, што ў Чукотцы.

Не зусім так. РПЦ ўжывае розныя крыжы над сваімі цэрквамі. У прыватнасці крыж намаляваны на вашым аваторы з'явіўся пры Іване ІV, гэтак жа ў той жа час з'явіўся і крыж з паўмесяцам унізе. Гэтыя крыжы - знакі перамогі Масковіі адпаведна над Літвой і Казанню.
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя AndrikОтправить личное сообщениеОтправить e-mailПосетить сайт автора
пресвитер Александр


Православный
Зарегистрирован: 18.05.2005
Сообщения: 494
Ответить с цитатой
Я кажу пра аблачэньне сьвятарскае, а не пра асаблівасьци архітэктуры.

_________________
Если кто вам скажет: вот, здесь Христос, или: вот, там, - не верьте.
(Мар.13:21)
Посмотреть профильНайти все сообщения пользователя Отправить личное сообщение
Хто намаляваны на гербе Пагоня.
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
Часовой пояс: GMT + 4  
Страница 1 из 4  


Добавить в Избранное
  
  
 Ответить на тему  
Вход:          Автоматически входить при каждом посещении   
Content © Хрысьціянскі форум ЦАРКВА

Каталог TUT.BY Rating All.BY